Sdružení Calla
  Dnes je 6. října 2022  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Společná tisková zpráva sdružení Calla a Hamerský potok ze dne 12. 5. 2008

Břehule říční se vrátily ze svých zimovišť

 

   Na přelomu dubna a května přiletěly ze svých afrických zimovišť břehule říční, které jsou v ČR zařazeny mezi chráněné druhy živočichů. Tito vlaštovkám příbuzní pěvci u nás hnízdí především v pískovnách. Na jihu Čech se občanská sdružení starají o jejich hnízdiště.

   Břehule původně hnízdily v říčních březích, které každoročně strhávaly jarní povodně. Tato původní hnízdiště však zanikla s regulací našich vodních toků. Břehule se poté přesunuly do těžebních prostorů, především do pískoven, ve kterých našly vhodné kolmé stěny. Hnízdí totiž obvykle v norách, které si v písku nebo jiném materiálu samy vyhrabávají.

   V pískovnách se břehule potýkají se dvěma problémy. Jednak po ukončení těžby písek v hnízdní stěně postupně tvrdne a přestává být pro hrabání nor vhodný, jednak se ve stěně zvýší počet parazitů. Tyto problémy na původních hnízdištích odpadaly, protože řeky každý rok stará hnízda strhly a vytvořily novou stěnu.

   Občanská sdružení Calla z Českých Budějovic a Hamerský potok z Jindřichova Hradce se starají o některé hnízdní stěny břehulí v jižních Čechách. Především zajišťují stržení starých nor v zimním období, případně úpravu nových hnízdních stěn.

   "Naše sdružení dlouhodobě pečuje o jedno z největších jihočeských hnízdišť břehulí v pískovně Třebeč u Borovan, které bylo z naší iniciativy vyhlášeno přechodně chráněnou plochou. Každoročně zde hnízdí stovky břehulí," říká Jiří Řehounek, který se ve sdružení Calla zabývá problematikou ochrany a obnovy pískoven.

   "V letošním roce jsme se pokusili připravit vhodné podmínky pro hnízdění břehulí na dvou pískovnách u Jindřichova Hradce a dvou dalších v jižních Čechách. U Jindřichova Hradce jsme zaznamenali již několik desítek hnízdních nor," uvádí Olga Dvořáková, která vede tento program v jindřichohradeckém sdružení. Stěny jsou břehulemi obsazovány postupně, takže celkový počet hnízdících párů se zřejmě ještě zvýší.

    "Jedině vhodná péče o hnízdní stěny v opuštěných pískovnách a tolerance těžebních firem k hnízdění břehulí ve stávajících těžebních prostorech může jejich početnost udržet alespoň na stávající úrovni", říká ornitolog Petr Heneberg, který řadu let koordinuje sčítání břehulí říčních v ČR.


Kontakty:
Jiří Řehounek , Sdružení Calla
tel.: 387 311 381, e-mail: rehounekj(zavinac)seznam.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz