Sdružení Calla
  Dnes je 15. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Společná tisková zpráva sdružení Calla, Hnutí DUHA, Zeleného kruhu, Greenpeace a Centra pro dopravu a energetiku ze dne 30. července 2012

Kubova koncepce bude rodiny stát tisíce korun ročně, brzdí inovace a otevírá nové doly

Nová energetická koncepce a surovinová politika, které navrhl ministr Martin Kuba, jsou naprosto promarněnou příležitostí, jak snížit závislost české ekonomiky a rodin na dražší a dražší energii.
Poukázaly na to ekologické organizace, kterým se oba doposud neveřejné dokumenty dostaly do rukou [1]. Ministr chce raději otevírat nové uranové doly a pokračovat v plánech na rozšiřování povrchové těžby uhlí.
Podporu malým firmám, které vyrábějí elektřinu z domácích, čistých obnovitelných zdrojů, mají nahradit subvence, jež budou ČEZ dotovat provoz drahých atomových reaktorů.
„Pokud ministr Kuba svoji koncepci prosadí, průměrnou českou rodinu to bude stát několik tisíc korun ročně,“ řekl Karel Polanecký z Hnutí DUHA. „Globální cena ropy, plynu i uhlí rapidně roste. Vláda by měla ve velkém pomáhat se zateplováním domů, výměnou kotlů, solárními kolektory na střechách nebo obecními výtopnami na biomasu, měla by investovat do železnic a nastartovat chytré inovace, jako jsou elektromobily či superúsporné motory. Ale v návrhu jsou pouze neurčité sliby a směšně slabá opatření.“
Ekologické organizace oběma návrhům vytýkají, že v nich chybí konkrétní plán, jak snižovat českou závislost na fosilních palivech, jejichž cena roste a poroste. Koncepce jen nekonkrétně slibuje, že někdy – není řečeno, jestli napřesrok, za deset, padesát nebo tři sta let; ani jak by se to mělo stát – klesne česká energetická náročnost na průměr EU.
Ekologické organizace vydaly Chytrou energii [2] a Energetickou (r)evoluci [3], konkrétní a propočtené plány, jak zelené inovace a nová odvětví mohou vyrábět více – a zajistit lepší životní standard – s mnohem menším množstvím energie. Potvrdily, že česká ekonomika může snížit dovoz ropy a plynu na polovinu a zajistit dostatek energie pro domácnosti i průmyslu bez otevírání dalších uhelných a uranových dolů.
Martin Kuba naopak hodlá razantně omezit podporu domácí, čisté energie. Počínaje rokem 2015 chce naprosto skončit se zákonem, který má rodinám, zemědělcům a obcím umožnit, aby bylo výhodné postavit malou vodní elektrárnu, solární panel na střeše, bioplynovou stanici, která vyrábí energii z odpadu, nebo obecní větrnou elektrárnu.
Ministr také chce, aby developeři mohli nadále stavět domy, které k vytápění pohltí až 50 kilowatthodin energie na čtvereční metr a rok. Ale podle zákona o hospodaření s energií, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna, má veškerá výstavba od konce desetiletí být „téměř energeticky nulová“. Pokud ministrův plán na změnu nového zákona projde, domácnosti by platily mnohem větší účty za teplo nebo plyn.
Ministr ve svých koncepcích navrhuje, aby stát souhlasil s rozšiřováním uhelných i uranových dolů a vysokými dotacemi pro jaderné elektrárny. Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: „Může být směšné pozorovat argumentaci ministerstva, se kterou na jedné straně hodlá zastavit rozvoj čistých obnovitelných zdrojů a na druhé dotovat budoucí zisky ČEZu z provozu atomových reaktorů. Jenomže to bude mít reálné dopady na naše životní prostředí i peněženky.“
Návrhy Státní energetické koncepce a Surovinové politiky plánují:

  • Že stát jednou přikročí k bourání obcí na Mostecku, aby ustoupily povrchovým uhelným dolům.
  • Prozkoumat zásoby černého uhlí v Beskydech kvůli budoucí možné těžbě.
  • Otevřít nové uranové doly, včetně chemické těžby na Liberecku.
  • Dotovanou cenu elektřiny z nových jaderných elektráren.
  • Tři další atomové reaktory v Temelíně i Dukovanech a státem placený průzkum, kde by šlo postavit nové jaderné elektrárny na dalších místech v Česku.

„Je naprosto nepřijatelné, aby se vláda ve svém programovém prohlášení zavázala neprolomit limity uhlí a ve svých koncepčních materiálech s uhlím za limity počítala,“ uvedl Čestmír Hrdinka z Greenpeace. „Pokud to tak zůstane, je to jenom další jasný další signál voličům, že si z nás vláda dělá dobrý den.“
Kuba navíc naznačuje, že hodlá do horního zákona opět vrátit možnost, aby stát vyvlastňoval domy a zahrady, pod kterými jsou ložiska nerostných surovin. „Vláda teprve před pár měsíci schválila návrh, že komunistické paragrafy o konfiskaci domů a pozemků kvůli těžbě budou zrušeny, a ministr Kuba už chce vyvlastňování opět vrátit. Zmatené počínání vlády už znechucuje nejen obyvatele postižených měst a obcí na severu Čech i Moravy,“ uvádí Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu. Ministr hodlá vyvlastňování „nově, moderně a vyváženě řešit“.

 

Kontakty:

Edvard Sequens, Calla, telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Karel Polanecký, Hnutí DUHA, telefon: 737 666 968, email: karel.polanecky(zavinac)hnutiduha.cz
Jan Rovenský, Greenpeace, telefon: 734 620 844, email: jan.rovensky(zavinac)greenpeace.org
Daniel Vondrouš, Zelený kruh, telefon 724 215 068, email daniel.vondrous@zelenykruh.cz

 

Poznámky:

[1] Oficiálně dosud nepublikované aktuální návrhy Státní energetické koncepce a Surovinové politiky, které se ekologickým organizacím dostaly do rukou, novinářům na vyžádání poskytneme.
[2] Více informací na www.chytraenergie.info (kompletní, více než stostránková studie na www.chytraenergie.info/images/stories/chytra_energie.pdf).
[3] Podrobnosti na www.greenpeace.org/czech/cz/energetickarevoluce.


 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz