Sdružení Calla
  Dnes je 12. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva ze dne 10. ledna 2013

Referendum v Bukově ukáže, zda stát blafoval o úložišti

    Místní referendum, v němž obyvatelé obce Bukov na Žďársku budou 11. a 12. ledna rozhodovat o souhlasu s průzkumy pro hlubinné úložiště na území obce, ukáže, zda je stát ochoten dodržet své sliby. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) slíbila, že pokud nezíská souhlas všech obcí, průzkumy na dané lokalitě nezahájí. Nyní je však toto zpochybněno, což bude zajímat veřejnost i v ostatních šesti vybraných lokalitách.
    Situaci změnil převod mandátu k vyhledávání úložiště v lokalitě Kraví hora na Vysočině1) ze SÚRAO na státní podnik DIAMO, který se v tichosti uskutečnil v prosinci 2012. Výrobní náměstek odštěpného závodu GEAM Dolní Rožínka2) Josef Lazárek včera na jednání zastupitelstva obce Věžná potvrdil, že předchozí sliby dané SÚRAO pro ně nejsou důležité. A to včetně smluv o spolupráci, na základě nichž by pak průzkumy mohly odstartovat a které se ještě na konci listopadu 2012 SÚRAO pokoušelo se starosty lokality Kraví hora uzavřít.
   Podle slov náměstka Lazárka hodlá GEAM v průběhu následujících dvou měsíců požádat Ministerstvo životního prostředí o stanovení průzkumných území bez ohledu na předchozí souhlas obyvatel.  Lazárek také zpochybnil údaje o rozsahu průzkumných prací nebo o podobě budoucího hlubinného úložiště, které ještě před několika týdny prezentovalo SÚRAO. Místní tak v plné nahotě zjistili, jak rychle přestává platit, co jaderný průmysl tvrdí.
   Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: „Události na Kraví hoře vypadají jako podraz na obyvatele, za jejichž humny by úložiště mohlo vzniknout. Jakmile se ukázal první nesouhlas veřejnosti i v této uranové lokalitě, zahazuje jaderný průmyslu masku slibů o respektu k názoru obcí a jde si tvrdě za svým cílem.“
   Dnešní zákony bohužel nedávají obyvatelům obcí, za jejichž domy by mělo vzniknout úložiště, příliš možností hájit si své zájmy. Konstatovala to i Pracovní skupina pro dialog o úložišti zřízená Správou úložišť radioaktivních odpadů. Calla je přesvědčena, že musí být garantovány dvě základní podmínky pro výběr místa konečného úložiště, aniž je jedna z nich potlačena: dlouhodobá bezpečnost úložiště a souhlas dotčených obyvatel.
     SÚRAO chce do konce roku 2018 vybrat dvě definitivní lokality pro umístění úložiště. Jedna z těchto lokalit má být do roku 2025 určena pro výstavbu konečné úložiště, druhá z těchto lokalit pak bude sloužit jako náhradní. Začátek stavebních prací je plánován na rok 2030. Ve vybraných obcích v České republice se uskutečnilo 27 místních referend, která úložiště i práce na jeho výběru jednoznačně odmítla, nesouhlasí ani samospráva Jihočeského kraje.

 

Další informace mohou poskytnout:

Ing. Edvard Sequens, Calla – Sdružení pro záchranu prostředí -  tel.: 602 282 399, e-mail: edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Ing. Martin Schenk, o.s. Nechceme úložiště Kraví hora – tel.: 777 646 646, e-mail: martin.schenk(zavinac)habri.eu

 

Poznámky:

  1. Budoucí průzkumné území Kraví hora pro vyhledávání úložiště by mohlo ležet na katastrech obcí Střítež, Bukov, Věžná, Bor, Moravecké Pavlovice, Habří, Drahonín, Olší a Milasín na celkové rozloze 17,1 km2.
  2. Závod GEAM Dolní Rožínka je součást DIAMO s.p., který má nyní průzkumy v lokalitě Kraví hora za 300 milionů korun realizovat.


 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz