Sdružení Calla
  Dnes je 6. října 2022  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Společná tisková zpráva sdružení Calla a Hnutí Duha ze dne 17. 3. 2008

Vláda: právo obcím se musí dopracovat!

 

Vláda České republiky dnes dala jasný signál, že postiženým obcím umožní spolurozhodování o úložištích radioaktivních odpadů. Kabinet dnes vrátil ministerstvu průmyslu jeho předkládaný materiál. Důvodem pro odmítnutí bylo nerespektování programového prohlášení vlády. V něm se strany vládní koalice zavázaly pro změnu práv obcí: "další kroky ve vyhledávání hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva bude vláda činit transparentně a nepřekročitelným kritériem bude souhlas dotčených obcí."

V předkládaném materiálu však ministr průmyslu a obchodu Říman deklarovaná práva z programového prohlášení nenaplnil. Naopak navlhnul, aby stát prosazoval své zájmy i přes jasně deklarovaný nesouhlas jednotlivých obcí.

Vláda uložila ministru průmyslu a obchodu Martinu Římanovi, aby na nové verzi analýzy o účasti obcí na rozhodování o  umístění úložiště spolupracoval s ministrem životního prostředí, Martinem Bursíkem. Vzhledem k volebnímu programu Strany zelených lze očekávat, že budou práva obcí respektována.

Sdružení Calla a Hnutí DUHA prosazují novelu atomového zákona, která dá obcím a krajům právo spolurozhodovat o kontroverzních úložištích radioaktivních odpadů. Prozatím jsou z povolovací procedury vyloučeny.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:
"Rozhodnutí vlády a předpoklad, že v příštím verzi předkládaného materiálu již budou práva obcí respektována nás může dostat mezi státy, kde jsou respektovány demokratické principy při rozhodování o jaderných zařízeních. V příkladu Švédka nebo Finska můžeme nalézt, že principy spolurozhodování posilují důvěru místních ke státu. A umožňují i bezkonfliktní řešení ožehavého problému.

Martin Sedlák z Hnutí DUHA doplnil:
"Ministerstvo průmyslu neuspělo s pokusem obejít programové prohlášení vlády a nerespektovat práva obcí. Nyní musí materiál přepracovat ve spolupráci s ministrem životního prostředí. Lze očekávat, že v nové verzi právo obcí spolurozhodovat nalezneme. Vláda tak potvrdila svůj slib a je na dobré cestě odblokovat debatu. Pouze tak má totiž stát šanci získat důvěru mezi místními lidmi. Uvidí, že je ochoten s nimi jednat jako rovný s rovnými."


Kontakty:
Martin Sedlák, Hnutí DUHA
telefon: 737 128 471, email: martin.sedlak(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz