Sdružení Calla
  Dnes je 25. září 2022  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajkaSpolečná tisková zpráva Hnutí DUHA a sdružení Calla ze dne 21. 10. 2010

Vláda má správné řešení solárních elektráren, ale střílí s ním od boku

Ekologické organizace uvítaly, že vláda schválila daň na nadměrné zisky solárních elektráren a že se nemá vztahovat na malé panely na střechách domů - ale paušální sazbu označily za "střelbu od boku".

Hnutí DUHA a sdružení Calla poukazují, že vláda stanovila stejnou paušální daň pro všechny bez rozdílu. Ekologické organizace argumentují, že daň je nutné rozlišit podle roku uvedení do provozu (2009 nebo 2010), velikosti a umístění (na polích a na budovách).

Pouze tak vláda může zajistit, aby daň skutečně přesně pokryla rozdíl mezi reálnými investičními náklady a nadměrnou výkupní cenou.

Ekologické organizace rovněž varovaly před úvahami, že by ministři po roce 2012 použili také výnosy z prodeje těch povolenek ke znečišťování, které si stát nechal a nerozdal je energetickým společnostem. Hnutí DUHA a Calla navrhují, aby vláda tyto peníze vložila do Fondu energetické nezávislosti, který by zajistil zateplení všech domů v České republice. Stovkám tisíc rodin by tak ušetřila tisíce korun ročně a také srazil dovoz zemního plynu z Ruska.

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:
Dobře promyšlená a propočítaná daň z nadměrných zisků solárních elektráren by byla rozumné řešení. Je naprosto správné, že se nebude vztahovat na bezproblémové malé panely na střechách domů. Ale paušální šestadvacetiprocentní sazba pro všechny je střelba od boku. Sazba musí být různá pro letošní a loňské projekty, velké a menší elektrárny, umístění na polích a na budovách."

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:
„Vláda by rozhodně neměla uvažovat, že by po roce 2012 začala používat také výnosy z prodeje těch povolenek, které stát nerozdal ČEZu a dalším firmám zdarma. Tyto peníze by měla investovat do zateplování domů, které statisícům domácností každoročně ušetří tisíce korun za energii a srazí dovoz plynu z Ruska.“

Kontakty:
Martin Sedlák, Hnutí DUHA,
telefon.: 737 128 471, e-mail: martin.sedlak(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

Přílohy:

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz