Sdružení Calla
  Dnes je 3. března 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Tisková zpráva Sdružení Calla a Hnutí DUHA ze dne 2. 6. 2004

Vláda zastavila hledání atomového skladu.

 

Vláda dnes potvrdila únorové oznámení ministra průmyslu a obchodu a zastavila kontroverzní program hledání trvalého úložiště pro odpad z atomových reaktorů. Obce vytipované k vybudování úložiště si tak možná mohou alespoň dočasně vydechnout.

Hnutí DUHA a Sdružení Calla přerušení průzkumů vítají. Zároveň ale namítají, že vláda musí během přestávky změnit oficiální koncepci nakládání s radioaktivními odpady. Tomu se ale Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu brání. Naopak chtějí využít přerušení k přesvědčovacím aktivitám v postižených obcích.

Špidlův kabinet dnes jednal o výroční zprávě SÚRAO za rok 2003. Zároveň rozhodl o přerušení geologických průzkumů pro vyhledávání úložiště do roku 2009 s tím, že na vybraných šesti lokalitách budou naplánované práce během tohoto roku dokončeny.

Přerušení je úspěchem mnohaměsíční práce obcí a krajů, místních občanských iniciativ, ekologických organizací a dalších.

Ekologické organizace prosazují razantní změnu vládní koncepce nakládání s radioaktivními odpady. Dosavadnímu plánu vyčítají především:

  • vyloučení postižených obcí z rozhodování podle tzv. atomového zákona,
  • apriorní prosazování konceptu takzvaného uzavřeného hlubinného geologického úložiště bez posouzení alternativních řešení,
  • velmi nízký poplatek provozovatelů atomových reaktorů na takzvaný jaderný účet - jeho vinou vybrané peníze patrně nebudou stačit na vybudování úložiště,
  • nejasné konečné množství radioaktivních odpadů - kvůli zvažované stavbě nových atomových reaktorů nelze přesně naplánovat potřebný rozsah úložiště.

Libor Matoušek z Hnutí DUHA řekl:
"Pokud bude program skutečně zastaven, jde o nejdůležitější krok v české jaderné energetice ode dne, kdy padlo ano pro spuštění Temelína. Po á musí vláda říci i bé a odmítnout stavbu dalších atomových reaktorů a tedy i zvyšování výroby radioaktivního odpadu. Dosavadní pravidla hry dávají přednost centrálnímu rozhodování bez ohledu na názor obcí. Především postižené obce a místní občané musí dostat slovo v rozhodování. Vláda by v nové koncepci také měla zvažovat i možnosti jiných řešení, například takzvaného neuzavřeného hlubinného úložiště."

Edvard Sequens ze Sdružení Calla řekl:
"Před půl rokem sliboval ředitel SÚRAO Vítězslav Duda veřejnosti zastavení všech prací v lokalitách, které s tím nebudou souhlasit a ministr průmyslu a obchodu Milan Urban dokonce úplné zastavení programu. Realitou však je, že další geologické práce mají pokračovat a to i na pozemcích obcí, které jsou proti. [1] Lze také pochybovat, že se během přerušení podaří nalézt zázračné řešení, co udělat s odpadem z jaderné energetiky. Transmutační technologie jsou jen pěknou vizí, avšak s jejich reálnou aplikací v ČR nepočítá ani SÚRAO. Politická vůle ke společnému mezinárodnímu úložišti zatím neexistuje a odvoz vyhořelého paliva do Ruska by byl po všech stránkách hazardem. SÚRAO se tak stejně bude muset vrátit k hledání hlubinného úložiště na našem území."

 

Více informací k problematice může poskytnout:
Edvard Sequens, Sdružení CALLA, tel.: 387 310 166, 602 282 399, edvard.sequens@ecn.cz
Monika Wittingerová, Jihočeské matky, tel.: 387 427 091, 603 516 603, jihoceske.matky@ecn.cz
Libor Matoušek, Hnutí DUHA, tel.: 545 214 431, libor.matousek@hnutiduha.cz Zdeněk Černý, starosta obce Nadějkov, tel.: 381 272 117, 603 208 149, ou_nadejkov@quick.cz
Jiří Dvořák, starosta obce Lodhéřov, tel.: 607 706 579, oulodherov@tiscali.cz

Poznámky:
[1] "pozastavení všech aktivit v lokalitách na dobu nejméně 5 let" - Citace z dopisu z 15. 12. 2003 podepsaného Vítězslavem Dudou, ředitelem SÚRAO, který obdrželi všichni starostové dotčených obcí.

"Nikdo nemusí mít obavu, že by stát pokračoval v úvahách o vybudování jaderného úložiště kdekoliv v České republice." Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban, TV Prima, 12. února 2004.

nahoru

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz