Sdružení Calla
  Today is july 12, 2024  | Main page | Energy | Eco-consulting | Boletice | South Bohemian Sand | Czech flag

Aktuality

Energetika a životní prostředí

Aktuality:

pozvánka
 

13. 9. 2009 - Stát plánuje hledat úložiště vyhořelého jaderného paliva ve Vojenském výcvikovém prostoru Boletice. Do takto cenné přírodní oblasti, ale stavba úložiště nepatří. Pokud nesouhlasíte, pojďte s námi na happening. V sobotu 19. září 2009 ve 14:10 u zastávky vlaku Hodňov (v blízkosti rybníka Olšina). Více pozvánka (pdf).


zmena klimatu logo
 

11. 9. 2009 - Sdružení Calla, Ekologický institut VERONICA a Heinrich Böll Stiftung Praha Vás zvou na seminář "Globální změna klimatu - fikce a fakta", který se uskuteční ve středu 30. září  2009 od 10 do 16 hodin ve velkém sále Auly Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Seminář je zdarma, ale je nezbytné, abyste se na něj přihlásili. Program i přihlašovací formulář zde.


Nové číslo zpravodaje Jaderný odpad?
 

10. 9. 2009 - Jaderný odpad? Děkujeme, nechceme. - zpravodaj sdružení Calla a Hnutí DUHA věnovaný tématice ukládání radioaktivních odpadů v ČR. Nyní ke stažení č. 2 / 2009 (pdf, 1595 kB). Tento zpravodaj vychází již šestým rokem, ostatní čísla najdete zde, na stránce o jaderném odpadu.


jaderná elektrárna Belene, Bulharsko
 

2. 9. 2009 - Zástupci neziskových organizací z celé Evropy se sešli v bulharském městě Svištov v rámci mezinárodní akce "Anti-nuclear summit", jejímž hlavním cílem byla diskuse o  záměru dostavby nedaleké jaderné elektrárny Belene. Českou republiku reprezentovala Hana Gabrielová ze sdružení Calla. Více tisková zpráva.


ilustrační foto, Jaderná elektrárna Temelín
 

9. 8. 2009 - Nepřiměřeně vysoké investiční náklady by si vyžádala výstavba dvou nových reaktorů v Temelíně. V době, kdy Česku nehrozí nedostatek elektrické energie, považují Hnutí DUHA a Calla za zbytečnou stavbu nových jaderných bloků, která zvýší vývozy elektřiny firmy ČEZ. Navíc už současné efektivní technologie mohou snížit energetickou náročnost českého průmyslu o 23 %. Číslo odpovídá roční produkci elektřiny dvou současných reaktorů v Temelíně. Ekologické organizace tak reagují na zahájení veřejné zakázky největší tuzemské elektrárenské společnosti. Více tisková zpráva.


Vlak s jaderným odpadem
 

25. 7. 2009 - Obce z lokalit ohrožených vyhledáváním hlubinného úložiště pro vysoceradioaktivní vyhořelé jaderné palivo slaví malý úspěch: z návrhu Politiky územního rozvoje, připraveného pro dnešní jednání vlády bylo vyškrtnuto všech šest lokalit, které stát vybral jako teoreticky vhodná místa pro budoucí úložiště. Více tisková zpráva.


plakát na výstavu Tváře Uranu
 

25. 7. 2009 - Sdružení Calla a Václav Vašků zvou na výstavu fotografií TVÁŘE URANU / FACES OF URANIUM, která od 15.6.2009 začala putovat po ČR v Le Court Gallery (Haštalská 1, Praha, Pozvánka zde.) Výstava vznikla za laskavé finanční podpory Nadace partnerství. Podrobnosti k výstavě a jejímu putování.

Mapa bioplynových stanic

Infolisty náhled
 

26. 6. 2009 - Vydali jsme tři informační listy věnované radám, jak minimalizovat potenciální konflikty investorů a provozovatelů bioplynových stanic a malých vodních i větrných elektráren s ochranou přírody a krajiny. Vyšlo díky podpoře grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím NROS. Ke stažení zde.


instalace baobabu 350 na Lannově třídě v ČB
 

15. 6. 2009 - V rámci letošního ročníku jihočeského Dne pro obnovitelné zdroje energie, který se uskutečnil 11. června, vyrostl na Lannově třídě v Českých Budějovicích vedle informačního stánku nevládních organizací šestimetrový baobab. Instalace se uskutečnila v rámci kampaně za ochranu klimatu 350.org. Více v tiskové zprávě.


plakát na Den pro obnovitelné zdroje energie 2009
 

3. 6. 2009 - Odborné semináře, výstavu, promítání pro školy, ale také informační stánek s nafukovací maketou baobabu, to vše můžete navštívit 11. června v rámci 4. ročníku jihočeského Dne pro obnovitelné zdroje energie, který pro Vás připravily jihočeské nevládní organizace. Další informace zde.


Andris Piebalgs - evropská komisař pro energetickou politiku
 

3. 6. 2009 - Sdružení Calla a Hnutí DUHA se obávají, že se Evropské atomové fórum opět promění jen do podoby lobbyistických setkání sloužících jadernému průmyslu. Zcela se tak ztrácí původní význam této akce, kterým měla být věcná diskuse nad riziky a příležitostmi energie z jádra. Atomová energie je i po více než padesáti letech existence závislá na různých formách státní podpory. Více v tiskové zprávě.


logo kampaně
 

28. 5. 2009 - Calla podpořila Velkou výzvu - kampaň za prosazení ambiciózního zákona, který rozhýbe investice do moderních zelených řešení: zateplování domů nebo čisté energetiky, pohodlné veřejné dopravy, snadné recyklace či místních potravin, kterou zahájilo Hnutí DUHA. Legislativa má po vzoru Velké Británie závazně stanovit, že české exhalace skleníkových plynů budou do roku 2050 klesat o 2 % ročně. Můžete snadno pomoci na webu www.velkavyzva.cz, odkud lze například poslat e-mail vybraným poslancům.


jaderné palivo

26. 5. 2009 - Sdružení Calla a Hnutí DUHA na veřejném jednání na zámku Štiřín prezentovaly svůj postoj k problematice vyhledávání hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva. Jsou přesvědčeny, že je proces nutné co nejdříve zásadně přehodnotit ve smyslu transparentní plné informovanosti a respektování názoru obyvatel dotčených obcí. V opačném případě zůstane dnešní konflikt stále živý.
Tisková zpráva zde. Informační list Radioaktivní hádanka ke stažení zde (pdf, 156 kB).


Větrná elektrárna Pavlov

22. 5. 2009 - Calla uspořádala exkurzi na větrné a malé vodní elektrárny a na bioplynovou stanici do Horního Rakouska zaměřenou na ukázku instalací, u nichž byl minimalizován dopad na životní prostředí. Podrobnosti, fotografie a odkazy na video nahrávky z exkurze najdete zde.


JETE (foto p. Pavel)
 

18. 5. 2009 - Mezinárodní konferenci "Jaderná renesance v realitě - Ekonomické a bezpečnostní aspekty jaderné energetiky", se konala v úterý 28. dubna v Praze. Ke stažení nyní máte prezentace a další informace zde.


ilustrační foto, Jaderná elektrárna Dukovany
 

13. 5. 2009 - Senátoři mohou učinit důležitý krok k zavedení plné finanční odpovědnosti ČEZ za případné škody způsobené atomovými reaktory. Podle Hnutí DUHA a sdružení Calla k tomu stačí přijmout změnu atomového zákona v rámci jednání o novele energetické legislativy, kterou mají na svém programu. Více v tiskové zprávě.


obálka letáku
 

29. 4. 2009 - Vyšla nová informační skládačka rozebírající možnosti nakládání s vyhořelým jaderným palivem, jeho rizika, českou cestu k vyhledávání hlubinného úložiště a její alternativy. Vydala Calla a Hnutí DUHA. Ke stažení zde (pdf, 687 kB).


Božejovice výroční setkání
 

24. 4. 2009 - Starostové a zástupci občanských sdružení ze všech šesti lokalit ohrožených hlubinným úložištěm jaderných odpadů se sešli na výročním setkání v Božejovicích na Táborsku. Tisková zpráva k výsledkům jednání a společná výzva ke stažení (doc, 39 KB).


pasivní dům
 

13. 4. 2009 - Ministerstvo životního prostředí odstartovalo rozsáhlý dotační program "Zelená úsporám", který lidem přinese peníze na zateplování, stavbu pasivně energetických domů a také na biomasové vytápění, solární kolektory nebo i tepelná čerpadla. Příjem žádostí bude zahájen 22. dubna. Podmínky dotace najdete zde ke stažení (pdf, 281 kB) a více také na www.zelenausporam.cz.


pelety
 

10. 4. 2009 - Sdružení Calla pořádalo 19. března seminář pro zemědělce a odbornou veřejnost na téma pěstování a využití energetických plodin - ENERGIE Z POLE, který navázal na stejnojmenou exkurzi. Seminář se konal na Krajském úřadě Jihočeského kraje v Českých Budějovicích. Příspěvky ke stažení zde. A reportáž ze semináře čtěte zde.


ilustrační foto, Jaderná elektrárna Temelín
 

5. 4. 2009 - Přijatá novela energetického zákona zvyšuje omezení odpovědnosti provozovatelů jaderných elektráren za jadernou škodu ze stávajících 6 na 8 miliard korun. Poslanci tak učinili první krůček k zavedení plné finanční odpovědnosti ČEZ za případné škody způsobené atomovými reaktory. Toto navýšení však problém odpovědnosti neřeší. Nejenže neodpovídá možné reálné škodě. Ale zejména je v rozporu i s Dodatkem Vídeňské úmluvy, který Česká republika podepsala, a který jako minimum odpovědnosti požaduje přibližně 9 miliard Kč. Více v tiskové zprávě.


ilustrační foto, Jaderná elektrárna Mochovce
 

2. 4. 2009 - Vláda České republiky měla 30. 3. projednat několikrát odloženou analýzu ministra Římana o možnostech zapojení obcí do vyhledávání hlubinného úložiště radioaktivních odpadů. Její opětovné odložení v situaci, v jaké se vláda nalézá znamená, že legislativa zůstane nezměněná - obce i nadále nebudou mít účinný nástroj, jak hájit zájmy svých občanů. Více v tiskové zprávě.


Větrná elektrárna Pavlov

30. 3. 2009 - Větrné elektrárny vyvolávají asi nejvíce negativních reakcí ze strany ochrany přírody a krajiny ze všech obnovitelných zdrojů energie. Cílem workshopu "Větrné elektrárny a životní prostředí" bylo v debatě odborníků definovat takové podmínky, které umožní využití větrné energie s minimalizací dopadů na životní prostředí. Podrobnosti a příspěvky ke stažení zde. Více také v tiskové zprávě.


ilustrační foto
  22. 3. 2009 - Poslanecká sněmovna bude na probíhající schůzi projednávat novelu energetického zákona. Poslanci hospodářského výboru navrhují, aby se elektrárny o výkonu nejméně 100 MW zřizovaly a provozovaly ve veřejném zájmu. S tím ve své tiskové zprávě nesouhlasí Calla a Ekologický právní servis.
Další navrhovanou změnou
je zvýšení odpovědnosti provozovatelů jaderných elektráren za jadernou škodu. Názor sdružení Calla a Hnutí DUHA zde.

bioplynové fermentory
 

30. 1. 2009 - Rovná stovka měst a obcí se na poslance obrátila společným dopisem, kde žádají o novou legislativu na podporu čistého vytápění. Změna v zákoně má rozhýbat výstavbu výtopen na biomasu, bioplynových stanic, geotermálního vytápění a podobných projektů - takže vytvoří tisíce pracovních míst a sníží závislost na dovozu plynu. Více v tiskové zprávě.


ilustrační foto
 

30. 1. 2009 - Mezinárodní agentura pro obnovitelné zdroje energie (IRENA), která dnes vzniká v Bonnu, bude podle ekologických organizací bude velkým přínosem i pro Českou republiku - pomůže snížit závislost na dovozu paliv i exhalace skleníkových plynů, rozhýbe investice do perspektivních hi-tech odvětví a vytvoří statisíce nových pracovních míst. Více v tiskové zprávě.


foto z workshopu
 

25. 1. 2009 - 14. ledna Calla v Táboře pořádala workshop "Malé vodní elektrárny a životní prostředí". Cílem bylo diskutovat podmínky, které zabezpečí fungování a rozvoj sektoru MVE s minimalizací dopadů na životní prostředí. Více v tiskové zprávě. Prezentace z tohoto workshopu najdete ke stažení zde.


ilustrační foto
  19. 1. 2009 - Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman přišel s návrhem nové Státní energetické koncepce. Nevládní ekologické organizace návrh komentují v tiskové zprávě zde.

ilustrační foto - težební věže
12. 1. 2009 - Ropný zlom, anglicky Peak Oil, je stručné vyjádření skutečnosti, že ropa je neobnovitelný energetický zdroj a že se pravděpodobně nacházíme v období, kdy lidstvo již vytěžilo polovinu všech známých zásob ropy. Tisková zpráva. Méně » Více »

Zveme Vás na besedu na toto téma v rámci cyklu "Zelené čtvrtky" s Jindřichem Kalousem z Trastu pro ekonomiku a společnost. Beseda se bude konat opět v galerii Měsíc ve dne (Nová 3, Č. Budějovice) ve čtvrtek 15. ledna od 18:00. Pozvánka ke stažení (pdf, 108 kB).


Skryj starší aktuality » Zobrazit starší aktuality »

Andris Piebalgs - evropská komisař pro energetickou politiku
 

16. 12. 2008 - České ekologické a rozvojové organizace považují výsledek evropského summitu k ochraně klimatu v Bruselu - který ale není definitivním rozhodnutím - za spektakulární neúspěch České republiky. Většinu peněz za exhalace bude i nadále paradoxně dostávat ČEZ a další velcí znečišťovatelé namísto domácností. Více v tiskové zprávě.


obálka publikace
  8. 12. 2008 - Globálními změnami podnebí jsou nejhůře postiženi lidé v chudých zemích. Poukazuje na to nová publikace "Odpovědnost bez hranic: klima a chudoba ", kterou dnes společně vydávají přední české rozvojové, humanitární a ekologické organizace. Více v tiskové zprávě. Publikace je ke stažení zde (pdf, 1 120 kB).


ilustrační foto
 

1. 12. 2008 - Česká vláda svým postojem stále ohrožuje úspěch klimatických jednání v Poznani. Požaduje, aby znečišťovatelé dostávali v novém kole emisního obchodování povolenky zdarma, místo toho, aby si je kupovali v aukci. Odmítá se také připojit ke kompromisům, které pro nové státy EU navrhuje Francouzské předsednictví. Více v tiskové zprávě ekologických organizací.


ilustrační foto, Jaderná elektrárna Mochovce
 

1. 12. 2008 - Občanská sdružení nesouhlasí se stavebním povolením na stavbu skladu vyhořelého jaderného paliva v JETE. Sdružení Jihočeské matky dnes proti němu podávají tzv. rozklad. Více v tiskové zprávě.


pozvánka na seminář
 

27. 11. 2008 - Odborný seminář "Těžba uranu v souvislostech" uspořádala Calla 20. listopadu v Liberci ve spolupráci se sdružením Naše Podještědí. Týkal se problematiky případné obnovy těžby uranu na území ČR. Více v tiskové zprávě. Příspěvky a sborník ke stažení zde.


bioplynové fermentory
 

2. 11. 2008 - Calla zahájila cyklus setkání, která jsou zaměřena na problematiku možných negativních dopadů využívání obnovitelných zdrojů energie na životní prostředí. Tématem prvního worshopu byly bioplynové stanice. Více v tiskové zprávě. Prezentace z tohoto workshopu najdete ke stažení zde.


Volby 2008
 

15. 10. 2008 - Obyvatelé obcí ohrožených stavbou úložiště vyhořelého jaderného paliva by měli dobře vybírat své budoucí krajské zastupitele. Ne všechny strany totiž budou hájit jejich zájmy. Vyplývá to z odpovědí na anketu Hnutí DUHA a sdružení Calla zaslanou všem hlavním politickým uskupením a z fóra kandidátů pořádaného v Č. Budějovicích 23. září. Tiskové zprávy s komentovanými výsledky z Jihočeského kraje, z Plzeňského kraje, kraje Vysočina a k odpovědím senátních kandidátů na Pelhřimovsku a Lounsku.
Celá anketa zde; www.calla.cz/anketa2008


Mezinárodní den proti uranu, plakát
 

25. 9. 2008 - Dne 20. září se od 10 hod uskutečnilo shromáždění u příležitosti "Mezinárodního dne proti uranu" ("Uranium Action Day") v obci Kotel u Osečné. Již počtvrté se sjeli odpůrci těžby uranu v Podještědí pod rozložitou tisíciletou lípou, aby znovu deklarovali své zásadní "NE" zničení krajiny Karoliny Světlé. Více o Uranium action day zde. Více také v tiskové zprávě

nahoru
 © 2000 Association Calla
Calla   |   Frani Sramka 35, 370 01 Ceske Budejovice   |   tel: +420 384 971 930   |   calla(at)calla.cz