Sdružení Calla
  Dnes je 5. července 2022  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva ze dne 4. prosince 2018

V pískovně u Ledenic jsou dvě nové tůňky

Díky spolupráci Městyse Ledenice a Cally vznikly v ledenické pískovně dvě nové tůňky. Pískovna je přírodovědně zajímavou lokalitou s výskytem mokřadních a pískomilných druhů.

Pískovnu Ledenice dlouhodobě sleduje entomolog Tomáš Ditrich, který pracuje na katedře biologie Pedagogické fakulty JU a také v Biologickém centru AV ČR. Právě jeho napadlo, že by bylo vhodné zde ohrožené druhy podpořit.

„Do ledenické pískovny jezdíme už mnoho let se studenty Pedagogické fakulty v rámci terénních cvičení a exkurzí. Je zde možné pozorovat zajímavé biologické procesy a našla zde útočiště celá řada chráněných a ohrožených živočichů. Žije tu několik druhů obojživelníků, svižníci nebo blanokřídlý hmyz vázaný na zdejší písčité stěny,“ vyjmenovává Tomáš Ditrich důvody, proč se pozornost ochránců přírody upřela zrovna sem. „Pískovna ale postupně zarůstá, což by do budoucna znamenalo ústup ohrožených druhů na úkor běžných rostlin a živočichů z okolní krajiny,“ dodává Ditrich.

Do hry poté vstoupila nezsková organizace Calla, která se dlouhodobě zabývá právě mapováním přírodovědně zajímavých pískoven a péčí o ně. Nezbytná byla také spolupráce s Městysem Ledenice, kterému patří pozemky v pískovně, a vyřízení potřebných povolení.

„Vytvořením tůněk péče o ledenickou pískovnu určitě nekončí. Příští rok se chystáme tůňky i okolní písčiny prozkoumat a odhalit případné další ohrožené druhy. Výsledky průzkumu nám pomohou v dalším plánování zásahů,“ vysvětluje Jiří Řehounek, který má v Calle na starosti projekty na ochranu pískoven.

Zásahy na podporu biologické rozmanitosti v pískovnách realizuje Calla díky podpoře drobných dárců. Díky nim bylo možné v minulosti obnovit nebo vytvořit řadů tůní, hnízdní stěny pro břehule a samotářské včely nebo podpořit hnízdění chráněných vlh pestrých. Příspěvky na ochranu ohrožených druhů v pískovnách lze posílat na účet č. 3202800544/0600 (var. symbol 222).


Kontakty:

RNDr. Tomáš Ditrich, Ph.D. (PF JU & BC AV ČR) – 776 160 987, ditom@pf.jcu.cz
RNDr. Jiří Řehounek (Calla) – 605 066 898, RehounekJ@seznam.cz

 

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz