Sdruľení Calla
  Dnes je 29. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


Tisková zpráva Sdruľení CALLA

Tisková zpráva Sdružení CALLA a Hnutí DUHA

z 27. června 2001

Atomový zákon: jaderný průmysl proti občanům
 

Sporná novela atomového zákona dnes prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Zákon poslanci ovšem k dalšímu projednávání nepřidělili výboru odpovědnému za životní prostředí, ale pouze výboru hospodářskému a pro evropskou integraci. Z proslovů několika vystupujících byla cítit obava, že by zákon šitý na míru jadernému průmyslu mohl být pozměněn ve prospěch veřejnosti.

Ekologické organizace zákonu zejména vytýkají, že:
* skrývá povolování jaderných elektráren a úložišť radioaktivních odpadů před dotčenými obcemi. Stejně tak zůstane uzavřeno před veřejností i majiteli okolních pozemků. Jediným účastníkem bude ČEZ nebo jiný žadatel.
* rozhoduje, že žádná havárie v jaderné elektrárně nemůže způsobit škody na majetku nebo zdraví větší než 6 miliard. Pokud přesto lidé přijdou o víc, ČEZ ani stát nemusí rozdíl zaplatit. Takové omezování odpovědnosti viníka nemá v českém právním řádu žádný precedent.
* po deseti letech se veškeré škody promlčí. Člověk, který jedenáct let po havárii onemocní například leukémií, nemá tedy nárok na žádné odškodné. Následky ozáření po radiační havárii se přitom mohou projevit až po mnoha letech.
* nenařizuje provozovatelům jaderných zařízení, aby používali nejlepší dostupné technologie (BAT), což by zajistilo jejich maximální bezpečnost. Dnešní zákon umožňuje upřednostnit nižší náklady před bezpečností jaderných reaktorů, ale třeba i radiační ochranou pacientů a personálu při rentgenových vyšetřeních.

Edvard Sequens ze Sdružení CALLA sdělil:
"Dnešní projednávání atomového zákona v Poslanecké sněmovně ukázalo, že jaderný průmysl potřebuje zachovat řadu výjimek, aby vůbec mohl konkurovat ostatním způsobům výroby energie. Je příznačné, že se na omezení možností veřejnosti rozhodovat o své budoucnosti shodnou politici KSČM a ODS. "

Jan Beránek z Hnutí DUHA řekl:
"Pokud zákon, který reguluje zacházení s radioaktivními látkami, nemá projednávat sněmovní výbor odpovědný za životní prostředí, tak kdo potom? Potřebujeme zákon, který zajistí bezpečné nakládání s těmito rizikovými technologiemi, proto by parlament měl zvážit především ekologické aspekty návrhu. "


Kontakt:
Edvard Sequens, Sdružení CALLA, tel: 0602-28 23 99
Jan Beránek, Hnutí DUHA, tel: 0604-207305
Karolína Šůlová, mluvčí Hnutí DUHA, tel: 0604-202470, 22513859
 

nahoru
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni ©rámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz