Sdružení Calla
  Dnes je 22. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Společná tisková zpráva sdružení Calla, Hnutí Duha ze dne 9. 10. 2008

Změní se po volbách stanovisko kraje k úložišti radioaktivních odpadů?

Obyvatelé obcí ohrožených stavbou úložiště vyhořelého jaderného paliva v Plzeňském kraji by měli dobře vybírat své budoucí krajské zastupitele. Ne všechny strany totiž budou hájit jejich zájmy. Vyplývá to z odpovědí na anketu Hnutí DUHA a sdružení Calla zaslanou všem hlavním politickým uskupením[1].

ODS a Koalice KDU-ČSL a SNK-ED jednoznačně říkají, že nechtějí v kraji vybudování úložiště. ČSSD se k této problematice jasně nevyjádřila a Strana zelených považuje za přirozené, že se musíme postarat o vlastní odpady, tedy si dovede představit umístění i v kraji. KSČM na otázky neodpověděla.

Pouze Strana zelených a Koalice KDU-ČSL a SNK-ED chtějí do takzvaného atomového zákona vložit právo postižených obcí rozhodnout, zda se u nich úložiště stavět bude, nebo ne. ODS s odvoláním na stanovisko rady kraje požaduje rovnocennou účast samospráv při rozhodování. ČSSD připouští referendum s hlasem poradním.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: "Věříme, že se po volbách nezmění usnesení rady  Plzeňského kraje z roku 2004 odmítající úložiště v kraji. I nové vedení kraje by mělo respektovat, že v obou lokalitách v kraji, Pačejov a Lubenec-Blatno, plány státu odmítli obyvatelé v místních referendech."

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:"Krajší politici znají odmítavý názor přímo dotčených občanů. Je teď na nich, zda jej vyslyší a budou iniciovat patřičné změny v atomovém zákoně. Pozitivní inspirace jakou cestou se vydat existují například ve Švédsku, kde obce mají právo veta v každé fázi projektu výstavby úložiště. Podobná změna by byla nejen správná, ale i morálně odpovědná."


Kontakty:
Martin Sedlák, Hnutí DUHA
telefon: 737 128 471, email: martin.sedlak(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

Poznámky:
[1] Kompletní odpovědi politických stran na anketu Hnutí DUHA a sdružení Calla: www.calla.cz/anketa2008

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz