Sdružení Calla
  Dnes je 1. února 2023  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva Hnutí DUHA a Calla - Sdružení pro záchranu prostředí ze dne 16. června 2021

Sněmovna dnes vydala vládě bianco šek na nový jaderný reaktor v Dukovanech

Pokud nezasáhne Senát, budou spotřebitelé elektřiny platit víc do konce století

                                                                                                   
Poslanecká sněmovna dnes v závěrečném třetím čtení přijala vládní návrh zákona o podpoře nových jaderných reaktorů [1]. Hlasy především poslanců ANO, ČSSD a ODS odmítla zastropovat garantovanou výkupní cenu elektřiny z nových reaktorů, čímž by omezila negativní dopady na spotřebitele elektřiny [2]. Pokud zastropování do zákona nevrátí Senát, bude dnešní rozhodnutí dopadat na spotřebitele od uvedení elektrárny do provozu po roce 2040 až do konce století.  Ve stínu dohody poslanců demokratické opozice s ministrem  Karlem Havlíčkem o vložení bezpečnostní pojistky vyřazující z podpory Rusko a Čínu, tak zůstaly zásadní dopady přijetí zákona pro státní rozpočet i peněženky spotřebitelů elektřiny.

Přijatý kontroverzní zákon jednostranně a bezprecedentně  zvýhodňuje nekonkurenceschopnou jadernou energii proti jiným zdrojům, staví ji tak mimo trh s elektřinou a účet vystavuje několika generacím českých spotřebitelů elektřiny. Ačkoli se ministr průmyslu Karel Havlíček pokoušel přesvědčit poslance, že dopady vládní podpory stavby nového reaktoru na cenu elektřiny budou minimální - díky odhadu výkupní ceny vyrobené elektřiny ve výši 50-60 EUR/MWh - odmítl podpořit návrh na vložení limitu ceny ve výši 62 EUR/MWh přímo do zákona.

Pokud by v této podobě zákon schválil i Senát, ztratí Parlament poslední možnost ovlivnit výši štědré veřejné podpory. Ta bude již pouze v rukou vlády, a to bez zákonného omezení.

Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, řekl: “Celý zákon jen ukazuje, že jaderná energetika se stala nekonkurenceschopnou a neobejde se bez štědré veřejné podpory. Je nepředstavitelné, že za nový reaktor mají podle představ vlády platit spotřebitelé elektřiny ještě v roce 2100, když máme mnohem levnější a bezpečnější cesty, jak zajistit dostatek elektřiny. Senát je nyní na tahu a může alespoň omezit navržené výkupní ceny elektřiny tak, aby dopady na spotřebitele nebyly příliš velké.”

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: “Zamítnutí limitu pro garantovanou výkupní cenu ukázalo, že optimistickým odhadům do 60 EUR/MWh nevěří ani sami jejich autoři. Není divu, v Turecku nebo Velké Británii se výše garantované výkupní ceny vyšplhala zhruba ke dvojnásobným hodnotám. Možná nějaká sázková kancelář vypíše sázky na konečnou výši garantované výkupní ceny pro nové Dukovany. Vsadil bych na cenu vyšší než 100 EUR/MWh, i když kurz asi nebude zrovna vysoký.”

 

Kontakty:

Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, 602 282 399, edvard.sequens@calla.cz
Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, 775 778 202, karel.polanecky@hnutiduha.cz
Jan Piňos, zmocněnec Zeleného kruhu pro otázky jaderné energie, 720 552 888, jan.pinos@zelenykruh.cz

 

Poznámky:

[1] Vládní návrh zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice a o změně zákona č. 165/2000 Sb., o podporovaných zdrojích energie,https://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=8&CT=966&CT1=0

[2] Pozměňovací návrhy jsou dostupné na webu Poslanecké sněmovny: https://www.psp.cz/sqw/ppn.sqw?ct=966&o=8

 

 

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz