Sdružení Calla
  Dnes je 24. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


Tisková zpráva

Hnutí DUHA - Sdružení CALLA - Nesehnutí - OIŽP

ze 2. července  2001

Vláda nesplněných slibů: Špalek pro ministra Grégra
 


Špalek pro ministra průmyslu a obchodu dnes přinesli před sídlo vlády zástupci ekologických organizací. Miroslav Grégr se totiž před dvěma lety osobně zaručil za dodržení harmonogramu a nákladů na výstavbu temelínské elektrárny. Minulý měsíc přitom jeho úřad sám zveřejnil materiály, které dokládají překročení rozpočtu 98,6 miliardy korun nejméně o dvě miliardy korun (podrobnější informace viz připojený informační list).

Předání špalku, organizované Hnutím DUHA, se koná při příležitosti uplynutí jednoho roku od zavezení paliva do temelínského reaktoru. Ačkoliv měl být první blok již od letošního května v plném provozu, podle posledních informací k tomu nedojde ani do konce roku. To způsobuje další miliardové finanční ztráty.

Hnutí DUHA s dalšími ekologickými organizacemi Sdružení Calla, Jihočeské matky, Nesehnutí, OIŽP a Sdružení spotřebitelů elektřiny vytýkají Miroslavu Grégrovi vedle neodpovědného postupu v případě temelínské elektrárny také další plány a rozhodnutí, která poškozují české hospodářství i zdraví obyvatel: prodloužení těžby uranu, podporu plýtvání energií a masivní vývozy elektřiny.

Jan Beránek, ředitel Hnutí DUHA, řekl: "Je to vláda nesplněných slibů. Miroslav Grégr doslova slíbil dát hlavu na špalek při nedodržení rozpočtu Temelína. Dnes, když byl rozpočet překročen o několik miliard, se snaží přesouvat čísla a cenzuruje informace, jen aby na špalek nemusel. Miroslav Grégr by měl odstoupit, protože na jeho chybnou energetickou politiku znovu a znovu doplácejí naše peněženky i naše plíce, daňoví poplatníci i konkurence na energetickém trhu."

Edvard Sequens ze Sdružení CALLA: "Pro éru ministra Grégra je příznačný masivní export elektřiny za ceny pod výrobními náklady. Celé dvě tepelné elektrárny spalují uhlí, spotřebovávají vápenec a chrlí škodliviny jen pro užitek zahraničních firem. Jde o hrubé drancování české krajiny, ale i peněženek ostatních spotřebitelů elektřiny, kteří rozdíl cen musí zaplatit."

Martin Ander z Nesehnutí: "Ministrem Grégrem prosazované pokračování těžby uranu na Vysočině považujeme za populistické gesto, uměle prodlužující agonii uranového průmyslu v České republice. Těžba uranu, která devastuje životní prostředí, by měla být zastavena a lidem nabídnuty rekvalifikační programy v perspektivnějších odvětvích."

Petra Markovcová z OIŽP: "Ministr Grégr dal v květnu 1999, těsně po rozhodnutí vlády o dostavbě Temelína, hlavu na špalek za dodržení termínů dostavby. Když však letos na jaře došlo k vážným poruchám a k posunu termínu komerčního spuštění Temelína, Grégr toto prohlášení popřel. Jak můžeme věřit slibům ministra, když se nestydí svá slova popřít."

kontakty:
Hnutí DUHA, Jan Beránek, tel. 0604-207305
CALLA, Edvard Sequens, tel. 0602-282399
Nesehnutí, Martin Ander, tel. 0604-965395
OIŽP, Petra Markovcová,tel: 038-6350507


nahoru

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz