Sdružení Calla
  Dnes je 18. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


Tisková zpráva Sdružení CALLA a Jihočeských matek

ze dne 26. srpna 2002

V České republice je i přes výpadky některých elektráren nadbytek elektrického výkonu, elektřina je exportována

Motto:
"Lidé by se nyní měli snažit šetřit elektřinou, omezit nadbytečné spotřeby ..."
Jana Matisková, mluvčí ČEPS, Deníky Bohemia, 23. 8. 2002
"Elektřiny bude málo a nezlevní", "Na podzim hrozí výpadky elektřiny", "ČR hrozí nedostatek elektřiny"- titulky některých článků v srpnovém tisku


Především ze strany a. s. ČEPS (přenosová soustava) se v poslední době objevují v tisku informace o tom, že v České republice, vzhledem k výpadku některých zdrojů kvůli povodním, hrozí nedostatek elektřiny, především v podzimním a zimním období.

Realita je však jiná. Instalovaný výkon zdrojů vyrábějících elektřinu je zhruba 16 300 MW (včetně jednoho bloku Temelína). Z provozu jsou nyní vyřazeny vodní, závodní elektrárny a uhelná elektrárna Mělník, celkem o výkonu cca 2 000 MW. Uhelná elektrárna Mělník bude ale zprovozněna nejpozději v říjnu (je dlouhodobě odstavena po havárii turbíny), většina nyní odstavených závodních zdrojů bude na podzim též v pořádku.

Na vlastní spotřebu elektráren, ztráty v sítích atd. je třeba odečíst cca 18 % instalovaného výkonu. Zbývající výkon 11 700 MW, který je nyní k dispozici, je stále mnohem vyšší, než jaký je již řadu let po sobě zapotřebí pro pokrytí nejvyššího maxima spotřeby v síti v tomto období (pohybuje se kolem 7 až 8 000 MW).

"Je zřejmé, že vzhledem k vysoušení domů po povodni a logicky i na podzim a v zimě bude stoupat spotřeba elektřiny. K pokrytí této spotřeby však stávající výkon českých elektráren bude plně postačovat, neboť již řadu let po sobě nebylo celoroční maximum spotřeby vyšší než 10 600 MW. Dokonce zde bude rezerva okolo 2 000 MW", konstatuje Edvard Sequens ze Sdružení Calla.

ČEZ nadbytek elektřiny řeší masivním exportem - za první pololetí letošního roku ČEZ vyvezl 7,89 TWh elektřiny, o 1,1 TWh víc než loni. Podle prohlášení mluvčí ČEPS, dceřiné firmy ČEZu se zdá, že ČEZ upřednostní nasmlouvané exporty elektřiny před případnou potřebou v České republice při nečekaném výpadku zdrojů.

"Dle zákona sice už ČEZ nemá povinnost zajišťovat rezervy výkonů, ale situace, kdy v Česku je avizováno vyhlašování regulačních stupňů, šetřit na vysoušečích a současně vyvážet elektřinu do Německa je absurdní a nemorální." říká Dana Kuchtová ze Sdružení Jihočeské matky.

Více informací:
Dana Kuchtová, Jihočeské matky - 0603 / 516 711
Edvard Sequens, Sdružení CALLA - 0602 / 282 399
 
Další argumenty k problematice.

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz