Otisky paměti - Uranové trauma v krajině: toxické dědictví
23. 6. 2026 | Žijeme v krajině silně poznamenané těžbou uranu, která za sebou na území Československa zanechala obrovskou ekologickou zátěž. Její celkový rozsah jsme začali zjišťovat až po pádu komunismu v roce 1989. Uran odvážely vlaky do Sovětského svazu, náklady těchto škod zůstaly na české straně. Dodnes nás stály desítky miliard korun a další ještě budou. Sanace toxického uranového dědictví bude pokračovat další dvě desítky let.
