Sdružení Calla
  Dnes je 18. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Společná tisková zpráva sdružení Arnika, Calla, Zvony 2007 a Zvony 2008 ze dne 30. 11. 2007

V Č. Budějovicích vzniklo nové sdružení Zvony 2008,
které chce změnit systém nakládání s odpademČESKÉ BUDĚJOVICE - Lidé, kteří nejsou spokojení se způsobem, jakým se v Českých Budějovicích a v okolí nakládá s odpadem, založili nové občanské sdružení s názvem Zvony 2008. "Naším hlavním cílem není jen upozornit na tristní stav odpadového hospodářství. Chceme přijít i s konkrétními návrhy, jak situaci řešit a motivovat k řešení i státní správu a samosprávu," říká předseda sdružení Zvony 2008 Josef Uváčik.

Cílem jeho sdružení je přispět k vybudování třídicí linky pro České Budějovice, ke zdokonalení systému sběru odpadu a rozšíření druhového spektra tříděných odpadů (například o bioodpad). "Již v průběhu ledna chceme představitelům Českých Budějovic a krajského úřadu zaslat konkrétní připomínky a návrhy na zlepšení koncepce odpadového hospodářství a nabídnout jim spolupráci," jmenuje konkrétní aktivity nového sdružení Josef Uváčik.

Jedním z nejaktuálnějších problémů, které chce sdružení Zvony 2008 v nejbližší době řešit, je neuspokojivá situace na skládkách, kde až příliš často dochází požárům, úletům odpadků či k úniku ostře páchnoucích skládkových plynů, jež obtěžují obyvatele v okolí. "Na skládkách není často dodržován technologický postup a tělesa skládek nejsou dostatečně zakryta inertním materiálem, což působí řadu problémů. Tento stav je nadále neúnosný a je nutné jej změnit," tvrdí Uváčik.

Jeho slovům dává zapravdu Vladimír Molek z českobudějovického sdružení Calla, jenž uvádí příklad skládky v Lišově u Českých Budějovic. Ta je pro naplnění kapacity již uzavřena, ale s její rekultivací se dosud nezačalo, neboť provozovatel plánuje její rozšíření. "Dosavadní provoz na skládce byl trpkou zkušeností. Problémy byly s dopravním přetížením, porušováním provozního řádu a hlavně s několika požáry. Občané a nevládní organizace deklarovali odpor proti rozšíření skládky mohutným  zapojením do procesu EIA (dokonce i peticí, kterou podepsalo v roce 2000, 600 občanů.) Je nepřijatelné budovat nadúrovňovou skládku v místě staré ekologické zátěže. Původní skládka nemá utěsněné podloží, pouze zrekultivovaný povrch. Navíc se nachází v Chráněné oblasti přirozené akumulace vod Třeboňsko," vypočítává problémy Molek.

Podobné problémy trápí i obyvatele Vyskytné na Vysočině a obce Úholičky u Prahy. Na obou místech stojí za provozem skládek společnost .A.S.A. Potíže se skládkou ve Vyskytné vedly k založení sdružení Zvony 2007, k němuž se dnes hlásí přes sto členů a kde jsou také kořeny českobudějovického sdružení Zvony 2008. V Úholičkách zase působí Ing. Jindřich Jinoch, soudní znalec v oboru ochrany životního prostředí, který sdružením poskytuje svoji odbornou pomoc a podporu.Další informace:
Calla - Petr Drahoš, tel.: 736 216 611, e-mail: petr.drahos(zavinac)calla.cz
http://www.cepo.arnika.org/kauza.shtml?x=2010026

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz