Sdružení Calla
  Dnes je 15. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva ze dne 20. prosince 2012

Kde přibudou další lokality pro hlubinné úložiště?

    Vláda dnes odsouhlasila Plán činnosti Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), podle něhož mohou k dnešním sedmi lokalitám, na nichž stát hledá hlubinné úložiště, přibýt další. Mělo by jít o obce poblíž jaderných zařízení, jako jsou elektrárny Dukovany či Temelín. SÚRAO tu předpokládá vyšší porozumění starostů a obyvatel dotčených obcí. To se jí od roku 2003 nedaří získat na většině dosavadních míst. V první polovině roku 2013 bude také rozhodnuto, zda severní část vojenského výcvikového prostoru Boletice v Jihočeském kraji rozšíří vybrané lokality.

   Calla je přesvědčena, že musí být garantovány dvě základní podmínky pro výběr místa konečného úložiště, aniž je jedna z nich potlačena: dlouhodobá bezpečnost úložiště a souhlas dotčených obyvatel. Proces vyhledávání by měl být zastaven, dokud nebude zákonem garantované posílení práv obcí.

   Možné legislativní řešení – návrh zákona  o  zapojení  obcí  do  procesu  výběru na svém jednání 11. 12. odsouhlasila Pracovní  skupina  pro  dialog o úložišti1). Návrh dává obcím právo veta ve  dvou  fázích  -  při výběru dvou kandidátních lokalit a před zahájením stavby. Případný nesouhlas obcí by dle tohoto návrhu mohl být překonán jen rozhodnutím Senátu ČR.

   Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: „Dnešní zákony nedávají obyvatelům obcí, za jejichž domy by mělo vzniknout úložiště, příliš možností hájit si své zájmy. Návrh zákona je prvním krokem, ale v této chvíli nevíme, co s ní udělá ministr Kuba a později i Parlament. Než budou jednoznačně nastavena pravidla „hry“, mělo by hledání úložiště dostat stopku."

   SÚRAO chce do konce roku 2018 vybrat dvě definitivní lokality pro umístění úložiště. Jedna z těchto lokalit má být do roku 2025 určena pro výstavbu konečné úložiště, druhá z těchto lokalit pak bude sloužit jako náhradní. Začátek stavebních prací je plánován na rok 2030. Ve vybraných obcích se uskutečnilo 27 místních referend, která úložiště i práce na jeho výběru jednoznačně odmítla, nesouhlasí ani samospráva Jihočeského kraje.

 

Další informace mohou poskytnout:

Edvard Sequens, Calla, tel.: 602 282 399, e-mail: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

 

Poznámky:

  1. Pracovní skupina pro dialog o úložišti vznikla v listopadu 2010 na popud SÚRAO, viz: http://www.surao.cz/cze/Pracovni-skupina/. Pracují v ní zástupci vybraných obcí, občanských sdružení a zodpovědných úřadů i parlamentu. Nominován Asociací ekologických organizací je členem i zástupce Cally Edvard Sequens.


 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz