Sdružení Calla
  Dnes je 18. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


Tisková zpráva Sdružení CALLA

z 20. června 2001

Národní sekce ProGEO nesouhlasí s těžbou vltavínů

 

Přihlédne krajský úřad k odborným posudkům?

Odvoláním občanských sdružení proti rozhodnutí referátu životního prostředí Okresního úřadu Český Krumlov umožňující soukromé firmě G-PLUS RNDr. Jan Štýbr průmyslovou těžbu vltavínů v chráněném území přírodní památka Besednické vltavíny se zabývá Krajský úřad v Českých Budějovicích. Podkladem pro rozhodování o tom, zda povolit těžbu a tím degradovat statut chráněného území nebo naopak zpřísnit ochranu tohoto výjimečného území se mohou stát mimo stanoviska Sdružení CALLA, Jihočeské matky, Hnutí Duha a Památkářské obce Českokrumlovska, zejména znalecké posudky, které si tato sdružení nechala zpracovat a předložila je krajskému úřadu. Na podporu důsledné ochrany přírodní památky se tímto způsobem postavilo geologické oddělení Národního muzea v Praze, Moravské zemské muzeum v Brně, Přírodovědecká fakulta UK v Praze, Agentura ochrany přírody a krajiny v Českých Budějovicích a Národní sekce Evropské asociace pro ochranu geologického dědictví ProGEO.

Další odborníci z řad geologů se postavili proti těžbě vltavínů v chráněném území

Na základě usnesení celostátního zasedání národní sekce Evropské asociace pro ochranu geologického dědictví ze dne 4.6. 2001 vydal výbor národní sekce vyjádření ve kterém mimo jiné považuje jakoukoliv těžbu v Přírodní památce Besednické vltavíny za nepřípustné z hlediska konzervace geologického dědictví. "Vítáme tuto podporu z řad vědeckých kruhů, neboť je důkazem toho, že nejenom občanská sdružení mají zájem o to, aby veřejný zájem byl v případě chráněného území upřednostněn nad iniciativami soukromých aktivit" uvedl za Sdružení CALLA Vladimír Molek. Těžbu v chráněném území považuje národní sekce ProGEO za aktivitu popírající smysl vyhlášení přírodní památky a představující nebezpečný precedens. Její ochranu doporučuje řešit v rámci platných právních předpisů.
 

Kontakty:
CALLA - Sdružení pro záchranu prostředí : Vladimír Molek, tel.038 - 7311381

 

Sdružení CALLA realizuje za podpory nadace Open Society Fund Praha a Ministerstva životního prostředí ČR projekt na pomoc při zapojování veřejnosti do rozhodovacích procesů v oblasti životního prostředí " Občanské sdružení a správní řízení.

nahoru

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz