Sdružení Calla
  Dnes je 15. prosince 2018  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík | Atlas OZE | Anglická vlajka

Ochrana přírody a krajiny

Aktuality:

bagr
  6. 12. 2018 - Na konci listopadu jsme ve spolupráci s Tomášem Ditrichem (PF JU & BC AV ČR) vytvářeli nové tůně v Pískovně Ledenice. Už příští rok na jaře by je měli ocenit čolci a další vodní či mokřadní živočichové. Na příští sezónu plánujeme také další průzkum lokality, podle kterého budeme plánovat další zásahy. Více si můžete přečíst v tiskové zprávě.
pískovna
  4. 12. 2018 - V Pískovně Lžín jsme první prosincový víkend vyřezali nálet před písčitou stěnou, kde se to v létě hemží samotářskými včelami, kutilkami, zlatěnkami a mravkolvy. A neplánovaně jsme vylovili z houští a odvezli do sběrného dvora také "zapomenuté" autodíly. I v zimě se dá právě v této pískovně ulovit ochranářská "keška" - více na webu "Objevte svou pískovnu".
Hygrocybe ceracea
  24. 11. 2018 - Calla srdečně zve všechny zájemce o přírodu na letošní poslední přírodovědnou vycházku s názvem "Ke krmítku v Branišovském lese", kterou povede ornitolog Petr Veselý. Akce proběhne v sobotu 15. prosince a bude zaměřená především na odchyt, kroužkování a určování ptáků v zimním období. Sraz účastníků bude na zastávce českobudějovické MHD Máj - Antonína Barcala v 9:30. Bližší informace v pozvánce.
  17. 11. 2018 - Calla společně s Magistrátem hlavního města Prahy uspořádala seminář "Přírodě blízká péče o městskou zeleň", který proběhl ve čtvrtek 18. října v pražské Nové radnici. Seminář byl zaměřen na přírodě blízkou péči o městskou zeleň a ochranu biodiverzity ve městech, konkrétně na péči o městské trávníky, tvorbu květnatých pásů, staré stromy a mrtvé dřevo, vodu ve městech, městské ovocné sady aj. Prezentace lektorů z tohoto semináře jsou nyní ke stažení na webu Příroda ve městě.
Hygrocybe ceracea
  7. 11. 2018 - Calla a Krasec srdečně zvou všechny zájemce o přírodu na přírodovědnou vycházku "Za mechy do okolí Třebína", která se koná v sobotu 24. listopadu. Vycházku povedou bryoložka Alžběta Manukjanová a entomolog Jiří Řehounek. Přijďte se zorientovat ve skupině rostlin, o kterých toho ví málo i většina biologů. Sraz účastníků je na zastávce českobudějovické MHD Litvínovice, Mokré, točna v 9:30. Další informace najdete v pozvánce.
Hygrocybe ceracea
  1. 11. 2018 - Poslední letošní Zelená středa nese název "Tma jako ohrožený druh" a proběhne 21. listopadu. O světelném smogu, hvězdné obloze a správném svícení přijede diskutovat Pavel Suchan z České astronomické společnosti a Astronomického ústavu AV ČR. Těšíme se na shledanou v klubu Horká vana od18 hodin. Další informace najdete v pozvánce.
  24. 10. 2018 - Chráněné vlhy pestré zahnízdily v jižních Čechách i v letošním roce. Pět párů se vrátilo do pískovny na Českobudějovicku, kde hnízdily i vloni, a úspěšně vyvedlo mláďata. Ornitologové a ochránci přírody vyzývají veřejnost, aby vlhy nerušila při hnízdění a nezasahovala do jejich hnízdišť. Další informace se dozvíte z tiskové zprávy.
Hygrocybe ceracea
  22. 10. 2018 - V sobotu 20. října jsme pozvali zájemce o přírodu na přírodovědnou vycházku "Za houbami do zámeckého parku Hluboká". Světem podzimních hub nás provedl mykolog Jiří Souček z Mykologického klubu Jihočeského muzea a přes nebývalé podzimní sucho nám ukázal velké množství různorodých, mnohdy i vzácných a ohrožených druhů hub. Největšímu zájmu se zřejmě těšily různobarevné voskovky.
Sysel
  18. 10. 2018 - Calla uspořádala besedu "Sysly si nesyslíme, ale vypouštíme je" s Markétou Jariabkovou ze ZOO Hluboká nad Vltavou, která proběhla 17. října v rámci cyklu Zelené středy. Účastníci se dozvěděli, jak probíhá český záchranný program syslů a jejich chov v zajetí, kde se nimi můžete potkat v přírodě a kde se vypouštějí. A také mnoho zajímavostí ze života těchto ohrožených hlodavců. Další informace najdete v tiskové zprávě.
Sýkořice vousatá
  8. 10. 2018 - V neděli 7. října uspořádala Calla přírodovědnou vycházku "Za rákosním ptactvem k Velkému vávrovskému rybníku". Součástí akce byly především ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Vycházku vedli ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek. Kromě běžných druhů se podařilo odchytit a okroužkovat i moudivláčka lužního nebo dva druhy rákosníků, pro které už jde o dosti pozdní výskyt.
  25. 9. 2018 - Cyklus Zelené středy pokračoval po prázdninách besedou "Příroda do města!" s Jiřím Řehounkem z Cally. Mluvilo se o ochraně rostlin a živočichů ve městě i na zahradě nebo přírodě blízké péči o městskou zeleň nebo o tom, co by pro budějovickou přírodu mohla udělat radnice. Besedu provázela bohatá diskuse účastníků.
  24. 9. 2018 - V cyklu přírodovědných vycházek proběhla v sobotu 15. září "Výprava do kampusu", tedy do areálu Přírodovědecké fakulty JU a Biologického centra AV ČR. Účastníci mohli objevovat zdejší tůňky, květnaté trávníky, písečnou dunu i spoustu zajímavých živočichů a rostlin. Průvodci jim byli botanici Milan Štech a Klára Řehounková i zoologové Miloslav Jirků a Jiří Řehounek.
  23. 9. 2018 - Calla s Hvězdárnou a planetáriem České Budějovice uspořádala přírodovědnou vycházku "Výprava na hvězdárnu", která proběhla v pátek 7. září večer v areálu hvězdárny. Vycházka byla zaměřená především na pozorování noční oblohy, astronomickou techniku či pozorování nočních živočichů. Účastníky provázeli astronomové Radek Stránský a Jana Nevrklová, zooložka Lucie Pleštilová, Zuzana Štětková z ČNFV Třeboň, entomologové Otomar Adam a Zdeněk Hanč a další lektoři, potkali se také s živými sovami, netopýry a ježkem ze záchranné stanice.
Sýkořice vousatá
  20. 9. 2018 - I v letošním roce pokračuje náš dlouhodobý projekt "Geocaching ve službách ochrany přírody". K dosavadním "keškám" v přírodovědně zajímavých pískovnách přibyla nová v Pískovně Hroznějovice nedaleko Hněvkovické přehrady. Cílem projektu je zajistit pravidelné narušování vzácných stanovišť písčin a suchých trávníků a zachovat tak dobré podmínky pro pískomilné druhy rostlin a živočichů. Více informací se dozvíte z tiskové zprávy nebo na webu Objevte svou pískovnu.
  30. 8. 2018 - V údolí Rudolfovského potoka byl díky několika fotografiím a videozáznamům potvrzen výskyt mloka skvrnitého, který je jinak v jižních Čechách velice vzácný. Ochránci údolí tak získali další argument pro zachování údolí v současném stavu. Kritizují zejména záměr nové výstavby a s tím souvisejícího zvýšení automobilové dopravy. Více se dočtete ve společné tiskové zprávě Cally a rudolfovského spolku Náš domov.
  27. 8. 2018 - V Jivně se opět rozhoduje o budoucnosti údolí Rudolfovského potoka. Probíhá proces schvalování změny územního plánu, která se týká některých jeho dříve zrušených částí. Ochránci přírody a místní občané se zasadí především o zachování údolí v současném stavu bez nové zástavby, což jejich zástupci deklarovali již dříve ve svých připomínkách. Další informace najdete ve společné tiskové zprávě Cally a rudolfovského spolku Náš domov.
  27. 8. 2018 - Calla s Hvězdárnou a planetáriem České Budějovice uspořádala přírodovědnou vycházku "Výprava na hvězdárnu", která proběhla v pátek 7. září večer v areálu hvězdárny. Vycházka byla zaměřená především na pozorování noční oblohy, astronomickou techniku či pozorování nočních živočichů. Účastníky provázeli astronomové Radek Stránský a Jana Nevrklová, zooložka Lucie Pleštilová, Zuzana Štětková z ČNFV Třeboň, entomologové Otomar Adam a Zdeněk Hanč a další lektoři, potkali se také s živými sovami, netopýry a ježkem ze záchranné stanice.
  23. 8. 2018 - Již druhým rokem oživují českobudějovický park Stromovka a univerzitní kampus tzv. květnaté pásy, které byly založeny z iniciativy pracovní skupiny Ekologie obnovy při katedře botaniky PřF JU. Květnaté pásy jsou plochy oseté směsí dvouděložných rostlin, jejichž smyslem je podpořit jak biodiverzitu, tak i estetiku veřejných prostranství. Na jejich monitoringu a propagaci se podílejí také entomologové z Cally a Entomologického ústavu AV ČR. O tom, jak to letos na pásech kvetlo a bzučelo, se dočtete v aktuální tiskové zprávě. Více také na webu Příroda ve městě.
Mapka lokalit
  5. 8. 2018 - U přírodní památky Pískovna na cvičišti na okraji Jindřichova Hradce jsme ve spolupráci se spolkem Hamerský potok instalovali novou informační tabuli, která seznamuje návštěvníky s její přírodní hodnotou. Také zde mohou zájemci získat ve schránce skládačku "Objevte svou pískovnu". Podrobnosti se dočtete v tiskové zprávě. A pokud vás zajímá, kde byste v jižních Čechách našli u zajímavých pískoven další informační tabule, podívejte se na náš web.
skládačka
  29. 7. 2018 - Calla vydala novou skládačku "Objevte svou pískovnu", která populární formou představuje pískovny jako zajímavá místa důležitá pro ochranu ohrožených druhů. Publikaci si můžete stáhnout v elektronické podobě, tištěná verze bude k dispozici v kanceláři Cally a v blízké době i v některých přírodovědně zajímavých pískovnách jižních Čech. Brzy vás budeme informovat, kde a jak ji mohou zájemci získat. Skládačka navazuje na stejnojmennou webovou stránku.
Netopýr
  2. 7. 2018 - Přírodovědné vycházky s Callou si dávají prázdninovou přestávku. Od září se však můžete těšit na jejich pokračování, a to včetně jedné větší akce, kterou uspořádáme v pátek 7. září společně s Hvězdárnou a planetáriem České Budějovice přímo na hvězdárně a v jejím okolí. A protože letos slavíme deset let od první přírodovědné vycházky s Callou, můžete se na podzim těšit na více vycházek, než bývá obvyklé. Pozvánky se budou průběžně objevovat na webu "Přírodovědné vycházky".
louka
  28. 6. 2018 - Aktuální čísla dvou časopisů se věnují tématům blízkým Calle. Bedrník má téma čísla "Obnovujeme přírodu" a píše i o řadě jihočeských projektů, včetně geocachingu ve službách ochrany přírody. V poslední Veronice si zase můžete počíst o městské divočině, mimo jiné o přírodě blízké péči o městské trávníky a zakládání květnatých pásů v Českých Budějovicích.
cvičák
  9. 6. 2018 - V sobotu 9. června proběhla přírodovědná vycházka "Za rostlinami a ptactvem na Cvičák", kterou vedli botanička Tereza Rejnková, ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek. Vycházka, jejíž součástí byl také odchyt a kroužkování ptáků, vedla do nové přírodní památky Cvičák na okraji Českého Krumlova. Největšímu zájmu přítomných se těšil odchycený krutihlav.
Břehule
  3. 6. 2018 - V neděli 3. června uspořádala Calla s Blatským muzeem exkurzi "Za břehulemi na Veselské pískovny", kterou vedli ornitolog Petr Heneberg a entomolog Jiří Řehounek. Součástí akce byl také odchyt a kroužkování břehulí. Účastníkům jsme představili také další zajímavé živočichy a rostliny, jež našly v pískovnách útočiště.
kamion
  21. 5. 2018 - Tzv. "Zóna obchodu a služeb Hrdějovice" projde celým procesem posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Rozhodl o tom krajský úřad, když vyslyšel požadavky veřejnosti, okolních obcí i některých státních orgánů. Projekt počítá s výstavbou devíti velkých hal na současných polích a loukách u Pražské třídy. Nesouhlasí s ním především obyvatelé Borku, Úsilného a Nemanic, kterým by výrazně zhoršil životní prostředí. Připomínky k záměru zpracovala i Calla a případu se bude nadále věnovat. Podrobnější informace najdete v Informačním systému EIA.
Vlha
  21. 5. 2018 - Chráněné vlhy pestré vloni poprvé zahnízdily v jižních Čechách na dvou místech, na jednom z nich zároveň poprvé v kolonii čtyř párů. Tito pestrobarevní ptáci se tedy šíří do jižních Čech a jako hnízdiště si zatím vybírají pouze opuštěné pískovny. Ornitologové a ochránci přírody proto žádají veřejnost, aby je informovala o případných dalších hnízdištích v Jihočeském kraji a aby vlhy zbytečně nerušila při hnízdění. Více informací najdete v tiskové zprávě.
Zelená středa
  16. 5. 2018 - Květnová beseda z cyklu Zelené středy nesla název "Češi na Kamerunské hoře". O kamerunských projektech českých vědců a ochraně pralesů v jedné z nejzkorumpovanějších zemí světa vyprávěl entomolog Robert Tropek (PřF UK & BC AV ČR). Beseda proběhla tradičně v českobudějovickém klubu Horká vana.
pobřežní linie
  9. 5. 2018 - Science Café Jindřichův Hradec uspořádalo přednášku "Pískovny za humny". O ochraně a obnově pískoven a jejich významu pro ochranu přírody diskutoval v prostorách Muzea Jindřichohradecka Jiří Řehounek z Cally.
sojka
  1. 5. 2018 - V úterý 1. května proběhla přírodovědná vycházka s názvem "Kroužkování ve Stromovce". Akce ve známém budějovickém parku byla spojená především s odchytem a kroužkováním ptáků, byly na ní však představeny i tzv. květnaté pásy. Vycházku vedli ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek a našla si na ni cestu téměř stovka zájemců o přírodu.
Rosnička
  26. 4. 2018 - Jako každoročně začíná v přírodovědně cenných jihočeských pískovnách sezóna ochranářských zásahů a biologických průzkumů. Kromě obnovy hnízdní stěny v Pískovně Lžín začínáme vybírat kandidáty na podzimní obnovu tůní a prořezávky náletu. Letošní suché jaro se podepsalo zejména na vysychání mnoha tůní - více čtěte v tiskové zprávě. A nemáte-li program na víkend, podívejte se na web "Objevte svou pískovnu".
bagrování
  10. 4. 2018 - Calla i letos obnovila s pomocí těžké techniky hnízdní stěnu pro břehule a samotářské včely v Pískovně Lžín na Soběslavsku, a to díky díky projektu podpořenému ministerstvem životního prostředí a také díky drobným dárcům z projektu "Adoptujte břehuli". Chcete-li si prohlédnout zajímavé druhy v pískovnách na vlastní oči nebo si třeba najít ochranářskou "kešku", inspiraci můžete najít na našem webu "Objevte svou pískovnu".
České Budějovice
  7. 4. 2018 - Jubilejní desátý ročník přírodovědných vycházek s Callou otevřela v sobotu 7. dubna vycházka "Za geologií a historií centrem Budějovic" s geologem Petrem Rajlichem a historikem Václavem Kabíčkem se vydáme. Účastníci vyšli od Bludného kamene Bludného kamene na Náměstí Přemysla Otakara II a přes Senovážné náměstí a Lannovu třídu se nakonec dostali k Černé věži. A určitě poznali svoje město z jiné perspektivy.
Zelená středa
  21. 3. 2018 - Březnová Zelená středa proběhla 21. 3. a jmenovala se "Na návštěvě u mořských želv". Zooložka Martina Karásková z Přírodovědecké fakulty JU vyprávěla o tom, co ohrožuje mořské želvy a jak je můžeme chránit. Přidala také informace o záchranném programu z Egypta a s některými želvami vás seznámí i jmenovitě. Beseda se konala od 18 hodin v českobudějovickém klubu Horká vana.
Špičák
  16. 2. 2018 - Na webových stránkách České televize můžete shlédnout aktuální dokument z cyklu "Nedej se!" pod názvem "Držte se, jedeme z kopce!" Jeho tématem se staly lyžařské areály a vliv umělého zasněžování sjezdovek na přírodu. Mimo jiné se hovořilo i o zkušenostech Cally s kampaní na záchranu unikátní přírody Boletic před lyžařskými areály Chlum a Špičák nebo o prozatím pozastaveném projektu sjezdovky na Smrčině.
pobřežní linie
  10. 1. 2018 - V aktuálním čísle časopisu Minerální suroviny si můžete přečíst článek Jiřího Řehounka (Calla) a Milana Boukala (KÚ Pardubického kraje), který se jmenuje "Existují legální varianty přírodě blízké obnovy po těžbě na zemědělských pozemcích?". Článek shrnuje aktuální možnosti využití těžebních prostorů pro ochranu přírody, které umožňuje po posledních novelách zákon o ochraně zemědělského půdního fondu.
Sýkořice vousatá
  8. 12. 2017 - Sedmi přírodovědných vycházek s Callou se v letošním roce zúčastnilo celkem 408 zájemců o přírodu všech věkových kategorií. S odborníky různých oborů se podívali nejen na českobudějovické lokality, ale třeba i do Blanského lesa. Podrobnosti o vycházkách najdete na jejich webové stránce nebo ve fotogalerii. Naše vycházky, které příští rok oslaví desetileté výročí, můžete i podpořit.
Břehule
  5. 12. 2017 - I letos můžete (nejen) před vánoci adoptovat břehuli. Všichni adoptivní rodiče dostanou certifikát, na který vyplníme jméno podle přání dárce, takže může sloužit i jako originální vánoční dárek. Pokud netrváte konkrétně na břehulích, ale chcete pomoci i dalším ohroženým druhům, můžete přispět na ochranu pískoven (rozhoduje variabilní symbol). Budeme tak mít v péči o cenné lokality volnější ruku a můžeme pracovat i v pískovnách bez břehulí. Co se dá v pískovnách pozorovat a chránit se dozvíte také na webu "Objevte svou pískovnu".
kytka
  17. 11. 2017 - Může se stát městský trávník kvetoucí loukou? Patří staré stromy do města, nebo do kamen? Jak vytvořit ve městě tůňku, hmyzí hotel nebo dokonce písečnou dunu? Právě na takové otázky hledá odpovědi náš web "Příroda ve městě", který nedávno prošel rozšířením. Přibyla ny něm nová rubrika "Silniční okraje" o využití liniových staveb v ochraně biodiverzity nebo články a publikace v rubrice "Ke stažení". Další informace k tématu nejdete také v nedávné tiskové zprávě.
Otakárek fenyklový
  3. 11. 2017 - Náš loňský projekt "Nové přístupy k ochraně urbánních a postindustriálních stanovišť" zvítězil v Jihočeské ratolesti, soutěži projektů na ochranu životního prostředí v jižních Čechách. Základní informace o projektu najdete v naší tiskové zprávě, prohlédnout si můžete také web Příroda ve městě, který v rámci projektu vznikl. Vůbec nejlepší však bude, kdybyste se na webu inspirovali ke konkrétním počinům podporujícím biodverzitu ve městech.
Na Flusárně
  3. 11. 2017 - Calla připravila besedu s fotografem šumavské přírody Pavlem Ouředníkem pod názvem "Šumavská divočina magická". Pavel Ouředník se zaměřuje na fotografování krajiny, vod, mokřadů a slatí. Na besedě představil možná neznámou podobu míst Vám známých, ale i krásu dalších částí šumavské divočiny. Uskutečnilo se 1. listopadu od 18 hodin v klubu Horká vana v České Budějovice. Plakátek k akci.
  23. 10. 2017 - Ochránci přírody dlouhodobě upozorňují na nástrahy, které způsobují zbytečná zranění volně žijícím živočichům. Ve středu 18. října se jim věnovala i beseda z cyklu Zelené středy s názvem "Pasti, pasti, pastičky", na níž Zuzana Štetková z Českého nadačního fondu pro vydru vyprávěla o možnostech řešení tohoto málo diskutovaného problému. Více informací se dozvíte také z tiskové zprávy.
  23. 10. 2017 - Letošní sezónu přírodovědných vycházek s Callou uzavřela v sobotu 21. října akce s názvem "Za ptáky a vodním hmyzem na tankodrom". Odchyt a kroužkování ptáků proběhl pod vedením ornitologa Petra Veselého, zatímco část programu zaměřenou na vodní živočichy vedl entomolog Vojtěch Kolář. A nikdo z padesáti účastníků snad sobotního dopoledne nelitoval, protože v sítích uvízly mimo jiné i dvě vzácné sýkořice vousaté.
ježek
  23. 10. 2017 - Říjnová beseda z cyklu Zelené středy, nesla název "Pasti, pasti, pastičky". Zuzana Štětková z Českého nadačního fondu pro vydru vyprávěla o pastech, které vytváříme divokým zvířatům a možnostech jejich omezení. Účastníci se také setkali s živými zvířaty z třeboňské záchranné stanice - ježkem Bodlinou a netopýry Růženou a Ocáskem.
  23. 9. 2017 - Třicet zájemců o přírodu vyrazilo s Callou na přírodovědnou vycházku "Co nám roste za humny". Branišovským lesem z Haklových Dvorů k sídlišti Máj účastníky provázeli botanik Petr Koutecký a entomolog Jiří Řehounek, kteří po celou cestu dokazovali, že i z kraje podzimu se dá leccos zajímavého v přírodě najít. Kromě určování kapradin a hálek mohli účastníci nakonec pozorovat i krkavce nebo orla mořského.
pobřežní linie
  19. 9. 2017 - Na Ekolistu.cz si můžete přečíst velký rozhovor "Někteří těžaři už vědí, že do řádků vysázené borovice nejsou tou nejlepší rekultivací". Jiřího Řehounka v něm zpovídal redaktor Ekolistu Radomír Dohnal. Další informace k tématu najdete také na našem webu, např. v sekci Příklady dobré praxe nebo v aktuální tiskové zprávě.
  8. 9. 2017 - V pátek 8. září se do Českých Budějovic po prázdninové pauze vrátily přírodovědné vycházky s Callou. Tentokrát jsme se vydali na "Večerní výpravu k Arpidě", kterou vedli entomologové Otomar Adam a Zdeněk Hanč a také ornitolog Petr Veselý. Vycházka byla zaměřena na večerní odchyt různých živočichů, především ptáků a nočních motýlů. Nenechalo si ji ujít 92 zájemců o přírodu.
louka
  5. 9. 2017 - I městské trávníky nebo zahrádky se mohou stát barevnými rozkvetlými loukami, které lákají motýly a včely. Stačí o ně začít pečovat trochu jinak, než je u nás prozatím zvykem. Dobrým příkladem takové změny přístupu je areál Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty JU v Českých Budějovicích, kde se iniciativy chopili zaměstnanci a studenti. Více se dozvíte v naší tiskové zprávě nebo na webu Příroda ve městě.
borová monokultura
  18. 8. 2017 - Zatímco vědci a ochránci přírody přinášejí další a další důkazy o tom, že přírodě blízká obnova funguje, rekultivační praxe se mění jen pomalu. Borové monokultury, které na místech opuštěných pískoven, kamenolomů či výsypek často vznikají, stále za velké peníze degradují vzácná stanoviště a likvidují biodiverzitu, včetně mnoha ohrožených druhů. Více se dozvíte z aktuální tiskové zprávy.
divočina
  16. 8. 2017 - Připojte se k výzvě DIVOČINA VŠEMI DESETI požadující více divoké přírody! Měla by dostat šanci i mimo dnešní národní parky. Nejlépe na 3 % území České republiky, tedy 10x více, než jí je nyní. Je to mnoho? Deset důvodů, proč je to třeba najdete tu. Výzvu můžete podepsat také v kanceláři Cally.
Skryj starší aktuality » Zobrazit starší aktuality »
Celkový pohled na hnízdní stěnu břehulí a samotářských včel
  26. 7. 2017 - U lžínské pískovny Calla instalovala obnovenou a aktualizovanou informační tabuli, která návštěvníkům této lokality přibližuje zajímavé rostliny a živočichy i význam opuštěných pískoven pro ochranu přírody. Pískovna Lžín je přechodně chráněnou plochou, především díky hnízdění břehulí a samotářských včel. Více informací najdete v tiskové zprávě, další tipy na výlety do zajímavých pískoven pak na webu "Objevte svou pískovnu".
  23. 7. 2017 - Senát právě velkou většinou odmítl rozumný návrh senátora Ladislava Kose na změnu novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Novela jde zpět na stoly poslancům, ale nevrací práva občanům, které jim vzala nedávno schválená novela stavebního zákona, jež šla proti Ústavě ČR. Neopravená novela naopak ještě více omezuje veřejnost v právu chránit přírodu a své okolí. Více se dozvíte v tiskové zprávě.
potápník dvojčárý
  23. 7. 2017 - V tůních na pískovně Cep II byl nalezen kriticky ohrožený a celoevropsky chráněný potápník dvojčárý. Nález potvrzuje, že přírodě blízká obnova těžebních prostorů může fungovat jako reálná alternativa lesnických a zemědělských rekultivací, která vytváří stanoviště pro ohrožené druhy a navíc šetří finanční prostředky. Více si přečtěte v tiskové zprávě.
  18. 7. 2017 - Senátoři a senátorky hlasují o novele zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), která dál omezuje právo veřejnosti hájit životní prostředí a přírodu ve svém okolí. Pokud by návrh novely ministra Richarda Brabce prošel, znásobilo by to problém v kombinaci s nedávno schválenou novelou stavebního zákona. Ta zrušila občanská práva u většiny stavebních projektů a šla proti Ústavě ČR. Novela zákona EIA porušuje už nejspíš i pravidla EU garantující účast občanů na ochraně životního prostředí. Zodpovědnost by padla na prvního vicepremiéra a ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), který novelu předkládá. Podrobnosti v tiskové zprávě.
  28. 6. 2017 - Poslanecká sněmovna schválila svou novelu stavebního zákona, která nic neřeší, ale bere lidem právo účastnit se svými spolky povolování staveb. Občané toto demokratické právo, zaručené Ústavou, mezinárodními dohodami ČR i programovým prohlášením vlády, měli a dobře využívali plných dvacet pět let. Vládní koalice, která má ve Sněmovně pohodlnou většinu, přitom dala občanům jasný slib, že jejich práva nezruší. Více v tiskové zprávě.
  27. 6. 2017 - 27. června Sněmovna rozhodne o novele stavebního zákona ministryně Karly Šlechtové (ANO). Nenaplňuje vládní zadání zjednodušit a zrychlit povolování staveb, ovšem bere lidem právo spolurozhodovat o svém prostředí. Na tuto zásadní chybu narušující demokratická práva upozorňuje politiky řadaveřejných osobností, čtyři právnické fakulty, pět bývalých ministrů životního prostředí, desítky spolků a více než 8 600 lidí z celé ČR. Více v tiskové zprávě.
Borovanské pískovny
  20. 6. 2017 - Na začátku června proběhla obhlídka cachí s ochranářským podtextem, které jsme ve spolupráci s Oldřichem Nedvědem instalovali do několika jihočeských pískoven. Cílem projektu je nejen ukázat geocacherům přírodovědně zajímavá místa a zároveň přispět k jejich ochraně. Dupající příznivci geocachingu totiž udržují v dobrém stavu stanoviště ohrožených druhů - písčiny a suché trávníky. Aktuální nabídku "našich" cachí najdete na webu Objevte svou pískovnu.
vážka černořitná
  17. 6. 2017 - Poslední předprázdninovou přírodovědnou vycházku jsme nazvali "Výprava do Pískovny u Žemličky" a proběhla v sobotu 17. června. Krajinou Borovanska provedli účastníky botanička Klára Řehounková (PřF JU) a entomologové Petr Hesoun (Hamerský potok o. s.) a Jiří Řehounek (Calla). Cílem vycházky byla přírodovědně zajímavá pískovna s výskytem řady ohrožených druhů, na závěr navštívili účastníci také Přírodní památku Žemlička.
  8. 6. 2017 - Senát schválil pozměňovací návrhy k novele stavebního zákona a ten se vrátí zpět do Sněmovny. Vrácení práv pro občany vyjadřovat se ke stavbám a jiným zásahům do okolí mezi nimi však chybí. K přijetí tohoto návrhu chybělo pouhých pět hlasů. Novela i v senátní verzi tedy škrtá práva občanů připomínkovat svými spolky výstavbu a průmyslové činnosti v okolí svých domovů. Více v tiskové zprávě.
prstnatec
  4. 6. 2017 - Vycházka "Za ptáky a orchidejemi k Borskému rybníku" proběhla v neděli 4. června ve spolupráci Cally a Správy CHKO Blanský les. Vycházku do okolí Křemže spojenou s odchytem a kroužkováním ptáků a prohlídkou orchidejové louky vedli botanička Tereza Rejnková (SCHKO Blanský les) a ornitolog Petr Veselý (PřF JU). Akci si nenechalo ujít 97 zájemců o přírodu.
pobřežní linie
  2. 6. 2017 - Pískovna Cep II na Třeboňsku má za sebou další rekultivační etapu, jejíž významnou součástí se opět staly plochy přírodě blízké obnovy. V jižní části dobývacího prostoru vznikla rozsáhlá zóna mokřadů a písčin, kterou již pomalu osídlují první běžné i ohrožené druhy organismů. Na obnově tohoto těžebního prostoru se ve spolupráci s jihočeskými vědci dlouhodobě podílí také Calla.
Celkový pohled na hnízdní stěnu břehulí a samotářských včel
  19. 5. 2017 - Do lžínské pískovny se již z afrických zimovišť vrátily břehule říční a začaly hrabat nory. O hnízdní stěnu břehulí a samotářských včel se již několik let stará Calla, a to i díky příspěvkům drobných dárců získaným v projektu "Adoptujte břehuli!" Pískovny však hostí i další zajímavé tvory, jak se můžete přesvědčit na našem webu "Objevte svou pískovnu".
Zelená středa
  28. 4. 2017 - Informace o výskytu vlků začínají přicházet ze stále více míst naší republiky včetně Šumavy. Můžeme se těšit z návratu mýtické šelmy? Nebo se mají bát chovatelé koz a ovcí či turisté? Besedu s Josefou Volfovou z Hnutí DUHA jsme nazvali "Velký návrat vlka?" a uskuteční se ve středu 17. května 2017 od 18:15 v Galerii Měsíc ve dne v Českých Budějovicích. Pozvánka ke stažení.
  27. 4. 2017 - Poprvé od listopadu 1989 chtějí někteří politici vzít lidem jejich práva. Chtějí jim zakázat posílat úřadům připomínky k dopadům spalovny, skládky či vykácení parku v sousedství na jejich zdraví, přírodu a životní prostředí. Není to zdaleka první pokus, ale tentokrát příznivci netransparentního rozhodování a odpůrci zdravého prostředí ve Sněmovně zvítězili. V poslední chvíli ještě můžeme lidem jejich práva zachránit. Přidejte i Vy svůj podpis pod výzvu senátorkám a senátorům. Podepisujte, šiřte a sdílejte prosím: www.vrattelidemprava.cz.
  25. 4. 2017 - V neděli 23. dubna proběhla přírodovědná vycházka "Výprava na Maškovec", kterou vedli botanik Leoš Lippl a entomolog Jiří Řehounek. Vycházka z Kamenného Újezda přes Přírodní památku Vltava u Blanského lesa a zříceninu hradu Maškovec skončila v Březí a byla zaměřená na zajímavé rostliny a hmyz. I přes mrazivé ráno a nepříznivou předpověď se jí zúčastnilo čtrnáct zájemců o přírodu.
Břehule
  20. 4. 2017 - Ve lžínské pískovně na Soběslavsku jsme také letos obnovili písčitou stěnu pro hnízdění břehulí a samotářských včel. Obnova byla spojená také s narušením povrchu v okolí stěny a vytvoření nových písčitých kopečků. Cílem všech zmíněných zásahů je udržení nebo zlepšení podmínek pro ohrožené druhy živočichů a rostlin. Další zajímavosti o břehulích a jejich ochraně najdete na stránce "Adoptujte břehuli!". A nezapomeňte si naplánovat výlet do některé zajímavé jihočeské pískovny podle webu "Objevte svou pískovnu".
slavík
  11. 4. 2017 - První z letošních přírodovědných vycházek s Callou "Za slavíkem modráčkem na tankodrom" byla zaměřená hlavně na ornitologii. Jak už název napovídá, podívali jsme se na území bývalého budějovického tankodromu, kde ornitolog Petr Veselý kroužkoval ptáky. Ukázali jsme si také plochy, kde proběhly zásahy na podporu biodiverzity. Slavíka modráčka se sice odchytit nepodařilo, i tak si ovšem 94 účastníků prohlédlo zblízka desítky malých opeřenců.
rekultivace
  7. 4. 2017 - V úterý 4. dubna uspořádal Dům přírody Třeboňska přednášku "Pískovny za humny". O třeboňských pískovnách a jejich významu pro ochranu přírody přednášel a diskutoval Jiří Řehounek z Cally. V pořadí třetí akce z cyklu "Krajina a lidé" proběhla v třeboňském Domě Štěpánka Netolického.
Zelená středa
  7. 4. 2017 - Třetí březnovou středu proběhla beseda "Chceme motýly v Českých Budějovicích", která se konala v rámci našeho cyklu Zelené středy. O budějovických motýlech, možnostech jejich podpory a ochraně přírody ve městech povídali a diskutovali Zdeněk Hanč (AOPK ČR), Martin Němec (Spolek pro živou krajinu) a Lenka Šebelíková (PřF JU).
Zelená středa
  7. 2. 2017 - V cyklu besed Zelené středy si budete moci poslechnout přednášku doc. Tomáše Randáka z Fakulty rybářství a ochrany vod ve Vodňanech pod názvem "Co také teče našimi řekami?". Povídat si budeme o lécích, hormonech, ale také drogách, jejichž zbytky lze měřit ve vodních tocích a jaké mají vlivy na vodní organismy. Třebas i o tom, zda se ryby z řek dají jíst bez obav. Uskuteční se ve středu 15. února 2017 od 18:15 hodin v galerii Měsíc ve dne, Nová ul. 3, České Budějovice. Plakátek ke stažení.
Údolí Rudolfovského potoka
  30. 1. 2017 - Péčí rudolfovského spolku Náš domov a s podporou Jihočeského kraje prostřednictvím Jihočeské centrály cestovního ruchu vychází brožurka "Údolí Rudolfovského potoka". Seznámí zájemce se stručnou historií území, geologickou stavbou, faunou, flórou a přírodními zajímavostmi údolí. Text doprovázejí desítky fotografií, včetně unikátních záběrů z dronu. Brožury budou zdarma k dispozici např. v Hornickém muzeu v Rudolfově, Turistickém informačním centru v Českých Budějovicích nebo i v kanceláři Cally.
Zelená středa
  30. 1. 2017 - Beseda "Biodiverzita celého světa", kterou odstartoval v roce 2017 náš cyklus Zelené středy, přilákala do galerie Měsíc ve dne 26 zájemců o ochranu přírody. Ekolog David Storch mluvil o počítání druhů na Zemi, současné vlně vymírání nebo podílu českých vědců na zkoumání globální biodiverzity. Zelené středy, které navazují na náš dlouholetý cyklus Zelené čtvrtky, budeme pořádat vždy třetí středu v měsíci.
KPPO
  16. 1. 2017 - Koalice proti palmovému oleji vyhlásila 1. únor Dnem bez palmového oleje. Kromě omezení vlastní spotřeby palmového oleje je cílem organizátorů také vyvinout tlak na firmy, aby začaly ve svých výrobcích používat šetrnější alternativy k této surovině. Koalice nyní rozšiřuje svoje aktivity také do zahraničí. Více se dozvíte v tiskové zprávě nebo na webu.
bělopásek
  20. 12. 2016 - Calla spouští nový web "Příroda ve městě". Představíme na něm nápady, jak podpořit ve městech běžné i ohrožené druhy. Inspirovat se mohou jak správci městské zeleně, tak i majitelé soukromých zahrad. Městské prostředí se totiž stalo útočištěm mnoha živočichů a rostlin, jimž naše lesní a zemědělská krajina neposkytuje vhodné podmínky pro život. Více informací naleznou zájemci také v tiskové zprávě.
  20. 12. 2016 - V prosinci jsme tradičně zakončili sezónu ochranářského managementu v pískovnách vyřezáváním náletových dřevin v přechodně chráněné ploše Pískovna u Žemličky. Nálet jsme po dohodě s Lesní správou Třeboň, které pískovna patří, vyřezávali na písčinách a na březích tůní, aby je příliš nestínil a neubíral místo ohrožených druhům živočichů a rostlin. Pískovna je hezká i v zimě a dá se v ní ulovit "ochranářská keška". Další tipy na výlety do pískoven najdete na webu "Objevte svou pískovnu".
Páchník hnědý
  18. 12. 2016 - Fórum ochrany přírody uspořádalo v Praze v pondělí 28. listopadu seminář Stromy a hmyz, jehož tématem byla ochrana hmyzu vázaného na staré stromy a mrtvé dřevo. Jako lektoři se semináře zúčastnili Lukáš Čížek (PřF JU & EntÚ AV ČR), Jiří Řehounek (Calla), Jiří Rom (MHMP), Stanislav Svoboda (MěÚ Lysá nad Labem) a Zdeněk Papoušek (ČIŽP).
Zelený čtvrtek
  18. 12. 2016 - Poslední letošní beseda z cyklu Zelené čtvrtky, tentokrát s názvem "Ptáci zemědělské krajiny", proběhla mimořádně ve středu 23. listopadu 2016. Václav Zámečník z České společnosti ornitologické přijel vyprávět o třech dříve běžných druzích ptáků a proměnách zemědělské krajiny. Právě ptáci polí a luk totiž z naší přírody mizí nejrychleji.
Břehule
  15. 12. 2016 - I letos můžete přátelům či příbuzným věnovat pod stromeček certifikát adoptivního rodiče břehulí. A pokud netrváte konkrétně na adopci břehulí, ale chcete pomoci i dalším ohroženým druhům, můžete adoptovat celou pískovnu. Budeme tak mít v péči o cenné lokality volnější ruku a můžeme pracovat i v pískovnách, kde břehule nehnízdí. Pro příspěvky na břehule a pískovny (ale i naše další aktivity) můžete využít variabilní symboly. Podívejte se také, jak letos břehule hrabaly nory nebo na náš web "Objevte svou pískovnu".
Celkový pohled na hnízdní stěnu břehulí a samotářských včel
  6. 11. 2016 - Náš projekt "Geocaching ve službách ochrany přírody" získal 1. místo mezi neziskovými organizacemi v soutěží Jihočeská ratolest. V loňském roce jsme umístili v několika jihočeských pískovnách tzv. cache na místech, kde ohroženým druhům pomůže narušování vegetace. Úspěšný projekt pokračoval i v letošním roce umístěním dalších tří "kešek". Více se dozvíte na webu Objevte svou pískovnu v rubrice Geocaching. Podívejte se také na letošní výsledky Jihočeské ratolesti.
Houby
  6. 11. 2016 - "Za houbami na Hlincovou Horu" se jmenovala poslední letošní akce z cyklu přírodovědných vycházek s Callou. S mykoložkou Miloslavou Kavkovou jsme se vydali v sobotu 15. 10. do lesů v okolí Hlincové Hory a Rudolfova. Hub jsme nakonec objevili více než dost. A pěkné sobotní dopoledne vylákalo do lesa nejen zajímavé druhy hmyzu, ale i 45 zájemců o přírodu.
25 Calla
  20. 10. 2016 - Českobudějovická nezisková organizace Calla v letošním roce slaví dvacet pět let své existence. Celé ty roky se věnovala zejména dvěma tématům - ochraně přírody a energetice, kterým zůstala věrná dodnes. Stručné připomenutí alespoň některých úspěchů najdete v přiložené tiskové zprávě.
Dálnice
  19. 10. 2016 - Vládní návrh na zásadní novelu stavebního zákona je v rozporu s programem vlády a názory veřejnosti. Paradoxně vede ke složitějšímu, rizikovějšímu a méně transparentnímu rozhodování o stavbách, k oslabení veřejné kontroly a v důsledku také ke zbytečnému zhoršování stavu životního prostředí, varují v tiskové zprávě ekologické organizace.
Budníček
  24. 9. 2016 - V sobotu 24. září proběhla přírodovědná vycházka s názvem "Kroužkování v Šindlových Dvorech", kterou vedl ornitolog Petr Veselý. Pětaosmdesát zájemců o přírodu si na vycházce mohlo zblízka prohlédnout opravdu nebývalé množství ptáků, včetně sojky nebo krahujce. Došlo i na povídání o pohlavním dimorfismu, určování příbuzných druhů a ptačích migracích.
rekultivace
  6. 9. 2016 - V neděli 4. září měl televizní premiéru dokument režiséra Josefa Dlouhého "Prosba o milost", na jehož natáčení se podílela také Calla. Jeho tématem jsou rekultivace a jejich vliv na přírodu. Ve filmu "hrají" také naše známé jihočeské lokality - pískovna Lžín, Cep II, Pískovna u Dračice, odkaliště Hodějovice nebo lom na Pacově hoře a jejich zvířecí obyvatelé. Dokument můžete shlédnout na webu České televize.
Netopýr
  5. 9. 2016 - Těsně po prázdninách, v pátek 2. září, proběhla přírodovědná vycházka s názvem "Netopýří safari na Vrbenských rybnících" se zoologem Radkem Lučanem. Největšímu zájmu účastníků se těšily ukázky živých odchycených netopýrů, určování s pomocí tzv. bat detektoru a hledání vysílačky, která se používá pro sledování netopýrů. Akci si nenechalo ujít jedenapadesát zájemců o přírodu.
pískovna
  28. 8. 2016 - I letos pokračujeme ve zkoumání možností, jak v ochraně cenných pískoven využít geocaching. Nově jsou od letoška položeny tři nové "kešky" v Cepáků pískovně a Farské pískovně u Mladošovic a také v pískovně u Spolí na Třeboňsku. Celkem jsou tedy "ochranářské kešky" už v sedmi pískovnách, kde jejich hledači pomáhají udržovat vzácná stanoviště. Odkazy na všechny lokality najdete na našem novém webu "Objevte svou pískovnu". Více o využití geocachingu v ochraně přírody se dozvíte také z tiskové zprávy.
roháč
 

11. 8. 2016 - První srpnový díl pořadu Natura plus se na vlnách Českého rozhlasu věnoval ohrožení a ochraně hmyzu, zejména roháčů a tesaříků obrovských. V pořadu natáčeném na hrázi třeboňského rybníka Svět mluvili o broucích, jejich sledování nebo kácení starých stromů Lukáš Čížek, Lukáš Drag z Jihočeské univerzity a Jiří Řehounek z Cally. Pořad si můžete poslechnout také na internetu Českého rozhlasu.

čejka
  10. 8. 2016 - Calla dlouhodobě sleduje projekt 120 kilometrů dlouhého vedení velmi vysokého napětí Kočín - Mírovka. Stavba byla odůvodněna potřebou vyvedení výkonu z nových reaktorů v Temelíně. Nyní jsme podali obsáhlé připomínky k žádosti o výjimku z ochranných podmínek chráněných druhů, v nichž navrhujeme rozšíření jejich výčtu a několik kompenzačních opatření. Pokud k výstavbě kontroverzního vedení dojde, chceme jeho vliv na přírodu minimalizovat.
kytka
  27. 7. 2016 - Nedávno převzalo několik českých médií zprávu, že v Kanadě na místě bývalého povrchového dolu Benson Mine vyrostly miliony orchidejí. Kvůli orchidejím na místě bývalé těžby však nemusíme do zámoří, protože v opuštěných lomech rostou i u nás. A s nimi tam nacházejí útočiště stovky dalších ohrožených druhů. Rekultivace však tyto druhy i jejich stanoviště často zničí. Více se dozvíte z tiskové zprávy Cally a pracovní skupiny Ekologie obnovy při PřF JU.
pobřežní linie
  13. 7. 2016 - Unikátní projekt přírodě blízké obnovy v pískovně Cep II se dočkal publikace ve vědeckém časopise Environmental Science and Pollution Reserch. Článek Kláry Řehounkové a kolektivu spoluautorů se věnuje pozitivnímu vlivu rekreačních aktivit na udržování vzácných stanovišť v pískovnách a ochranu ohrožených druhů. Více informací najdete ve společné tiskové zprávě Jihočeské univerzity, Univerzity Karlovy, Biologického centra AV ČR a Cally.
Výroční zpráva
  12. 7. 2016 - Calla vydala svoji výroční zprávu za rok 2015. Stáhněte si zde. Starší výroční zprávy pak najdete na této stránce.
Borovanské pískovny
  30. 6. 2016 - Vloni jsme v několika jihočeských pískovnách rozmístili "ochranářské kešky", jejichž cílem je zachování společenstev závislých na pravidelném narušování. Letos chystáme v geocachingu několik novinek. Zatímco cache v pískovně Lžín zůstává na svém místě, některé krabičky v sérii Borovanské pískovny byly posunuté. Na úspěšné luštitele celé série čeká nová "finálka" a nové CWG s motivem břehule. Více se dozvíte na našem novém webu "Objevte svou pískovnu" v sekci Geocaching.
Ploskočelka
  27. 6. 2016 - Hosty Markéty Ševčíkové a Čestmíra Klose na vlnách Českého rozhlasu plus byli 18. června Lukáš Čížek z PřF JU a Entomologického ústavu AV ČR a Jiří Řehounek z Cally. Rozhovor o rekultivacích, pískovnách, ochraně přírody a ohrožených druzích hmyzu byl pořízen o několik dnů dříve v pískovně Lžín. Na webu Českého rozhlasu si můžete poslechnout záznam pořadu.
Bělozářka
  11. 6. 2016 - V sobotu 11. června proběhla přírodovědná vycházka "Výprava na Holubovské hadce a Dívčí Kámen". Průvodci po přírodovědně zajímavém a pestrém území podél Křemežského potoka nám byli geolog Petr Rajlich a botanik Leoš Lippl. Povídalo se samozřejmě hlavně o hadcích a na ně vázaných rostlinách - serpentinofytech. Vycházky se zúčastnilo dvacet zájemců o přírodu.
Celkový pohled na hnízdní stěnu břehulí a samotářských včel
  31. 5. 2016 - Dnešním dnem končí projekt "Postindustriální prostory jako příležitost pro ochranu přírody", díky němuž mohla Calla pokračovat v prosazování a propagování přírodě blízké obnovy. V rámci projektu proběhla obnova hnízdních stěn, tůní a písčin na čtyřech jihočeských lokalitách, vznikl nový web "Objevte svou pískovnu" nebo kniha "Ekologická obnova území narušených těžbou nerostných surovin a průmyslovými deponiemi". Všechny aktuality projektu najdete na jeho webové stránce, jeho hlavní výsledky shrnuje tisková zpráva.
kytka
  26. 5. 2016 - Calla ve spolupráci s Biologickým centrem AV ČR a Přírodovědeckou fakultou JU uspořádala odborný seminář "Přírodě blízká péče o městskou zeleň", který představil trendy v péči o městskou zeleň a ochraně biodiverzity ve městech. Součástí semináře byly také ukázky příkladů dobré praxe na pozemcích v univerzitním kampusu. Semináře se zúčastnilo téměř devět desítek zájemců z celé ČR.
Svižník
  25. 5. 2016 - Další přírodovědná vycházka nás zavedla v sobotu 21. května na Třeboňsko. "Výpravu do pískovny Cep II" vedli entomologové David Boukal, Jiří Řehounek a botanička Klára Řehounková. Kromě sledování pískomilné či vodní flóry a fauny se povídalo také o přírodě blízké obnově pískoven a vědeckých experimentech na Cepu II. Sešlo se 32 zájemců o přírodu.
Zelený čtvrtek
  19. 5. 2016 - Květnový Zelený čtvrtek "Velcí a divocí jsou zpět" byl o návratu divokých koní, praturů a zubrů do české přírody. Unikátní projekt a jeho výsledky po prvním roce trvání představil biolog Miloslav Jirků v českobudějovické galerii Měsíc ve dne.
červenka
  7. 5. 2016 - V sobotu 7. května proběhla druhá letošní přírodovědná vycházka s Callou. Na "Kroužkování v údolí Rudolfovského potoka" pozval zájemce ornitolog Petr Veselý. Součástí vycházky bylo pozorování, poznávání, odchyt a kroužkování ptáků, a to včetně červenky obecné,letošního Ptáka roku. Dorazilo rekordních 101 zájemců o přírodu.
Cep II
  4. 5. 2016 - Jaro je v plném proudu, tak proč nevyrazit na výlet. Třeba do některé z přírodovědně zajímavých jihočeských pískoven. Zájemcům o přírodu v tom pomůže naše nová webová stránka "Objevte svou pískovnu", která obsahuje rubriky pro vyznavače pěší turistiky, cykloturistiky, geocachingu nebo pozorování a fotografování přírody. Další informace o novém webu, turistice a ochraně přírody najdete v tiskové zprávě.
Břehule
  1. 5. 2016 - Také letos čeká na ohrožené břehule obnovená hnízdní stěna v pískovně Lžín. Calla se o stěnu stará již několik let a díky zvolenému způsobu péče se v pískovně daří nejen břehulím, ale i samotářským včelám a mnoha dalším druhům. V pískovně je také umístěná cache z ochranářským podtextem, o které se dozvíte více na webové stránce Objevte svou pískovnu. Ochraně břehulí je pak věnována stránka Adoptujte břehuli.


Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti a Nadací VIA a Ministerstvem životního prostředí.

logo VIA logo Nros logo nadace partnerství logo MŽP
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, 384 971 934, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz