Sdružení Calla
  Dnes je 6. října 2022  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Společná tisková zpráva sdružení Calla a Hnutí Duha ze dne 30. 5. 2008

Firmy žádají poslance o zákon o zeleném teple
Přidaly se rovněž podniky z Jihočeského kraje

 

Sedmapadesát českých firem - včetně podniků z Jihočeského kraje - se na poslance obrátilo společným dopisem, který žádá, aby zavedli nový zákon o podpoře zeleného tepla. Legislativa podle nich rozhýbe výstavbu výtopen na biomasu, solárních kolektorů a podobných projektů - a vytvoří nové průmyslové odvětví i tisíce pracovních míst.

Chybějící zákonný rámec podle kritiků prozatím zbytečně brzdí odvětví. Ředitelé malých podniků podotýkají, že tři roky starý zákon účinně pomohl rozvoji obnovitelných zdrojů elektřiny. "Podobná legislativa, která by ustanovila koncepční podporu výrobě obnovitelného tepla, však zatím citelně chybí", připomínají. "Na tento stav zbytečně doplácejí domácnosti, obce, venkov, zemědělci i čeští podnikatelé."

Mezi signatáři dopisu jsou firmy Bioprofit z Lišova, JH Solar z Plavska u Stráže pod Nežárkou či malšická společnost Briklis.

Dubnová studie sdružení Calla a Hnutí DUHA spočetla, že z obnovitelných zdrojů v České republice rozumně vyrábět asi polovinu současné spotřeby tepla. Bylo by to více, než činí kompletní spotřeba dováženého zemního plynu na vytápění.

"Žádáme proto poslance a senátory, aby se zasadili o přijetí nového zákona o podpoře výroby energie z obnovitelných zdrojů", píší firmy. "Příslušná ministerstva pak žádáme, aby připravila návrh zákona a přijala další opatření na podporu výroby tepla z obnovitelných zdrojů energie."

Ekologické organizace navrhly nový zákon, který by měl spočívat v pevně a na dostatečně dlouhou dobu stanoveném příplatku ke každému gigajoulu vyrobeného tepla. Vztahoval by se na obecní či podnikové výtopny, kotelny pro bytové domy a podobné zdroje. Zároveň by podle Hnutí DUHA a sdružení Calla stát měl zřídit grantový program, který s nákupem solárních kolektorů, kotlů na biomasu nebo účinných tepelných čerpadel pomůže domácnostem v rodinným domcích. Rozpočet musí činit aspoň miliardu korun ročně.

Zákon by zajistil, aby konce příštího desetiletí mohla mít solární kolektor, moderní kotel na biomasu nebo podobné zařízení každá patnáctá domácnost v republice. Většina - 60 % - českých možností energie z obnovitelných zdrojů připadá na výrobu tepla.

Kompletní text výzvy poslancům a seznam signatářů:
www.hnutiduha.cz/pics/zelene_teplo_firmy.pdf

Richard Horký, ředitel firmy TTS Třebíč, řekl:
"Dvě třetiny tepla z centrálního zásobování teplem v Třebíči pro skoro 8 500 domácností a další objekty bude v roce 2008 vyrobeno z biomasy, cena tepla patří mezi nejnižší v regionu. Nový zákon na podporu výroby tepla z obnovitelných zdrojů může přinést motivační koncepční podporu skutečně funkčních projektů, narozdíl od investičních dotací, které odchylku od výsledku - výroby tepla - řeší pouze sankcemi."

TTS Třebíč provozuje jednu z největších českých výtopen na biomasu.

Karel Svoboda, zakladatel a spolumajitel společnosti Svoboda z Hradce Králové, řekl:
"Ročně vyrobíme přibližně stovku solárních kolektorů. Za šestnáct let naší existence jsme tak zhruba třem stovkám domácností pomohli vyrábět teplou vodu a přitápět si dům s nulovou cenou za palivo. Je to ale zoufale málo. Chtělo by to podporu, jaká je v Rakousku nebo Německu, kde stát pořízení solárních kolektorů dotuje až do výše poloviny pořizovacích nákladů. To, co u nás nabízí Státní fond životního prostředí, je naprosto nedostačující - po třech měsících jim dojdou peníze a pak zase rok nic."

Firma Svoboda vyrábí solární kolektory.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:
"Ve využití slunečního tepla na jednoho člověka jsme sotva na čtvrtině průměru Evropské unie a biomasy pro teplo využíváme sedmkrát méně než sousední Rakousko. Přitom existuje řada dobrých důvodů, proč podporovat rychlý nárůst počtu solárních systémů, kotlů i větších výtopen na biomasu případně bioplynu k vytápění. Chce to ale dlouhodobý systém."

Martin Mikeska z Hnutí DUHA řekl:
"Zelené teplo je také v Jihočeském kraji jedna velká nevyužitá příležitost. Nový zákon by doslova rozhýbal odvětví a pomohl na svět tisícům výtopen na biomasu, solárních kolektorů a podobných projektů. Srazí tak exhalace skleníkových plynů i dovoz zemního plynu."


Kontakty:
Martin Mikeska, Hnutí DUHA
telefon: 603 780 670, email: martin.mikeska(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Richard Horký, TTS Třebíč
telefon: 602 723 940
Karel Svoboda, firma Svoboda, Hradec Králové
telefon 602 219 004

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz