Sdružení Calla
  Dnes je 12. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Společná tisková zpráva Hnutí Duha a Sdružení Calla ze dne 27. 9. 2005

Není zelená jako zelená

 

Ekologické organizace dnes upozornily na nedostatky takzvaného zeleného tarifu ČEZ[1]. Přivítaly sice, že spotřebitelé mohou od ledna 2006 přepnout na elektřinu z obnovitelných zdrojů. Ale produkt v podání českého energetického mamuta má vážné mínusy, varují Hnutí DUHA a Sdružení Calla.

Zelené organizace přesvědčovaly velké společnosti k zařazení čisté elektřiny z obnovitelných zdrojů více než dva roky[2]. Ale tarify musí dodržovat přesná pravidla, která zajišťují jejich důvěryhodnost.

ČEZ sám přiznává, že drtivá většina nabízené zelené energie nepochází z nových čistých zdrojů, nýbrž z desítky let starých velkých vodních elektráren, které zničily desítky kilometrů říčních údolí či kaňonů[3]. Přitom nezávislý evropský standard čisté elektřiny EUGENE[4] takové zdroje výslovně vylučuje.

Navíc zelené tarify mohou platit jen pro dodávky zajištěné zvláštní smlouvou mezi výrobcem a dodavatelskou společností - tedy mimo rámec zákonem garantovaných povinných výkupů. Nabídka ČEZ to nesplňuje.

Většina elektřiny ČEZ přitom nadále pochází z uhelných elektráren či atomových reaktorů, které za sebou zanechávají krajinu převrácenou naruby povrchovými doly, vysoké exhalace oxidu uhličitého a desítky tun vysoce radioaktivních odpadů.

Ekologické organizace připravují pravidla, kterými by se zelené tarify na českém trhu měly řídit.

Petr Holub z Hnutí DUHA řekl:
"Už i ČEZ zjistil, že tisíce zákazníků od něj čekají na zelený tarif elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ale produkt má řadu nedostatků. Především z větší části pochází z velkých vodních elektráren, které za sebou zatopily desítky kilometrů říčních údolí. Evropská pravidla zelených tarifů podle nezávislé certifikace EUGENE to přitom výslovně vylučují."

Edvard Sequens ze Sdružení Calla řekl:
"Drtivá většina elektřiny, kterou ČEZ prodává, je špinavá. Její ekologické image by spíše přispělo postupné nahrazování špinavých zdrojů zdroji čistšími, než nabídka nekvalitního zeleného tarifu. Věříme, že od ledna 2006 bude konkurence a spotřebitelé si budou moci vybrat lepší zelené produkty."

Informační list o zelených tarifech: www.hnutiduha.cz/cistaenergie/info.htm

 

Kontakty:
Petr Holub, Hnutí DUHA
telefon: 604 177 711, email: petr.holub@hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens@ecn.cz

Poznámky:

  1. Tisková zpráva ERÚ na www.eru.cz/tisk.htm
  2. Viz například tisková zpráva na www.hnutiduha.cz/clanek.php?art=116
  3. Přitom původní tarif Zelená energie dodávaný Západočeskou energetikou, ze kterého nový produkt skupiny ČEZ vychází, odebíral elektřinu z několika malých vodních elektráren na Šumavě.
  4. Viz www.eugenestandard.org
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz