Sdružení Calla
  Dnes je 14. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Společná tisková zpráva sdružení Jihočeské matky a Calla ze dne 2. 1. 2007

Jaderná elektrárna Temelín vstupuje do nového roku bez povolení k provozuProvoz jaderné elektrárny Temelín by měl být zastaven, a to do doby, než získá povolení k provozu. Oba bloky elektrárny měly do konce roku 2006 povolený provoz v režimu prozatímního užívání. Platnost povolení však vypršela 31. 12. 2006 a kolaudační rozhodnutí není dosud pravomocné.

Do procesu kolaudace se zapojila sdružení Jihočeské matky, Calla a V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín a dále též poškození vlastníci pozemků pod elektrárnou. Krajský úřad Jihočeského kraje (stavební úřad, který řešil obecnou kolaudaci) a Městský úřad v Týně nad Vltavou (stavební úřad, který řešil vodoprávní část kolaudace) rozhodly o vyloučení občanských sdružení z kolaudačního řízení.

Proti vyloučení z řízení se sdružení odvolala. Poukazovala na to, že při kolaudaci jsou dotčeny zájmy ochrany životního prostředí a také na podjatost úředníků krajského úřadu, kteří vycházejí provozovateli JETE maximálně vstříc a přesně dle jeho pokynů, později odstraněných ze spisu, se snaží zbavit nepohodlných kritiků jejich vyloučením. V této souvislosti podala sdružení trestní oznámení pro podezření ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a padělání a pozměňování veřejných listin. Tuto kauzu nyní šetří policie.

Odvolání projednávalo Ministerstvo pro místní rozvoj, které rozhodnutí o vyloučení všech účastníků potvrdilo. Toto rozhodnutí bylo doručeno Sdružení Calla, které v závěru roku podalo na ministerstvo v této souvislosti správní žalobu. Pro vyloučení z řízení neexistují věcné ani procesní důvody.

Sdružením Jihočeské matky a V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín však rozhodnutí o jejich vyloučení do současné doby doručeno nebylo. Nemohlo tedy nabýt právní moci a obě sdružení jsou nadále účastníky řízení.

"Jako účastníkům řízení nám mělo být doručeno také kolaudační rozhodnutí. To se však nestalo. Kolaudační rozhodnutí není proto pravomocné", říká Monika Machová - Wittingerová ze Sdružení Jihočeské matky.

"Argumenty, o něž ministerstvo své rozhodnutí o našem vyloučení opírá, považujeme za absurdní. Věříme, že nezávislý soud to posoudí stejně," říká Edvard Sequens ze sdružení Calla.

"Jaderná elektrárna Temelín je od včerejška provozována bez platného povolení. Něco takového by u elektrárny, která je neustále prezentována jako jedno z nejmodernějších zařízení v Evropě, nemělo být možné. Přesto se tak - za asistence odpovědných úřadů - děje. Budeme požadovat, aby byl v této souvislost proveden na JETE státní stavební dohled", uvádějí shodně zástupci občanských sdružení.Kontakty:
Monika Machová-Wittingerová, Sdružení Jihočeské matky
telefon: 603 516 603, email: jihoceske.matky(zavinac)ecn.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz