Sdružení Calla
  Dnes je 18. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva ze dne 18. dubna 2012

Nová stěna pro břehule v Mladošovicích

     V rámci letošních aktivit na ochranu břehulí obnovila Calla také hnízdní stěnu ve „Farské pískovně“ u Mladošovic na Českobudějovicku. V této pískovně proběhla obnova hnízdní stěny z důvodu ochrany břehulí poprvé.

     „Farská pískovna“ bývala tradičním hnízdištěm břehulí, a to společně se sousední „Cepáků pískovnou“. Komplex obou pískoven je důležitý také pro jiné ohrožené druhy živočichů. Rozmnožuje se zde několik druhů chráněných obojživelníků, např. kuňka ohnivá, rosnička zelená či ropucha zelená. Kromě toho v pískovnách žijí ohrožené druhy hmyzu a pavoukovců.

     „Obnova hnízdní stěny v Mladošovicích by nebyla možná bez vstřícného přístupu majitelů pozemku, tedy obce Mladošovice a Pozemkového fondu ČR, kterým se sluší poděkovat,“ říká Jiří Řehounek, který se v Calle věnuje ochraně a ekologické obnově pískoven.

     Calla ve spolupráci s expertem Petrem Henebergem a dalšími organizacemi i jednotlivci dlouhodobě sleduje populaci břehulí v jižních Čechách a podniká úspěšná opatření k její ochraně. Díky pravidelné obnově několika hnízdních stěn ročně se podařilo zastavit rapidní pokles početního stavu břehulí, při němž zmizelo mezi lety 1999 a 2009 55 % hnízdících párů a 58 % lokalit, kde břehule hnízdily.

     „Ačkoli získávání finančních prostředků na údržbu hnízdních stěn je stále těžší, zatím se nám daří obnovovat alespoň tři ročně. Právě mizení vhodných hnízdišť je totiž hlavním faktorem, který způsobil úbytek břehulí v České republice,“ říká Olga Dvořáková z Cally, která má na starosti koordinaci zásahů v pískovnách.

     V letošním roce jsme uskutečnili obnovu hnízdních stěn a několik drobnějších zásahů ve prospěch břehulí díky podpoře Nadace Partnerství a také mnoha dárců v rámci projektu „Adoptujte břehuli!“, kteří přispívají symbolickou adopcí několika břehulích párů k ochraně cenných lokalit v pískovnách. Bližší informace o projektu, možnostech jeho podpory a břehulích naleznou zájemci na stejnojmenném webu (www.calla.cz/brehule).

 

Kontakt:

Jiří Řehounek (Calla) – 605 066 898, RehounekJ(zavinac)seznam.cz

 

Tento projekt byl vytvořen za finanční podpory Nadace Partnerství, SFŽP ČR a MŽP.

Nadace Partnerství zpcr mpcr
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz