Sdružení Calla
  Dnes je 15. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Společná tisková zpráva Ekologického právního servisu a sdružení Calla ze dne 12. 1. 2006

Nevládní organizace namítají nezákonnost smlouvy mezi Jihočeským krajem a společností Lipno Servis, s.r.o.

 

Převod pozemků v Boleticicích by byl v rozporu se zákonem
Rada Jihočeského kraje podpořila na svém prosincovém zasedání (6.12.2005) novou variantu postupné transformace vojenského újezdu Boletice pod veřejnou správu, která počítá s využitím hory Špičák nedaleko Horní Plané pro lyžařské centrum namísto dosavadní lokality Chlum. V této souvislosti je na místě otázka, zda zůstává v platnosti smlouva o sdružení Jihočeského kraje se společností Lipno servis, s.r.o. Ekologický právní servis zpracoval právní rozbor této smlouvy a zjistil, že Smlouva o sdružení "Chlum - středisko zimních sportů", uzavřená mezi Jihočeským krajem a společností Lipno Servis, s.r.o. obsahuje ustanovení, která jsou v rozporu se zákonem o krajích.

Konkrétně se jedná se o články VII., bod 7.3. a článek V., bod 5.3. písm a) této smlouvy. Jihočeský kraj se zavazuje k převodu určitých pozemků na společnost Lipno Servis, s.r.o. "Tato konstrukce je však porušením ustanovení § 17 odst.1 a § 18 odst. 1 zákona o krajích", říká Mgr. Michal Bernard, právník Ekologického právního servisu. Podle ustanovení § 18 odst. 1 musí kraj svůj záměr - prodat nebo vypůjčit nemovitý majetek - zveřejnit po stanovenou dobu vyvěšením na úřední desce, aby se k němu mohli vyjádřit všichni potenciální zájemci a předložit své nabídky. Účelem je zabezpečit účelné a hospodárné využití majetku prostřednictvím otevřené veřejné soutěže. "Smluvní závazek převést část pozemků na společnost Lipno Servis, s.r.o., předem fakticky vylučuje možnost, aby pro realizaci záměru na využití boletického prostoru uspěli ostatní potenciální zájemci, kteří by předložili své (možná lepší) nabídky.", dodává Bernard. Kraj svým jednáním diskriminuje ostatní potenciální zájemce, jejichž nabídky by mohly být vhodnější pro dané území.

Kauza Boletice znovu na televizních obrazovkách
Kauzu Boletice sledují pozorně nejen nevládní organizace, ale stala se rovněž vítaným námětem publicistického pořadu Nedej se. V roce 2004 získal snímek Martina Slunečka Chamomix v Pošumaví jednu z hlavních cen festivalu Ekofilm. Po dvou letech se tvůrci pořadu vrací k námětu Boletice . Tentokrát se zaměřují na přínos polyfunkční studie využití vojenského prostoru a její přínos pro měkkou turistiku, ohlas na variantu Špičák pro středisko zimních sportů a osud výše uvedené smlouvy mezi Jihočeským krajem a společností Lipno Servis, s.r.o. Pořad nedej se uvede ČT2 v úterý 17. ledna 2006.

 

Příloha:
Právní rozbor smlouvy sdružení Chlum ke stažení (doc, 106 kB)

Kontakty:
Ekologický právní servis, Převrátilská 330, 390 01 Tábor
Mgr. Michal Bernard, mobil: 608 721 708, tel.: 381 253 904, fax: 381 253 910, email: tabor@eps.cz
Calla - Sdružení pro záchranu přírody, F. Šrámka 35, 370 04 České Budějovice
Vladimír Molek, telefon: 387 311 381, email: vladimir.molek(zavinac)calla.cz

Tato aktivita je realizována v rámci projektu" Ochrana jihočeské přírody - věc občanů" podpořeného EU v programu Transition Facility 2004 a Nadací Partnerství.

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz