Sdružení Calla
  Dnes je 18. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Tisková zpráva sdružení Calla ze dne 2. 5. 2007

Výstava Příroda Boletic končí své putování v TábořeVe středu 2. května 2007 byla v Táboře zahájena výstava fotografií Příroda Boletic, kterou ve spolupráci s Husitským muzeem v Táboře pořádá českobudějovické sdružení Calla. Výstava, která více než rok putovala po jihočeském regionu v Táboře zřejmě končí. Od září 2005, kdy měla svou premiéru v Českých Budějovicích, ji shlédlo téměř dvacet tisíc návštěvníků v jedenácti místech - České Budějovice, Český Krumlov, Kájov, Volary, Strakonice, Prachatice, Horní Planá, Vimperk, Jindřichův Hradec, Třeboň, Borovany. V Táboře, kde je výstava instalována v expozici na Bechyňské bráně a zahajuje tam letošní výstavní sezonu, potrvá do 14. června.

Boletice chráněné a ohrožené
Režim vojenského prostoru paradoxně přispěl k uchování mimořádných přírodních hodnot. Území má mezinárodní význam, a proto bylo navrženo, a posléze roce 2004 schváleno do soustavy evropsky významných lokalit Natura 2000. Přírodovědná hodnota Vojenského újezdu Boletice vzrostla mimo jiné díky tomu, že řada míst byla delší dobu ponechána bez zásahu člověka. Najít optimální řešení, jak zachovat vhodné existenční podmínky pro vzácné organismy, není jednoduché. Od projektu velkého lyžařského areálu v oblasti Chlumu bylo sice upuštěno, ale v zápětí se objevil podobný záměr na jihu území v okolí Špičáku.

"Naším cílem je prokázat, že území je ekologicky důležité. Lidé se nesmí zaleknout ochrany přírody", uvedl Vladimír Molek ze sdružení Calla. K tomu slouží nejen výstava, ale i celá řada přednášek a vydaných informačních materiálů. Vystavené velkoformátové barevné fotografie jsou doplněny texty doprovodné expozice "Boletice - klenot přírody" a návštěvník si může navíc odnést z výstavy brožuru "Boletice - ptačí území roku 2006" a propagační tiskoviny "Bezlesí Boletic" a "Lesy Boletic".

O zájmu informovat veřejnost o přírodě vojenského újezdu svědčí i nedávno zpřístupněné okrajové části prostřednictvím turistických a cyklistických tras. "Šetrná turistika je bezesporu nejlepší možností, jak seznámit zájemce s přírodními krásami tohoto území, v praxi si ověřit získané dojmy z výstavy a přitom přírodu nepoškodit", dodal Vladimír Molek. Měkká turistika je variantním řešením předkládaným nevládními organizacemi, vědeckými a státními institucemi ochrany přírody.Další informace na www.calla.cz/boletice

Za sdružení Calla:
Vladimír Molek, telefon: 387 311 381, mobil: 732 609 899, e-mail: vladimir.molek(zavinac)calla.cz

Tato aktivita byla podpořena v grantovém řízení MŽP. Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz