Sdružení Calla
  Dnes je 15. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Společná tisková zpráva sdružení Jihočeské matky, Calla, Hnutí DUHA, Greenpeace, Sdružení v havarijní zóně JETE ze dne 28. 6. 2006

Dana Drábová nevěděla o problému s kontejnmentem

 

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová na setkání se zástupci ekologických sdružení potvrdila, že je ČEZ informoval o problému s potenciálně netěsným kontejnmentem1) až po šesti letech provozu. SÚJB proto vede s provozovatelem správní řízení, jehož výsledkem může být udělení pokuty, ale i tu vnímá vedení úřadu jako příliš tvrdou. Dana Drábová dále nevyloučila, že podobných rozporů na Jaderné elektrárně Temelín může být více.

Dobrou zprávou pro obce, kde hrozí stavba hlubinného úložiště vyhořelého paliva je příslib Dany Drábové, že SÚJB bude v případě novelizace atomového zákona neutrální. Předsedkyně SÚJB je osobně pro co nejširší účast veřejnosti v řízení o umístění jaderných zařízení. Dnes je jediným účastníkem takového řízení podle atomového zákona pouze investor.

Zástupci ekologických organizací upozornili SÚJB, že v řadě případů přebírají jeho kontrolní roli, když upozorňují na problémy JE Temelín. Na rozdíl od Dany Drábové to však nevnímají jako spolupráci. SÚJB je pro využívání jaderné energetiky, proto s ní nemohou být na "jedné lodi".

"Ačkoli ČEZ neustále tvrdí, že o elektrárně otevřeně informuje, není tomu tak. Závažné problémy, jako je provoz v rozporu s některými předpisy, tají nejen před veřejností, ale i před SÚJB. Ten by měl za toto pochybení provozovatele tvrdě potrestat. Názor paní Drábové, že pokuta je příliš tvrdým opatřením považujeme za důkaz benevolence SÚJB vůči provozovateli JETE", říká Monika Wittingerová ze Sdružení Jihočeské matky.

"Nebude-li SÚJB vystupovat proti novelizaci atomového zákona, může se letité snažení obcí o změnu konečně podařit. SÚJB bude podle Dany Drábové neutrální i v případě změn dnešní omezené odpovědnosti provozovatele jaderných elektráren za škodu v případě havárie", říká Edvard Sequens ze sdružení Calla.

 

 

Kontakty:
Monika Wittingerová, Sdružení Jihočeské matky
telefon: 603 516 603, email: jihoceske.matky(zavinac)ecn.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Pavel Vlček, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí

telefon: 777 006 241, email: pavel.vlcek(zavinac)oizp.cz

Hnutí DUHA, Karel Poslanecký

telefon: 737 666 968, email: karel.polanecky(zavinac)hnutiduha.cz
Greenpeace, Jan Rovenský
telefon: 723 623 238
Sdružení v havarijní zóně JETE, RNDr. Marta Heveryová

telefon: 608 528 985

Pozn.:
1) Občanská sdružení získala z interních zdrojů JETE informace ukazující, že jeho provoz je v rozporu s Předprovozní bezpečnostní zprávou, která byla jedním z podkladů pro udělení povolení k provozu JETE od SÚJB a taktéž v rozporu s platnou legislativou (vyhlášky SÚJB č. 195/1999 Sb. a 214/1997 Sb.). Na obou blocích JETE není bezpečně zajištěno zamezení šíření radioaktivity z kontejnmentu během havárie. Při vzniku havarijních podmínek některé armatury sloužící pro odběr vzorků a vedoucí skrz kontejment zůstávají otevřené. Nyní musí být uzavírány ručně. Odběr vzorků dostal vyšší prioritu, než automatická izolace kontejnmentu.

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz