Sdružení Calla
  Dnes je 29. března 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Přírodovědná vycházka

 

Za ptáky na podzimní Vrbenské rybníky

Trasa: České Vrbné - Nový vrbenský rybník - rybník Bažina - rybník Domin - hráz mezi rybníky Domin a Černiš - bývalý tankodrom - Velký Vávrovský rybník - Mladohlaklovský rybník - České Budějovice, sídliště Máj

https://en.mapy.cz/zakladni?planovani-trasy&x=14.4408253&y=48.9996754&z=14&rc=9h298xSpBOeLjaXF&rs=stre&rs=stre&ri=84046&ri=153835&mrp=%7B%22c%22%3A132%7D&xc=%5B%5D

Délka trasy: 3,6 km (pěšky asi 1 hodina, na kole asi 15 minut, s pozorováním ptáků a hmyzu klidně i několik hodin)

Náročnost trasy: Trasa je rovinatá, pohodlně sjízdná pro dětské kočárky a z větší části i pro vozíčkáře. Doporučujeme návštěvu o víkendu nebo k večeru, kdy neprobíhají práce na odbahňování rybníka Domin, které mohou řadu ptáků dočasně plašit.

Doporučené vybavení: dalekohled, fotoaparát, atlas ptáků

Doba návštěvy: Popis vychází z návštěv na konci září 2020, Vrbenské rybníky jsou ale zajímavé v kteroukoli roční dobu.

Vyrážíme z Českého Vrbného po asfaltce kolem Nového vrbenského rybníka. Na ostrůvku uprostřed rybníka vidíme velké množství vodních ptáků, ačkoli některé hnízdící druhy jsou už touto dobou pryč. Určitě si všimneme hus velkých, pro které jsou Českobudějovické rybníky vyhlášené jako ptačí oblast Natury 2000. Na stromech posedávají volavky popelavé, kormoráni velcí, někdy ještě i kvakoši noční nebo kolpíci bílí.

foto 1 foto 2

Foto: Husy velké, Kormoráni velcí

Po hrázi Nového Vrbenského rybníka jdeme pod korunami starých dubů a pozorujeme další vodní ptáky. Stále jsou tu k vidění potápky roháči (dosud včetně mláďat) nebo potápky černokrké. Časté jsou různé druhy kachen, nejčastěji samozřejmě kachna divoká nebo kopřivka obecná, někdy je možné pozorovat na tahu i hejna lžičáků pestrých s velikými zobáky.

 

foto 1 foto 2
foto 1 foto 2

Foto: Potápka roháč, Mládě potápky roháče, Kachny divoké, Samec lžičáka pestrého

Přicházíme k malému rybníku Bažina, který byl vloni odbahněn. Na nově vytvořených ostrůvcích si lebedí různé druhy kachen, nejčastěji kachny divoké a kopřivky obecné. Vzácněji tu zahlédneme i další druhy, např. hvízdáka eurasijského. Na ostrůvcích se objevují také bahňáci, např. bekasina otavní nebo kulík říční.

foto 1 foto 2
foto 1 foto 2

Foto: Kachny na ostrůvku, Samec kopřivky obecné, Hvízdák eurasijský, Bekasina otavní

Po hrázích se dostaneme až k rybníku Domin, který je vyhledávanou lokalitou pro pozorování ptáků. Jeho odbahňování probíhá letos, takže první, čeho si všimneme, budou zřejmě bagry a buldozery. O víkendu ze zaparkovaných těžkých strojů vyhlížejí kořist rehkové domácí, čas od času některý ze samečků typickým skřípavým hlasem zazpívá. Po starých dubech hbitě lezou brhlíci lesní, kteří se jako jediní z našich ptáků dovedou na kůře pohybovat i hlavou dolů, v křoví se schovávají červenky obecné.

foto 1 foto 2
               foto 1 foto 2

Foto: Stroje připravené k odbahňování rybníka, Rehek domácí, Brhlík lesní, Červenka obecná

Hlas Rehka domácího: https://www.xeno-canto.org/563263

V bahně a loužích na dně Dominu se zastavují táhnoucí bahňáci. Na podzimním tahu se objevují vodouši, např. vodouš šedý nebo vodouš bahenní, kteří se tu zastavují na cestě ze svých severských hnízdišť do afrických zimovišť. Když je vyplašíme, dovedou být dost hlasití. Můžeme tu ale pozorovat i další druhy bahňáků, např. jespáka bojovného, čejku chocholatou, bekasinu otavní, kulíka říčního aj.

foto 1 foto 2

Foto: Vodouši šedí, Vodouši bahenní

Poplašný hlas vodouše bahenního: https://www.xeno-canto.org/481808
Poplašný hlas vodouše šedého: https://www.xeno-canto.org/580618

Mezi bahňáky se procházejí a loví i volavky popelavé nebo mladý kvakoš noční.

foto 1 foto 2

Foto: Mladá volavka popelavá, Mladý kvakoš noční

Dno vypuštěného rybníka láká ke sběru potravy táhnoucí konipasy. Pobíhá tu až několik desítek konipasů bílých a také několik konipasů horských zbarvených do žluta.

foto 1 foto 2

Foto: Konipas bílý, Konipas horský

foto 1

Video: Hygiena konipasa bílého

Pokračujeme po hrázi mezi rybníky Domin a Černiš. Když budeme mít štěstí, zakrouží nám nad hlavou orel mořský. Ostré písknutí zase prozradí ledňáčka říčního, který jako střela přeletí rybník a zmizí z dohledu (tak si ho detailně prohlédneme alespoň na fotce). Kvůli výlovu je nyní vypuštěný i Černiš, což přilákalo zejména volavky a racky.

foto 1 foto 2
foto 1

Foto: Orel mořský, ledňáček říční, Volavky bílé a popelavé

Nahrávka hlasu ledňáčka říčního: https://www.xeno-canto.org/591063

Kolem koňských výběhů centra Arpida procházíme bývalým tankodromem směrem k Velkému Vávrovskému rybníku. Mozaika stromů, křovin a travnatých ploch svědčí mnoha druhům pěvců. Z křovin se i touto dobu čas od času ozývá nápadný zpěv budníčka menšího. Kolem nás přeletují hejna dalších druhů, např. roztomilých mlynaříků dlouhoocasých. Některá krmítka už lidí začínají plnit slunečnicí, takže se kolem nich pohybují hejna dalších pěvců, bažanti obecní, holubi hřivnáči nebo hrdličky zahradní.

foto 1 foto 2

Foto: Budniček menší, Mlynařík dlouhoocasý

Nahrávka hlasu budníčka menšího: https://www.xeno-canto.org/35974

Z krkavcovitých pěvců tu nejčastěji potkáme sojku obecnou, která si v této roční době často ukrývá žaludy, a vzhledem k blízkosti panelových sídlišť také straku obecnou, která je někdy k vidění i ve větších hejnech.

foto 1 foto 2

Foto: Sojka obecná, Straka obecná

Poplašný hlas sojky obecné: https://www.xeno-canto.org/587067
Poplašný hlas straky obecné: https://www.xeno-canto.org/561780

Velký Vávrovský rybník měl letos málo vody, přesto se dá i tady pozorovat řada vodních ptáků. Místní pár labutí velkých vyvedl letos sedm mláďat, koncem září už tu ale zůstávají jen dospělí. Je ale možné, že si labutě jako v minulých letech vyberou tento rybník pro přezimování, zvláště pokud bude mírná zima. Pokud labutě uvidíte na souši, můžete se pokusit o přečtení kódu na hliníkových kroužcích na nohou, pokud je mají. Když pak pošlete kód a místo odečtení do kroužkovací stanice Národního muzea (krouzkovaci.stanice@nm.cz), přijde vám e-mail, v němž najdete všechna pozorování „vaší“ labutě. Kromě nich jsou k vidění kachny divoké, kopřivky obecné, husy velké a lysky černé, na lov sem stále zalétají volavky popelavé.

foto 1    foto 2
foto 1    foto 2

Foto: Labuť velká, Kroužek u labutě velké, Lyska černá, Mládě lysky černé

Kolem Mladohaklovského rybníka se pak dostaneme na sídliště Máj, kde naše vycházka končí. Ale i na samotném sídlišti se dá objevit mnoho zajímavých ptačích druhů. Dokonce můžete zastihnout holuby hřivnáče, kteří ještě krmí poslední mláďata. Stačí se pořádně rozhlédnout…

foto 1 foto 2
foto 1 foto 2

Foto: Špačkové obecní a vrabci polní, Hrdličky zahradní, Havran polní, Holub hřivnáč krmí mláďata (sídliště Máj, konec září)

 

Aktivita je finančně podpořena Jihočeským krajem v rámci sítě Krasec.

          
Jihočeský krajKrasec



 

nahoru
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz