Sdružení Calla
  Dnes je 15. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Společná tisková zpráva sdružení Jihočeské matky a Calla ze dne 6. 12. 2006

Manipulace se spisem o kolaudaci Temelína předmětem trestního oznámení

 

Manipulaci se spisem během správního řízení o kolaudaci a povolení změny stavby obou bloků Jaderné elektrárny Temelín vedeného Krajským úřadem Jihočeského kraje, odboru územního plánování, stavebního řádu a investic, bude šetřit policie. Právní zástupkyně občanských sdružení Radka Dohnalová dnes podala trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele, maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti, případně padělání a pozměňování veřejné listiny.

V blíže neurčeném čase v období od 30. ledna do konce měsíce února 2006 provedl neznámý pachatel neoprávněnou manipulaci se správním spisem vedeným u Krajského úřadu Jihočeského kraje, odboru územního plánování, stavebního řádu a investic pod sp. zn. KUJCK 24834/2005 ve věci kolaudace a povolení změny stavby obou bloků Jaderné elektrárny Temelín. V předmětném spise se ještě 30. ledna 2006 nacházely listiny, jež prokazovaly účelovou jednostrannou komunikaci mezi pracovníky stavebníka a pracovníky stavebního úřadu směřující k ovlivnění rozhodovací pravomoci stavebního úřadu, omezení práv poškozených ve správním řízení a vyhovění žádosti stavebníka o vydání povolení.

Dne 30. ledna 2006 tyto listiny osobně shlédl a části z nich vyfotografoval svědek, tehdejší právní zástupce poškozených, advokát František Korbel. Tyto listiny byly následně neznámými pachateli ze správního spisu tajně vyloučeny. V únoru 2006 byl spis předložen odvolacímu orgánu v předmětné věci - Ministerstvu pro místní rozvoj - uvedené listiny se v něm však již nenacházely.

"Máme důkazy o korespondenci mezi ČEZem a úředníky stavebního úřadu, ve které zástupce provozovatele nabádá stavební úřad, aby občanská sdružení vyloučil z řízení a dále zlehčuje poruchy a závady na jaderné elektrárně Temelín," sdělila Monika Machová-Wittingerová ze Sdružení Jihočeské matky.

Edvard Sequens ze sdružení Calla informaci doplnil: "Jsme přesvědčení, že jaderná elektrárna Temelín není provozována s právoplatně nabytým kolaudačním rozhodnutím."

 


Přílohou:
Podané trestní oznámení občanských sdružení ke stažení (pdf, 117 kB)

Kontakty:
Monika Machová-Wittingerová, Sdružení Jihočeské matky
telefon: 603 516 603, email: jihoceske.matky(zavinac)ecn.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Mgr. Radka Dohnalová

telefon: 604 310 187, email: radka.dohnalova(zavinac)centrum.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz