Sdružení Calla
  Dnes je 15. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Společná tisková zpráva Hnutí Duha a sdružení Calla ze dne 10. 2. 2006

Poslanci mohou pomoci obcím ve sporu o radioaktivní úložiště

 

Poslanci dnes začali debatovat o Senátem navržené novele takzvaného atomového zákona. Novela v případě přijetí umožní obcím a krajům účastnit se povolování jaderných elektráren, úložišť radioaktivních odpadů a dalších zařízení. Z nich jsou dosud vyloučeny, a to i tehdy, když se jaderné zařízení nachází na jejich území. Změnu zákona proto prosazují desítky obcí[1] a řada nevládních sdružení.

Navržené změny dále prodlužují lhůtu pro možnost žádat odškodnění v případě zdravotní újmy způsobené při jaderné havárii a přiznávají finanční kompenzace obcím, na jejichž území se nachází jaderné zařízení. Tím reagují na zkušenosti, podle nichž v místech okolo jaderných zařízení klesá cena nemovitostí, příjmy z turistického ruchu a podobně.

Oproti Senátem schválené verzi ale sdružení Calla a Hnutí DUHA podporují i další změny. Prosazují zejména zvýšení finanční odpovědnosti provozovatelů jaderných zařízení za případné škody při jaderné havárii, která je nyní omezena limitem 6 miliard korun[2]. Tento stav znamená neoprávněnou konkurenční výhodu na trhu s elektřinou pro výrobce z jaderných elektráren a riziko, že skutečné škody nakonec zaplatí stát.

Obce by také měly dostat právo veta při rozhodování o umístění jaderných zařízení.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:
"Schválení novely atomového zákona Senátem je první krůček k odstranění systémových výhod, kterých využívá jaderný průmysl. Zájmem společnosti je, aby dotčené obce a jejich obyvatelé měly právo rozhodovat o své budoucnosti. Naše zákony také musí odpovídat podepsaným mezinárodním úmluvám."

Petr Holub z Hnutí DUHA řekl:
"Obce a místní občané musí mít právo podílet se na rozhodování o tom, zda se za jejich domy umístí úložiště vyhořelého jaderného paliva. Dosavadní přístup jim to neumožňoval. Radioaktivní odpad je nevyřešeným problémem jaderné energetiky a dokud si s ním nebudeme vědět rady, měli bychom ho přestat produkovat."

 

 

Kontakty:
Petr Holub, Hnutí DUHA
telefon: 604 177 711, email: petr.holub(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

Poznámky:

  1. Například 38 starostů z regionů, kde by mohlo stát hlubinné úložiště, v říjnu požádalo poslance, aby novelu schválili.
  2. Protokol o doplnění Vídeňské úmluvy o občanskoprávní odpovědnosti za jaderné škody, který Česká republika podepsala, žádá minimální výši odpovědnosti za škody nejméně 300 SDR (Special Drawing Rights, což odpovídá dnešním asi 12 miliardám korun).

Podrobnější údaje o novele atomového zákona
v informačním listu: www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/rao_novela.pdf
a na webové stránce: www.calla.ecn.cz/index.php?path=energetika&php=8_atomzak.php

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz