Sdružení Calla
  Dnes je 25. září 2022  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajkaTisková zpráva Hnutí DUHA a sdružení Calla ze 15. 10. 2010

Jaroslav Míl lhal, má vysoce dotovanou solární elektrárnu - reakce ekologických organizací

Ekologické organizace apelovaly na politiky, aby při rozhodování o solárních elektrárnách už nepodléhali panice a nátlaku skupin, kterým nejde o rozumné řešení, ale o vlastní obchodní zájmy.

Aktuálně.cz referuje, že prezident Svaz průmyslu a obchodu Jaroslav Míl lhal, když tvrdil, že solární elektrárna, kterou vlastní, vznikla v době, kdy to nebylo výnosné [1]. Svaz přitom prosazuje řešení, jež je výhodné pro majitele neplánovaně vysoce ziskových slunečních panelů, ale české domácnosti by obralo o desítky miliard korun.

Podobně ČEZ vyvolal paniku svým tvrzením, že solární elektrárny budou tvořit asi 22 % ceny elektřiny pro domácnosti v roce 2011. Ale ministerstvo průmyslu a obchodu se od prognóz elektrárenské společnosti distancovalo. Podíl na ceně elektřiny podle něj bude činit nejpravděpodobněji 8 %.
Jaroslav Míl:

  • Tvrdil, že solární elektrárnu spustil v době, kdy to nebylo tolik výnosné [2].
  • Ale licenci k provozu své elektrárny [3] dostal až 2. prosince 2009 [4].
  • Coby prezident Svazu průmyslu a dopravy prosazuje, aby stát k pokrytí nákladů na fotovoltaickou energii použil peníze z emisních povolenek – a nikoli daň, která by snížila nadměrné zisky provozovatelů solárních elektráren. 

Pokud ovšem vláda utratí peníze za povolenky na solární elektřinu, nebude je moci použít k zateplování domů – které by stovkám tisíc rodin ušetřilo tisíce korun ročně a také srazilo dovoz zemního plynu.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:
„Upřímně vítáme, že otec tzv. SuperČEZ Jaroslav Míl objevil čisté, obnovitelné zdroje energie. Jak ale věřit nátlakovým prohlášením Svazu průmyslu a dopravy, jehož je předsedou, když sám o své investici nemluví pravdu? “

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:
„Tím se vysvětluje, proč Svaz průmyslu a dopravy tolik chce, aby stát pokryl nadměrné zisky majitelů solárních elektráren z emisních povolenek. Zdanění majitelů slunečních panelů by Jaroslava Míla připravila o spoustu peněz. Politici v panice podléhají nátlaku lidí a firem, kterým nejde o řešení, nýbrž o vlastní obchodní zájmy. Obdobně ČEZ několikrát nafouknul prognózy, aby vyvolal strach a zděšení."

Kontakty:
Martin Sedlák, Hnutí DUHA,
tel.: 737 128 471, e-mail: martin.sedlak(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

 

[1] Podrobnosti: http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=680079

[2] Jaroslav Míl tvrdil, že do solárního projektu vstoupil v době, kdy to ještě nebylo tak výnosné, a jeho "cílem bylo udělat si spíše profesní potěšení, a to se mi podařilo... Ceny technologií a výnosnost, o které se píše, se týkají zdrojů, které byly kontrahovány někdy od listopadu 2009." Zdroj: http://byznys.lidovky.cz/nejlepsi-investice-pod-sluncem-kdo-vydelava-na-solarnim-svindlu-pxg-/firmy-trhy.asp?c=A100916_130026_firmy-trhy_rce

[3] Jaroslav Míl je podílníkem společnosti Sluneční elektrárna Číčenice: http://wwwinfo.mfcr.cz/cgi-bin/ares/darv_or.cgi?ico=28071158&jazyk=cz&xml=1

[4] http://licence.eru.cz/detail.php?lic-id=110908631&sequence=1&total=1

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz