Sdružení Calla
  Dnes je 12. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Společná tisková zpráva sdružení Calla, Hnutí Duha ze dne 14. 10. 2008

Lounští kandidáti do Senátu nechtějí radioaktivní úložiště proti obcím

Většina kandidátů do Senátu na Lounsku nechce, aby stát prosazoval kontroverzní úložiště vysoce radioaktivních odpadů proti vůli místních obcí1.

Marcel Chládek, kandidát ČSSD, soudí, že obce by měly mít právo spolurozhodovat o úložišti na svém území. Stát podle něj nemá své zájmy prosazovat přes nesouhlas občanů. Podpořil také obnovitelné zdroje jako čistý, domácí zdroj energie, který vytváří pracovní místa a zajistí bezpečné zásobování.

Kandidát KSČM Václav Beneš, starosta obce Blatno vytipované jako jedno z míst pro úložiště, považuje za důležité, aby místní lidé měli dost informací. Spolurozhodování vidí v rukou zastupitelstev. V Senátu chce podporovat řešení, která zvýší energetickou efektivnost české ekonomiky.

Podle Jana Kernera, kandidáta ODS: "Podmínky vybudování takovéto stavby by proto vždy měly být výslednicí dohody mezi místními obyvateli a investorem s tím, že místní by samozřejmě měli z takové dohody získat velmi podstatné kompenzace." Nesouhlasí však s právem veta pro obce. Bude podporovat lepší efektivnost ekonomiky, v některých obnovitelných zdrojích vidí rizika.

Strana zelených na otázky neodpověděla.

Zastupitelstvo Ústeckého kraje v únoru 2004 projekt úložiště radioaktivních odpadů odmítlo a vyzvalo vládu k jeho zastavení.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:
"Senátoři mají zákonodárnou iniciativu. Proto věříme, že pokud uspěje jediný z kandidátů, který hájil právo občanů spolurozhodovat o úložišti, bude v tomto směru aktivní.  Podporu bude moci hledat přinejmenším u senátorů z několika dalších obvodů v republice, kde rovněž hrozí vybudování hlubinného úložiště."

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:
"Stavba úložiště radioaktivních odpadů je závažné a přitom komplikované rozhodnutí. Postižené obce potřebují v Praze senátora, který je bude před úřady hájit."


Kontakty:
Martin Sedlák, Hnutí DUHA
telefon: 737 128 471, email: martin.sedlak(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

Poznámky:
[1] Kompletní odpovědi politických stran: www.calla.cz/anketa2008

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz