Sdružení Calla
  Dnes je 11. srpna 2022  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Tisková zpráva Sdružení Calla ze dne 1. 11. 2004

"Calla představí příběh sedláka Rajtera v Českých Budějovicích"

 

Ve středu 3. listopadu 2004 bude v 16.00 hodin v prostorách českobudějovické Jihočeské vědecké knihovny (Lidická třída) zahájena výstava fotografii Ibra Ibrahimoviče "Příběh sedláka Rajtera - od kolektivizace ke globalizaci".

Soubor, který zvítězil v soutěži Czech Press Photo 2003 a nad nímž převzal záštitu prezident Václav Havel, bezprostředně vypráví dramatický příběh rodiny sedláka Jana Rajtera, která se stala obětí kolektivizace v 50. letech. Rodina začala po násilném zabrání majetku hospodařit v severních Čechách na poddolované půdě s chemickými závody za zády. V roce 1993 se Rajterovi vzchopili a vybudovali nové hospodářství. To je však opět ohroženo. Tentokrát investičním záměrem nadnárodní společností Nemak, která usiluje vystavět na zemědělských pozemcích rozsáhlý průmyslový komplex.Tam, kde rostl sladový ječmen, se dnes staví továrna na výrobu hliníkových hlav do motorů. Tři generace Rajterů pracujících na statku ví, co je žít za továrnou. Sen o svobodném sedlačení dostává značných trhlin. Začíná dlouhý boj o uhájení si vlastního živobytí a o budoucnost svých dětí.

Výstava známého fotografa je pojata nikoli pouze jako "triviální" obrazová sonda do života mosteckého sedláka Jana Rajtera, ale jako výpověď o závažných společenských změnách, které u nás, ale i ve světě právě probíhají. Současně výstava sleduje i další rovinu tohoto příběhu. Snaží se poukázat na stále zřetelnější oslabování základních demokratických principů států díky posilující se pozici nadnárodních korporací ve společnosti.

"Jsme rádi, že výstavu, kterou shlédli v Praze, Brně, Hradci Králové a naposledy v Plzni, můžeme představit v Českých Budějovicích", uvedl Vladimír Molek z pořádajícího sdružení CALLA - Sdružení pro záchranu prostředí.

Výstavu připravil Ekologický právní servis Brno a její uspořádání v Českých Budějovicích podpořilo Statutární město České Budějovice a aranžérská a reklamní služba AREX. V Jihočeské vědecké knihovně bude přístupna do 3. prosince.

 

Příloha: pozvánka na výstavu (až do 3. 12. 2004)...ke stažení (doc, 344 kB)

Více informací:
www.sedlakjan.cz
Vladimír Molek, Sdružení CALLA, tel. 387 311 381
ing. Edvard Sequens, tel. 387 310 166

nahoru

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz