Sdružení Calla
  Dnes je 15. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Společná tisková zpráva Společnosti ROSA a sdružení Calla ze dne 14. 11. 2006

Jak potopit jižní Čechy?

 

Ministerstvo zemědělství připravilo Plán hlavních povodí České republiky, v němž plánuje územně hájit na dvě stě lokalit v říčních nivách potenciálně vhodných pro stavbu přehrad. V Jihočeském kraji tak má být chráněno 7 120 ha pro budoucí možnou výstavbu 19 přehradních nádrží. Například je uvažováno o spoutání Vltavy přehradami Český Krumlov, Rájov, Dívčí Kámen a Březí, zatopení údolí Lužnice mezi Bechyní a Táborem nebo rozsáhlého území na soutoku Malše a Stropnice přehradou Komařice. Možná novým Orlíkem má být nádrž Krkavec na Nežárce na ploše téměř 2 000 ha.

Pokud nyní připravený vodohospodářský plán schválí vláda, budou muset jednotlivé krajské úřady zapracovat ochranu lokalit vhodných pro akumulaci povrchových vod do svých územních plánů. Naštěstí se podařilo odvrátit původní představu zpracovatelů vyhlásit ve všech vybraných místech stavební uzávěru.

Potřebujeme ale tyto nové velké přehrady? Co vše zatopíme a proč? Co to může znamenat pro život obcí? O tom i o vzniku Plánu hlavních povodí bude beseda s Michalem Pravcem z odboru ochrany vod Ministerstva životního prostředí a s Jolantou Vondrovou z odboru ekologie krajiny a lesa Ministerstva životního prostředí. Tu na čtvrtek 16. listopadu od 17 hodin v galerii Měsíc ve dne v Nové ul. 3 v Českých Budějovicích připravilo sdružení Calla ve spolupráci se Společností Rosa. Akce se koná v rámci pravidelného cyklu Zelených čtvrtků jako aktivita Krajské sítě environmentálních center KRASEC.

Edvard Sequens ze sdružení Calla k tématu sdělil: "Domnívali jsme se, že již odzvonilo starým komunistickým plánům na zaplavení všech dostupných údolí. Opak je pravdou, jen se nalezla nová zdůvodnění - nyní je to zajištění pitné vody za sucha, které může přijít s globální změnou klimatu. A opět se tak mají řešit důsledky a ne příčiny."

 

Kontakty:
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Pavel Hrubý, Společnost Rosa

telefon: 387 432 030, email: hruby(zavinac)rosa.ecn.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz