Sdružení Calla
  Dnes je 2. února 2023  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková reakce Hnutí DUHA a Calla - Sdružení pro záchranu prostředí ze dne 14. července 2021

Senát může zmírnit dopady špatného zákona o podpoře Dukovan

Nebo dostane nekonkurenceschopná jaderná energie výhodu proti jiným zdrojům?

                                                                                                   
Senátorky a senátoři začali projednávat návrh zákona o podpoře nových jaderných reaktorů [1]. Ve středu 14. července jej mají na programu tři důležité výbory [2] a 21. července pak o jeho osudu rozhodne plénum.  Kontroverzní norma jednostranně a mohutně zvýhodňuje nekonkurenceschopnou jadernou energii proti jiným zdrojům a staví ji tak mimo trh s elektřinou. Senát ještě může zasáhnout a omezit bianco šek, který vystavila vláda a Poslanecká sněmovna, a limitovat dnes neomezenou garantovanou výkupní cenu elektřiny z nových reaktorů. Pozměňovací návrh k tomu podali společně senátorky Alena Dernerová a Jitka Seitlová a senátoři Lukáš Wagenknecht, Mikuláš Bek, Marek Hilšer, Petr Orel a David Smoljak.

Bez zastropování garantované výkupní ceny, kterou mají dostat nové velké reaktory na třicet až šedesát let svého provozu, budou na drahou jadernou elektřinu doplácet spotřebitelé elektřiny až do konce století. Zákonodárci také nebudou mít žádnou možnost ovlivnit výši štědré veřejné podpory, ta bude již pouze v rukou vlády, a to bez zákonného omezení.

Investiční náklady (bez nákladů na financování) na nový reaktor v Dukovanech by podle dostupných dat mohly být výrazně vyšší než doposud vládou uváděných 160 miliard Kč. Srovnání s obdobnými stavěnými reaktory ukazuje spíše na 250 miliard Kč (měrné náklady projektů stavěných ve Finsku, Francii, Velké Británii a Spojených státech dosáhly v březnu tohoto roku 7200 €/kW a v případě elektráren Vogtle v USA a v Olkiluoto ve Finsku došlo od té doby k dalšímu prodražení. Významné zvyšování ceny v průběhu staveb atomových reaktorů je v posledních letech pravidlem. Návrh zákona předložený Sněmovnou vede k situaci, kdy rizika nese spotřebitel elektřiny, neboť neobsahuje limit pro garantovanou výkupní cenu.

Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, řekl: “Celý zákon jen ukazuje, že atomová energetika se stala nekonkurenceschopnou a neobejde se bez štědré veřejné podpory. Je nepředstavitelné, že za nový reaktor mají platit spotřebitelé elektřiny ještě v roce 2100, když máme mnohem levnější a bezpečnější cesty, jak zajistit dostatek elektřiny. Senát je nyní na tahu a může alespoň omezit navržené výkupní ceny elektřiny tak, aby dopady na spotřebitele nebyly příliš velké.”

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: “Návrh zastropovat garantovanou výkupní cenu elektřiny z nových jaderných bloků částkou, která odpovídá horní hranici odhadů ministerstva průmyslu, je zcela bezkonfliktní. Jde o pouhou pojistku pro případ, že by se projekt hrubě nevyvíjel podle předpokladů. Pravděpodobnost, že se tak stane, je podle vlády, ČEZ i potenciálních dodavatelů mizivá. Právě to je případ, kdy je rozumné k pojistce přistoupit.”

 

Kontakty:

Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, 602 282 399, edvard.sequens@calla.cz
Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, 775 778 202, karel.polanecky@hnutiduha.cz
Jan Piňos, zmocněnec Zeleného kruhu pro otázky jaderné energie, 720 552 888, jan.pinos@zelenykruh.cz

 

Poznámky:

[1] Návrh zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice a o změně zákona č. 165/2000 Sb., o podporovaných zdrojích energie, https://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/htmlhled?action=doc&value=99992
[2] Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu, Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a Ústavně-právní výbor

 

 

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz