Sdružení Calla
  Dnes je 5. července 2022  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva ze dne 31. srpna 2018

Přírodovědné vycházky s Callou pokračují po prázdninové přestávce

Po prázdninové přestávce pokračuje v září cyklus přírodovědných vycházek, který už od roku 2008 pořádá Calla v Českých Budějovicích a jejich blízkém okolí.

„Od začátku září do prosince chystáme ještě šest přírodovědných vycházek s širokým tématickým záběrem. Protože letos slavíme deset let od začátku jejich pořádání, rozhodli jsme se jich připravit více, sobě i jejich účastníkům pro radost,“ říká Jiří Řehounek, který stál v Calle u zrodu celého cyklu.

První zářijová vycházka proběhne v areálu Hnězdárny a planetária České Budějovice. Ponese proto název „Výprava na hvězdárnu“ a bude zaměřená na astronomiii a noční živočichy. Uskuteční se v pátek 7. září a na jejím programu spolupracuje také hvězdárna, jejíž pracovníci seznámí návštěvníky s aktuální hvězdnou oblohou nebo astronomickou technikou. Zoologická část zahrnuje odchyt nočních motýlů na světlo a představení živých nočních živočichů – sov, netopýrů a ježka. Jako lektoři se představí astronomové Radek Stránský a Jana Nevrklová, zooložka Lucie Pleštilová, Zuzana Štětková z ČNFV pro vydru, entomologové Otomar Adam a Zdeněk Hanč a další. Sraz účastníků bude v 18:30 v areálu hvězdárny.

„Spojení astronomie s nočními živočichy nám připadalo jako zajímavé téma. Proto si myslíme, že by mohla být tato netradiční přírodovědná vycházka atraktivním začátkem víkendu. Záměrně jsme ji načasovali na pátek, aby se jí mohly zúčastnit i menší děti, které pak ráno nemusejí vstávat do školy,“ vysvětluje Jiří Řehounek a dodává: „V případě špatného počasí vycházku nezrušíme, ale budeme nuceni upravit její program.“

Druhou zářijová vycházka proběhne v sobotu 15. září od 9:00 a jmenuje se „Výprava do kampusu“. S botaniky Klárou Řehounkovou a Milanem Štechem a zoology Vojtěchem Kolářem a Jiřím Řehounkem se účastníci vydají prozkoumat fakultní zahradu Přírodovědecké fakulty JU a také areál Biologického centra AV ČR. Mohou se těšit na květnaté trávníky, tůňky nebo umělou písečnou dunu a také na rostliny a živočichy, kteří našli v budějovickém kampusu útočiště. A mohou si také přijít pro inspiraci, jak ve městě či na zahradě vytvořit atraktivní prostředí pro běžné i ohrožené druhy.

Další podzimní a zimní vycházky budou zaměřené na kroužkování ptáků, houby, hmyz nebo mechy. Všechny potřebné informace a také pozvánky na další přírodovědné vycházky naleznou zájemci na internetových stránkách Cally (http://calla.cz/index.php?path=o_prirody&php=vychazky.php), kde je také k nahlédnutí fotogalerie ze všech dosud proběhlých přírodovědných vycházek.

 

Kontakt:

Jiří Řehounek (Calla), 605 066 898, RehounekJ@seznam.cz

 

Tento projekt je spolufinancován Statutárním městem České Budějovice.
Finančně podpořeno Jihočeským krajem v rámci dotačního programu.

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz