Sdružení Calla
  Dnes je 15. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Tisková zpráva sdružení Calla ze dne 22. 11. 2006

Posuzování vlivu rozšíření skládky v Lišově na životní prostředí vrcholí

 

Veřejným projednáním posudku a dokumentace o hodnocení vlivů na životní prostředí pro záměr společnosti A.S.A. České Budějovice, bude završen veřejný proces posuzování kontroverzní stavby skládky v Lišově. Provozovatel skládky, společnost A.S.A. České Budějovice usiluje v průběhu deseti let již o třetí rozšíření skládky s tím, že pokaždé je veřejnost ubezpečována, že se jedná o konečnou fázi před celkovou rekultivací. S vědomím a podporou města Lišov je nyní žádáno o zvýšení kapacity na dalších 112 000 kubíků. Při ukládání 40 000 kubíků odpadků ročně, převážně z Českých Budějovic, to představuje naplnění hory odpadků o rozloze 1,5 hektaru. Životnost skládky, která končí příští rok , se tak může prodloužit o další tři roky. Proti rozšíření skládky jsou nejen občanská sdružení, ale i místní občané, kteří zasílají připomínky na ministerstvo životního prostředí a chystají se na veřejné projednání.

To se uskuteční ve středu 29. listopadu od 17 hodin na městském úřadu v Lišově.

Sdružení Calla nesouhlasí s rozšířením skládky
Sdružení Calla od počátku předložení záměru vybudovat skládku na tzv. staré skládce s nezajištěným podložím, která obsahuje cca 50 000 metrů kubických odpadů, včetně nebezpečných, s touto "salámovou" metodou nesouhlasí. "Uměle se tak prodlužuje životnost skládky, která byla od počátku spojena s riziky poškození životního prostředí", uvedl Vladimír Molek ze sdružení Calla. Českobudějovické ministerstvo životního prostředí, které celý proces řídí, nevyslyšelo připomínky Cally, České inspekce životního prostředí a Krajského úřadu Jihočeského kraje a místo vrácení dokumentace, zadalo zpracování posudku.

Posudek sice potvrzuje rizika, ale přesouvá řešení problému dalším úřadům
"Požadavek studie únosnosti, stlačitelnosti a stability vrchní staré skládky, je oprávněný a tato studie musí doložit, že nehrozí změna tlaku a teploty uvnitř staré skládky jejím zatížením plánovanou novou skládkou a tím také vznik zahoření. Nedojde tlakem plánované nové skládky k vytlačování uloženého odpadu v tělese staré skládky do boků a vrchní stará skládka bude stabilní", uvádí zpracovatel posudku Václav Obluk. S tímto postupem nesouhlasí občanská sdružení, neboť takto ztrácí proces posuzování smysl.

Sdružení Calla zve veřejnost na projednání
Také občané Lišova se chystají na veřejné projednání zvláště po té, co se z posudku dozvídají, že "potenciální nepříznivé dopady na pohodu, kvalitu života a zájmy obyvatelstva budou malé a nevyvolávají mezi lidmi četné negativní a obranné postoje". Po zkušenostech s provozem skládky a reakcí na stížnosti a petice nehodlají Lišovští ponechat rozhodování pouze na úřadech a zastupitelstvu. Ostatně i zastupitele z Lišova a Českých Budějovic Calla na projednání pozvala.

 

Přílohy:
Vyjádření Cally k posudku o vlivu záměru "Skládka S-003 Lišov, II. etapa výstavby těsněné skládky" na životní prostředí - ke stažení (doc, 110 kB)

Za sdružení Calla:
Vladimír Molek, telefon: 387 311 381, e-mail: vladimir.molek(zavinac)calla.cz
Další kontakty na občany Lišova:
pan Pícha, mobil: 777 553 172

Tato aktivita je realizována za podpory EU v programu Transition Fasility (prostřednictvím NROS)

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz