Sdružení Calla
  Dnes je 15. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Společná tisková zpráva Hnutí Duha a sdružení Calla ze dne 10. 10. 2006

Otázky pro budoucí zastupitele v obci Jistebnice

 

Předvolební debata se pod názvem Fórum kandidátů chystá na pátek 13. října v Božejovicích u Jistebnice. Pozváni byli zástupci všech volebních stran, které v letošních komunálních volbách kandidují do zastupitelstva obce Jistebnice (ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, Sdružení nezávislých kandidátů a Sdružení občanů za rozvoj Jistebnicka - SNK) a hlavním tématem fóra bude další rozvoj Jistebnicka, především otázka úložiště radioaktivních odpadů.

Proč se Fórum kandidátů koná právě v Božejovicích? Podle předběžné studie, kterou letos na jaře zveřejnila Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO), by přímo vedle této malebné vísky mohl v budoucnosti vyrůst povrchový areál hlubinného jaderného úložiště. Podobná místa jsou v České republice vytipována ještě v dalších pěti lokalitách: Budišov, Lubenec, Lodhéřov, Pačejov a Rohozná. Ve všech těchto oblastech začaly před několika lety předběžné průzkumy, které však byly pro odpor místních obyvatel pozastaveny přinejmenším do roku 2009. Do této doby se chce SÚRAO pokusit přimět místní občany a samosprávy ke vstřícnějšímu postoji.

"Není divu, že otázka úložiště je Jistebnici, pod niž Božejovice správně spadají, stále takříkajíc "na pořadu dne". Své názor vyjádřili zdejší občané jak v místním referendu, které proběhlo v roce 2004 (proti úložišti se zde vyslovilo 97,3 % hlasujících), tak v protestní petici, kterou připravili letos v létě. A chtějí slyšet i mínění těch, kdo se v nadcházejících komunálních volbách budou ucházet o jejich hlasy," říká k pořádájí fóra paní Olga Černá z jedné z pořádajících organizací - Zachovalý kraj.

Moderované předvolební Fórum kandidátů, které začne v sále božejovického hostince 13. října v 19 hodin, je vhodnou příležitostí položit volebním kandidátům otázky, které zajímají jak občany, tak i neziskové organizace. Možnost v jednom okamžiku zjistit názory zástupců více politických stran na určitý konkrétní problém je cenným demokratickým prvkem a může napomoci při rozhodování voličů. Debata je veřejnosti volně přístupná a společně ji připravily občanská sdružení Jistebnická vrchovina, Zachovalý kraj a sdružení Calla.

 

 

Kontakty:
Jana Maděrová, o.s. Jistebnická vrchovina
telefon: 381 273 229, mobil: 732 938 789
web: http://www.jistebnickavrchovina.ecn.cz
Olga Černá, o.s. Zachovalý kraj
mobil: 737166 733, e-mail: vetrov@mybox.cz
web: http://www.nadejkov.cz/spolky/kraj.php?text=kraj&down=kraj
Hana Gabrielová, Calla
mobil.: 777 027 012, e-mail: hana.gabrielova(zavinac)calla.cz
web: http://www.calla.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz