Sdružení Calla
  Dnes je 4. prosince 2023  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Společná tisková zpráva Hnutí Duha a Sdružení Calla ze dne 23. 2. 2005

Čisté elektřině se otevřela cesta na český trh
Poslanci schválili klíčový ekologický zákon

 

Poslanecká sněmovna dnes schválila klíčový zákon o obnovitelných zdrojích energie, který otevře cestu na český trh čisté elektřině - větrným elektrárnám, spalování biomasy, sluneční energii a podobně. Ekologické organizace jej prosazují několik let.

Nový zákon podle vzoru Německa, Španělska a dalších evropských zemí pomůže snížit vysoký český příspěvek k exhalacím, které způsobují globální změny podnebí. Zároveň vytvoří nová pracovní místa a modernizuje energetiku. Přitom je velmi levný. Vládní kalkulace zjistila, že zvýší cenu elektřiny jen o pouhých 16 haléřů za kilowatthodinu v roce 2010.

Hnutí DUHA a Sdružení Calla zároveň přivítaly důležité výsledky hlasování o pozměňovacích návrzích:

  • Poslanci neschválili vyškrtnutí větrných elektráren ani razantní omezení jejich výkonu.
  • Sněmovna schválila klauzuli navrženou ekologickými organizacemi, podle které nebude možné z roku na rok snížit garantovanou cenu čisté elektřiny o více než 5 procent. Zvýší se tak jistota pro podnikatele v tomto odvětví.

Ekologické organizace však litují, že poslanci ze zákona vyškrtli podporu tepla. Výroba tepla z obnovitelných zdrojů má u nás třikrát větší potenciál než čistá elektřina. Nesmyslná je naopak dodatečně zařazená podpora velkých vodních elektráren, které už desítky let stojí.

Petr Holub z Hnutí DUHA řekl:

"Je to bezesporu jeden ze dvou nedůležitějších ekologických zákonů v tomto volebním období. Po letech konečně otevře cestu na český trh čistým zdrojům elektřiny. Pomůže tak snížit znečištění, vytvoří nová pracovní místa, pomůže oživit ekonomiku řady obcí a rozhýbe nové, moderní průmyslové odvětví. Zákon podnikatelům garantuje, že se jim investice do větrných elektráren a podobných projektů vrátí, takže bude snadnější získat bankovní úvěr. Kvůli podnikatelské jistotě je také důležité, že poslanci přijali ekologickými organizacemi navrženou klauzuli, která zabrání razantním změnám garantovaných cen čisté elektřiny z roku na rok."

Edvard Sequens ze Sdružení Calla řekl:
"Přijetí zákona otevírá cestu pro trvale udržitelnou energetiku budoucnosti. Považujeme za úspěch odvrácení hrozby, že z podpory obnovitelných zdrojů budou paradoxně vyřazeny větrné elektrárny. Na druhou stranu neschválenou podporu tepla ze sluneční energie či z biomasy vnímáme jako problém, protože jejich potenciál je obrovský."

 

Kontakty:
Petr Holub, Hnutí DUHA
telefon: 604 177 711, email: petr.holub@hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens@ecn.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz