Sdružení Calla
  Dnes je 26. září 2023  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajkaTisková zpráva ze dne 19. dubna 2010

ŠEST NOVÝCH HNÍZDNÍCH STĚN PRO BŘEHULE

Minulý týden Calla dokončila úpravy hnízdních stěn pro břehule v celkem šesti pískovnách Jihočeského kraje. Přežití břehulí v naší krajině závisí téměř zcela na lidských aktivitách.

Břehule říční dříve hnízdily v říčních březích strhávaných jarními povodněmi. Po regulaci většiny vodních toků si začaly vyhrabávat svoje nory ve stěnách pískoven a dalších těžebních prostorů, kde jich dnes v ČR hnízdí drtivá většina. Tyto hnízdní stěny však vyžadují pravidelné strhávání, jinak v nich hrozí tvrdnutí materiálu a namnožení parazitů. V aktivních těžebnách lze obvykle dohodnout takové podmínky, které neomezí těžbu a vyhovují břehulím. V opuštěných pískovnách však pravidelnou údržbu hnízdních stěn přebírají nevládní organizace.

V letošním roce se Calla rozhodla rozšířit svoje praktické aktivity na ochranu břehulí na šest pískoven. Jedná se pískovny u Lžína a Borkovic na Táborsku, pískovny u Jindřichova Hradce a Záblatí na Jindřichohradecku a pískovny u Třebče a Slavošovic na Českobudějovicku. Kromě toho poskytuje Calla také poradenství u obdobně zaměřených projektů v České republice. Hlavní část finančních prostředků na obnovu stěn letos poskytne EOG Association for conservation. Projekt Cally byl také podpořen v grantovém řízení Ministerstva životního prostředí ČR a grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.

Veřejné projednání záměru propojení ulic Pražská a Nerudova se uskuteční 14. ledna v 8 hodin na Stavebním úřadě Magistrátu města České Budějovice, Kněžská 19, místnost 313 (2. patro).

"Při regulacích řek přišly v minulosti břehule o svoje přirozená hnízdiště. Obnovou jejich hnízdních stěn v pískovnách se pokoušíme o zachování příznivých podmínek pro hnízdění tohoto ohroženého druhu v jihočeské krajině," říká Jiří Řehounek, který se v Calle věnuje ochraně přírody a obnově území narušených těžbou nerostných surovin.

Více informací o letošní jarní obnově hnízdních stěn naleznete v předchozí tiskové zprávě Cally a také na specializovaném webu Jihočeské pískovny , který Calla provozuje.

Kontakt:
Kontakt: RNDr. Jiří Řehounek (Calla)
tel. 605 066 898, e-mail RehounekJ(zavinac)seznam.cz

Aktivity sdružení Calla na ochranu břehulí říčních podporuje EOG Association for conservation. Projekt byl finančně podpořen v grantovém řízení Ministerstva životního prostředí ČR. Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP ČR. Projekt byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti. .

eog ministerstvl-prostredi-cr.jpg eea norway grant pros
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz