Sdružení Calla
  Dnes je 3. března 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Společná tisková zpráva níže jmenovaných občanských sdružení ze dne 11. 2. 2004

 

Nejvyšší správní soud odhalil porušování zákona SÚJB při utajování informací o Jaderné elektrárně Temelín.

 

Hned třemi rozsudky v krátké době odsoudil Nejvyšší správní soud v Brně nezákonné praktiky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost při utajování informací o Jaderné elektrárně Temelín. Ty byly dlouhodobě předmětem kritiky.

Na SÚJB se ujala praxe, že úřad v zákonem stanovených lhůtách na žádosti o informace vůbec nereagoval. Předsedkyně úřadu pak v zákonných lhůtách nereagovala ani na odvolání proti nečinnosti úřadu. Teprve s dlouhým zpožděním byla vydávána rozhodnutí o odepření informací, které se často týkaly bezpečnosti jaderného provozu a aktuálních poruch v elektrárně. Přitom nejde o informace spadající pod obchodní tajemství ani utajované skutečnosti, ale obecné informace o dopadech a rizicích provozu elektrárny na její okolí.

Nejvyšší správní soud nyní konstatoval, že ve všech případech byl porušen zákon o svobodném přístupu k informacím a žalobám všech sdružení vyhověl. Podle názoru soudu jsou tři napadená rozhodnutí předsedkyně SÚJB nezákonná a porušují práva žalobců (a tím i veřejnosti) na včasné informace o Jaderné elektrárně Temelín.

Obranu předsedkyně úřadu, která se domáhala prodloužení lhůt pro rozhodnutí až na více než dva měsíce od podání žádosti o informace, soud neuznal.

Soud nařídil úřadu plnit povinnosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím a uložil mu nahradit náhradu nákladů soudních řízení. Soud však sám nemohl požadované informace od SÚJB poskytnout, neboť jimi nedisponuje, a proto se úřad musí v dalším řízení žádostmi opět zabývat a vyřídit je. Žadatelé tak na základní informace SÚJB o JETE čekají měsíce až roky.

Rozsudky Nejvyššího správního soudu mají precedentní význam, čímž změní nezákonnou praxi SÚJB i do budoucna. Úřad bude povinen se žádostmi veřejnosti o informace kolem JETE zabývat a v zákonem stanovených lhůtách je vyřídit.

 

Více informací:
Právní zástupce výše uvedených organizací - Mgr. František Korbel, 608 527 166
Občanské sdružení V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín - RNDr. Marta Heveryová, 723 810 080
Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí - Mgr. Pavel Vlček, 777 006 241
Sdružení CALLA - Ing. Edvard Sequens, 602 282 399

 

nahoru

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz