Sdružení Calla
  Dnes je 2. října 2023  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Společná tisková zpráva Hnutí Duha a Sdružení Calla ze dne 31. 3. 2005

Senát schválil čistou elektřinu

 

Senát většinou 56 hlasů schválil klíčový zákon o obnovitelných zdrojích energie, který otevře cestu na český trh čisté elektřině - větrným elektrárnám, spalování biomasy, sluneční energii a podobně. Ekologické organizace jej prosazovaly řadu let.

Nový zákon podle vzoru Německa, Španělska a dalších evropských zemí pomůže snížit vysoký český příspěvek k exhalacím, které způsobují globální změny podnebí. Zároveň vytvoří nová pracovní místa a modernizuje energetiku. Přitom je velmi levný. Vládní kalkulace zjistila, že zvýší cenu elektřiny jen o pouhých 16 haléřů za kilowatthodinu v roce 2010.

Důležité je, že výrobcům čisté elektřiny dává patnáctiletou jistotu výkupních cen, takže bude snadnější získat bankovní úvěr. V zákoně není ideální každý detail, ale jde o důležitý krok vpřed. Česká republika začne dohánět desetileté zpoždění, které v tomto oboru má za vyspělými zeměmi.

Účinek zákona bude ještě částečně záviset na vyhláškách a konkrétních cenách, které stanoví Energetický regulační úřad.

Petr Holub z Hnutí DUHA řekl:
"Je to bezesporu jeden ze dvou nejdůležitějších ekologických zákonů v tomto volebním období. Konečně otevře cestu na český trh čistým zdrojům elektřiny. Pomůže tak snížit znečištění, vytvoří nová pracovní místa, pomůže oživit ekonomiku řady obcí a rozhýbe nové, moderní průmyslové odvětví. Zákon podnikatelům garantuje, že se jim investice do větrných elektráren a podobných projektů vrátí, takže bude snadnější získat bankovní úvěr."

Edvard Sequens ze Sdružení Calla řekl:
"Přijetí zákona otevírá cestu pro trvale udržitelnou energetiku budoucnosti. Důležitým pro skutečnou účinnost zákona budou ještě vyhlášky a zejména stanovení výkupních cen Energetickým regulačním úřadem."

 

Kontakty:
Petr Holub, Hnutí DUHA
telefon: 604 177 711, email: petr.holub@hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens@ecn.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz