Sdružení Calla
  Dnes je 18. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Společná tisková zpráva sdružení Jihočeské matky, Calla a OIŽP ze dne 9. 7. 2007

Netajíme nic? ... díl druhýProvozovatel jaderné elektrárny Temelín ČEZ neinformuje veřejnost zdaleka o všech poruchách, které znamenaly porušení jaderné bezpečnosti.. Podle seznamu získaného od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost došlo od roku 2000 dodnes celkem k 20 událostem INES 1.

Nevládní organizace od začátku provozu JE Temelín sledují všechny události v této elektrárně, o kterých její provozovatel informuje veřejnost. Do dnešního tak zaznamenaly pouze 9 událostí hodnocených na stupnici INES stupněm 1. Na základě informací zveřejněných při tiskové konferenci společnosti ČEZ ze dne 24. 4. 2007, že na elektrárně došlo od zahájení fyzikálního spouštění již ke 14 událostem INES 1, požádalo sdruženi OIŽP Státní úřad pro jadernou bezpečnost o přesný výčet událostí INES 1 a bližší informace o nich.

Mezi ty, o kterých ČEZ neinformoval patří únik chladiva a kontaminace kompenzátoru objemu, poruchy čerpadel v primárním okruhu, výpadek čerpadla, který byl způsoben omylem zahájenými pracemi na zařízení v provozu místo odstaveného! apod.

"Podle našeho názoru provozovatel jaderné elektrárny Temelín neinformuje o těchto poruchách záměrně. Poškodila by se totiž virtuální image spolehlivě fungující elektrárny," tvrdí Monika Machová-Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky.

"Nevidíme žádný důvod, proč by o událostech "oceněných" na stupnici INES stupněm 1 a vyšším neměl ČEZ informovat veřejnost. Namísto toho vydává zprávy o hořících zářivkách, čímž ironizuje volání po seriózní informovanosti.", říká Edvard Sequens ze sdružení Calla.

"Ačkoli ČEZ neustále s oblibou používá slogan "Netajíme nic", skutečnost svědčí o pravém opaku. Ekologické organizace a veřejnost se o skutečném dění na JETE dozvídá teprve po anonymních upozorněních a po opakovaných žádostech o poskytnutí informací," shodují se zástupci sdružení.

Pozn.: Kompletní přehled událostí INES-1 na JETE Vám můžeme poslat na vyžádání (cca 3 MB).Kontakty:
Monika Machová-Wittingerová, Sdružení Jihočeské matky
telefon: 603 516 603, email: jihoceske.matky(zavinac)ecn.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Gabriela Pohlová, OIŽP
telefon: 603 805 799

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz