Sdružení Calla
  Dnes je 15. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Společný tiskový komentář organizací Hnutí DUHA, Frank Bold, NESEHNUTÍ, Česká společnost ornitologická, Hnutí Brontosaurus, Calla a asociace ekologických organizací Zelený kruh
ze dne 7. června 2017

Vrátit práva lidem budou muset poslanci. Senát neschválil účast občanů při povolování staveb.

Škrtnutí občanských práv čelí čím dál většímu odporu veřejnosti a odborníků

Senát právě schválil pozměňovací návrhy k novele stavebního zákona a ten se vrátí zpět do Sněmovny. Vrácení práv pro občany vyjadřovat se ke stavbám a jiným zásahům do okolí mezi nimi však chybí. K přijetí tohoto návrhu chybělo pouhých pět hlasů. Novela i v senátní verzi tedy škrtá práva občanů připomínkovat svými spolky výstavbu a průmyslové činnosti v okolí svých domovů.

Občanská práva navrhli v dubnu vyškrtnout poslanci. Novela se jim teď vrací zpět na stůl. Mají poslední šanci odvrátit největší omezení občanských práv po roce 1989. Na zákonodárce apelovalo již více než 8 000 lidí, 70 občanských spolků a řada osobností veřejného života, aby zabránili krácení práv lidem [1]. Výzvu www.vrattelidemprava.cz iniciovaly nevládní organizace sdružené v asociaci Zelený kruh.

Paradoxně omezení občanů nezkrátí povolovací procesy ani o jediný den. Návrhy, které prosadil poslanec Foldyna (ČSSD) a hlasovali pro ně zejména poslanci ANO, TOP09, KSČM a ODS, totiž nezkracují lhůty ani neodstraní současnou praxi, kdy stavební úřady lhůty hrubě porušují a poškozují tím investory i občany. Ekologické organizace přitom od začátku přípravy novely stavebního zákona prosazovaly skutečné zrychlení a zkvalitnění povolovacích procesů. A budou to požadovat i po příští vládě.

Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, řekl:
“Vyloučení občanů z připomínkování staveb zdůvodňovali někteří senátoři snahou o rychlejší stavbu dálnic. Ve skutečnosti se dálnic vůbec netýká. Naopak bere občanům právo vyjádřit se téměř ke všem ostatním stavbám, aniž by zrychlil rozhodování o jediný den.”     

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
“Poslanci nyní mají opravný termín. V dubnu lidem práva vzali, nyní je jim mohou vrátit. Špatnou novelu stavebního zákona je nutné finálně odmítnout. Stavby by stejně neurychlila.”

 

Kontakty:

Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, 724 215 068, daniel.vondrous@zelenykruh.cz
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz 
Vojtěch Dědek, vedoucí servisu pro občany Frank Bold, 607 558 987,
vojtech.dedek@frankbold.org
Hana Chalupská, koordinátorka programu Občanské oko NESEHNUTÍ, 731 181 990, hana@nesehnuti.cz
Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

 

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz