Sdružení Calla
  Dnes je 14. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Společná tisková zpráva Hnutí Duha a Sdružení Calla ze dne 27. 4. 2005

Zákon na podporu čisté elektřiny začne platit

 

Ekologické organizace přivítaly, že klíčový zákon o obnovitelných zdrojích energie vstoupí v platnost. Nová legislativa otevře cestu na český trh čisté elektřině: větrným elektrárnám, spalování biomasy, sluneční energii a podobným technologiím. Hnutí DUHA a Sdružení Calla důležitou normu prosazovaly několik let.

Nový zákon podle vzoru Německa, Španělska a dalších evropských zemí pomůže snížit vysoký český příspěvek ke znečištění, které způsobuje globální změny podnebí. Zároveň vytvoří nová pracovní místa a modernizuje energetiku. Očekává se, že do konce desetiletí v české ekonomice vyvolá investice ve výši asi 50 miliard korun. Přitom nebude mít významnější dopady na cenu elektřiny.

Hnutí DUHA a Sdružení Calla ovšem litují, že se prezident rozhodl zákon nepodpořit - sice jej nevetoval, ale ani nepodepsal. Přišel tak o příležitost pomoci nejlepší legislativě na podporu čisté energie v nových členských zemích EU.

Petr Holub z Hnutí DUHA řekl:
"Je to bezesporu jeden ze dvou nejdůležitějších ekologických zákonů v tomto volebním období. Konečně otevře cestu na český trh čistým zdrojům elektřiny. Pomůže tak snížit znečištění, vytvoří nová pracovní místa, oživí ekonomiku řady obcí a rozhýbe nové, moderní průmyslové odvětví. Zákon podnikatelům garantuje, že se jim investice do větrných elektráren a podobných projektů vrátí, takže bude snadnější získat bankovní úvěr. Tím, že normu nepodepsal, se prezident vzdal příležitosti podpořit pravděpodobně nejlepší zákon na podporu čisté energie ze všech nových členských zemí Evropské unie."

Edvard Sequens ze Sdružení Calla řekl:
"Na přijetí zákona čekaly desítky projektů větrných elektráren, zdrojů na spalování biomasy nebo využití bioplynu. Nyní se můžeme těšit, že i v České republice se čisté technologie využívající obnovitelné zdroje energie stanou běžnou realitou. Protože se však ČEZu podařilo v zákoně prosadit podporu velkých vodních elektráren, budeme bedlivě hlídat, aby se nestavěly takové zrůdnosti, jako nové vodní nádrže pro přečerpávací elektrárny."

 

Kontakty:
Petr Holub, Hnutí DUHA
telefon: 604 177 711, email: petr.holub@hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens@ecn.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz