Sdružení Calla
  Dnes je 18. června 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Společná tisková zpráva Hnutí Duha a Sdružení Calla ze dne 29. 7. 2005

Senát podpořil práva obcí postižených radioaktivním úložištěm

 

Ekologické organizace dnes gratulují Senátu ke schválení novely takzvaného atomového zákona, která umožní obcím a krajům podílet se na rozhodování o úložištích radioaktivních odpadů na svém území.

Sdružení Calla a Hnutí DUHA prosazovaly změnu zákona několik let. Návrh předložila senátorka Jitka Seitlová (Nezávislí - Přerov) se šesti dalšími členy horní komory. Podpořily jej desítky obcí a tři kraje. Senát dnes velkou většinou hlasů přijal kompromisní znění, které sestavil Jiří Brýdl (KDU-ČSL - Svitavy), předseda výboru odpovědného za životní prostředí.

Pokud změnu zákona schválí také Poslanecká sněmovna, postižené obce a kraje budou účastníky povolovacích řízení na úložiště radioaktivních odpadů.

Plánování úložiště vyvolalo vleklou válku mezi státem a obcemi. Úřady musely kvůli masivnímu odporu místních lidí hledání lokality pro úložiště dokonce pozastavit.

Stavba úložiště vyhořelého paliva z jaderných reaktorů, které je vysoce nebezpečné po desítky tisíc let, navždy změní život postižených obcí. Podle ekologických organizací místní lidé musí mít právo o stavbě účinně spolurozhodovat. Paradoxně nejdále se s budováním úložiště dostaly Švédsko a Finsko, kde dotčené obce mají dokonce právo veta. Spolurozhodování totiž posiluje důvěru místních lidí ke státu.

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
"Gratulace patří především senátorce Seitlové, která změnu zákona navrhla a prosazovala, a senátoru Brýdlovi za schválené kompromisní řešení. Pokud právo obcí mluvit do stavby úložiště potvrdí také Poslanecká sněmovna, má stát šanci konečně získat důvěru mezi místními lidmi. Potvrzují to zkušenosti ze skandinávských zemí. Není možné, aby úřady vinou svého nátlakového přístupu donekonečna vedly zákopovou válku s obcemi a kraji."

Edvard Sequens ze Sdružení Calla k tomu řekl:
"Stavba úložiště radioaktivních odpadů, které je vysoce nebezpečné po desítky tisíc let, navždy změní život postižených obcí. Místní lidé by měli mít právo o stavbě účinně spolurozhodovat. Schválení novely atomového zákona Senátem je první krůček k odstranění systémových výhod, kterých využívá jaderný průmysl. Výsledná podoba je kompromisem, bohužel se zatím nedaří odstranit další podstatné záležitosti, jako je omezená finanční odpovědnost provozovatelů jaderných elektráren za škodu při případné havárii."

 

Podrobnější údaje o novele atomového zákona v informačním listu:
www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/rao_novela.pdf
nebo zde na našich webových stránkách

Kontakty:
Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA
telefon: 604 202 470, email: vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens@ecn.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz