Sdružení Calla
  Dnes je 18. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Společná tisková zpráva sdružení Jihočeské matky, Calla a Centra pro dopravu a energetiku ze dne 10. 1. 2007

Nová průmyslová revoluce? Kde?Dnes publikované energetické plány Evropské komise nezajistí nutnou modernizaci ekonomiky, varovaly české ekologické organizace. Návrhům podle nich chybí nová ambiciózní vize i konkrétní opatření, která by skutečně omezila závislost na dovozu ropy, rozhýbala čisté technologie a razantně snížila plýtvání energií i exhalace oxidu uhličitého.

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
"Stručně: poněkud mdlé. Česká i evropská ekonomika opravdu potřebují další průmyslovou revoluci, která razantně rozhýbe inovace a efektivní, čisté technologie. Ale revoluce, ehm, vypadá trochu jinak. Tohle se moc neliší od plánů, jež slýcháme posledních asi deset let. Sem tam se objevují dobré body. Ovšem chybí skutečně ambiciózní, nová vize i konkrétní opatření. Sem tam nová elektrárna, přesměrování pár ropovodů a o pár procent lepší výsledky nových odvětví nic moc nezmění."

Edvard Sequens ze Sdružení Calla řekl:
"Potřebujeme ambicióznější cíle pro obnovitelné zdroje energie, než je oznámených 20 procent do roku 2020. Navíc plošný cíl není příliš efektivní nástroj, protože míchá několik různých odvětví dohromady - interní analýza Evropské komise doporučovala stanovit dílčí cíle pro elektřinu, teplo, autopaliva. Bez razantních úspor a podpory čistých zdrojů nemůžeme budovat evropskou energetickou nezávislost, ani účinně snížit produkci skleníkových plynů."

Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku řekla:
"Ačkoli věda a cíl Unie zabránit oteplení planety o více než dva stupně Celsia hovoří jasně, komisaři táhnou šach: snížíme, až vy snížíte. Navržené dvacetiprocentní snížení emisí v Evropě, zatímco ostatní průmyslové země by měly exhalace omezit o 30 %, není seriózní řešení pro odvrácení nejvážnějšího ekologického problému."Kontakty:
Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA
telefon: 604 202 470, email: vojtech.kotecky(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Klára Sutlovičová, CDE
telefon: 777 849 113, email: cde(zavinac)ecn.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz