Sdružení Calla
  Dnes je 15. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Společná tisková zpráva Hnutí Duha a sdružení Calla ze dne 31. 3. 2006

Poslanci začnou projednávat práva obcí postižených radioaktivním úložištěm

 

Téměř na den přesně dva měsíce před volbami a za velké pozornosti lidí v několika krajích začnou poslanci projednávat důležitý zákon, který má posílit práva obcí postižených plány na stavbu úložiště radioaktivních odpadů.

Novela takzvaného atomového zákona by umožnila obcím a krajům, aby se podílely na rozhodování o úložištích radioaktivních odpadů na svém území. Návrhem se příští středu (5. dubna) začne zabývat klíčový výbor Poslanecké sněmovny odpovědný za životní prostředí[1]. Postoje poslanců budou pozorně sledovat desítky tisíc voličů v postižených místech.

Sdružení Calla a Hnutí DUHA prosazovaly změnu zákona několik let. Návrh předložila senátorka Jitka Seitlová (Nezávislí - Přerov) se šesti dalšími členy horní komory. Podpořily jej desítky obcí. Senát novelu loni v srpnu přijal velkou většinou hlasů. V každém senátorském klubu pro ni hlasovaly alespoň dvě třetiny členů.

Pokud změnu zákona schválí také Poslanecká sněmovna, postižené obce a kraje budou formálními účastníky povolovacích řízení na úložiště radioaktivních odpadů.

Plánování úložiště vyvolalo vleklou válku mezi státem a obcemi. Úřady musely kvůli masivnímu odporu místních lidí hledání lokality pro úložiště dokonce pozastavit[2].

Stavba úložiště vyhořelého paliva z jaderných reaktorů, které je vysoce nebezpečné po desítky tisíc let, navždy změní život postižených obcí. Podle ekologických organizací místní lidé musí mít právo o stavbě účinně spolurozhodovat. Paradoxně nejdále se s budováním úložiště dostaly Švédsko a Finsko, kde dotčené obce mají dokonce právo veta. Spolurozhodování totiž posiluje důvěru místních lidí ke státu.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:
"Novela atomového zákona je první krůček k odstranění systémových výhod, kterých využívá jaderný průmysl. Snažíme se, aby byly napraveny i další podstatné záležitosti, jako je omezená finanční odpovědnost provozovatelů jaderných elektráren za škodu při případné havárii."

Petr Holub z Hnutí DUHA řekl:
"Pokud právo obcí mluvit do stavby úložiště potvrdí také Poslanecká sněmovna, má stát šanci konečně získat důvěru mezi místními lidmi. Potvrzují to zkušenosti ze skandinávských zemí. Není možné, aby úřady vinou svého nátlakového přístupu donekonečna vedly zákopovou válku s obcemi a kraji. Dva měsíce před volbami půjde o ostře sledované hlasování. Desítky tisíc lidí v postižených obcích budou zajímat především názory poslanců, kteří zastupují jejich kraje."

 

 

Kontakty:
Petr Holub, Hnutí DUHA
telefon: 604 177 711, email: petr.holub(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

Poznámky:

  1. Na programu výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí Poslanecké sněmovny je tento návrh ve středu 5. dubna od 10 hodin.
  2. Úřady původně vytipovaly šest možných míst pro úložiště radioaktivních odpadů na Vysočině, v Plzeňském, Jihočeském a Ústeckém krajin. Ve všech šesti místech obce záměr odmítly.

Podrobnější údaje o novele atomového zákona
v informačním listu: www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/rao_novela.pdf
a na webové stránce: www.calla.ecn.cz/index.php?path=energetika&php=8_atomzak.php

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz