Sdružení Calla
  Dnes je 3. března 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva ze dne 8. 9. 2011

Stromy pro lidi i pro brouky

     Českobudějovicko je oblastí, která dosud hostí mnoho ohrožených druhů živočichů vázaných na staré stromy. Calla se dlouhodobě zabývá jejich ochranou a hledáním kompromisních řešení v otázkách kácení starých stromů.
     „Rozhodování o stromech se často redukuje na dvě možnosti: Kácet nebo nekácet. My se snažíme ukázat, že mezi nimi existuje pestrá škála dalších variant, které chrání prostředí pro ohrožené druhy, aniž by ohrožovaly bezpečnost lidí,“ uvádí k problematice Jiří Řehounek, který se v Calle věnuje ochraně přírody.
     Pokud se ve starém stromě ohrožujícím bezpečnost okolí vyskytuje ohrožený druh brouka, existuje několik možností, jak strom zachovat a zároveň ho udělat bezpečným. První na řadě je snížení těžiště vhodným ořezem větví. Další možností je ořezání stromu na živé či mrtvé torzo, které zachová vhodné podmínky pro brouka. Regenerační schopnost řady našich dřevin je překvapivě velká, takže řada z nich se po ořezu brzy opět zazelená. Pokud je nezbytné strom pokácet, můžeme ho využít k tvorbě tzv. broukoviště, jaké nedávno vzniklo i v Českých Budějovicích v přírodní zahradě CEGV Cassiopeia. Teprve pak by mělo přijít na řadu ponechání cenného ležícího kmenu na místě pokácení, nebo jeho převoz na jiné místo. „Dokonce i pařez ponechaný na místě kácení může být užitečný pro některé živočichy, a to včetně ohrožených druhů. Bohužel se v poslední době setkáváme spíše s tím, že se pařez vyfrézuje, což je nejen dražší, ale i naprosto zbytečné,“ říká Jiří Řehounek.
     Od loňského léta se Calla zúčastnila 79 správních řízení o kácení stromů na Českobudějovicku. Naše úspěšnost v nich činí přibližně 66 procent. To znamená, že právě v tolika procentech případů jsou naše připomínky zcela nebo částečně úřadem přijaty. Často vedlo správní řízení k zachování prostředí pro vzácné a ohrožené druhy, v poslední době např. krasce lipového nebo celoevropsky ohroženého páchníka hnědého. Obecně však platí, že staré stromy a mrtvé dřevo do krajiny patří, i když nevíme o žádných ohrožených druzích, které by hostily.
     Dobrým příkladem kompromisu je nedávný ořez starých dubů v Přírodní rezervaci Vrbenské rybníky, která je pro brouky starých stromů velmi důležitá. Ve správním řízení Calla navrhla namísto pokácení těchto biologicky cenných stromů jejich bezpečný ořez přírodě blízkým způsobem, který také později ve vlastní režii zorganizovala. „Je nutné zmínit vstřícnost společnosti Lesy a rybníky České Budějovice a dobrou spolupráci s oddělením ochrany přírody jihočeského Krajského úřadu, které návrh ořezu namísto původně zamýšleného kácení podpořily. Nyní je však nutné vysvětlovat význam starých i mrtvých stromů v krajině také laické veřejnosti,“ říká Pavla Matějková, která se v Calle zabývá účastí ve správních řízeních a ochranou stromů.
     Další informace o ochraně hmyzu vázaného na staré stromy a mrtvé dřevo lze vyhledat na specializovaném webu Stromy a hmyz (www.calla.cz/stromyahmyz). Calla poskytuje také poradenství v oblasti ochrany hmyzu vázaného na staré stromy a mrtvé dřevo. Dotazy lze posílat e-mailem na calla(zavinac)calla.cz nebo s pomocí formuláře na www.calla.cz/poradna.

     Internetové odkazy na fotografie k tématu (na druhé straně tiskové zprávy):
     Fotogalerie nejlepších snímků ze soutěže „Torza jsou krásná!“, kterou Calla vyhlásila vloni na podzim, ukazují krásu a biologicky i krajinářský význam starých stromů a mrtvého dřeva zde.

     Fotogalerie z přírodě blízkého ořezu starých dubů v Přírodní rezervaci Vrbenské rybníky u Českých Budějovic, který Calla v letošním roce navrhla a zorganizovala zde.

 

Kontakty:

 

nahoru

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz