Sdružení Calla
  Dnes je 20. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Společná tisková zpráva sdružení Calla, Hnutí Duha a Bezjaderná Vysočina ze dne 10. 10. 2008

Vysočina dál nechce radioaktivní sklad, shodují se strany před volbami

Hlavní politické strany na Vysočině se shodují, že kraj se má i příští čtyři roky bránit stavbě úložiště vysoce radioaktivních odpadů.

Krajští lídři ODS, sociálních demokratů, Strany zelených i KSČM tak odpověděli na dotazník ekologických organizací. Právě na Vysočině jsou dvě z šesti míst vytipovaných pro hlubinné skladiště, kde by skončily radioaktivní odpady z českých atomových elektráren. Ve všech lokalitách plány odmítly postižené obce i referenda.

Podle ODS a zelených by dotčené obce měly mít právo o projektu spolurozhodovat. Senát v roce 2006 schválil potřebné změny v atomovém zákoně, ale Poslanecká sněmovna je před volbami nestihla projednat. ČSSD chce pouze "zapojení občanů" do rozhodování a přiznává jim právo se k věci vyjádřit, které ovšem mají už podle současné legislativy; rovněž KSČM chce, aby se rozhodovalo podle názoru občanů.

Všechny čtyři strany také odpověděly, že budou podporovat plnou odpovědnost provozovatelů jaderných elektráren za případné škody. Podle současné legislativy by totiž ČEZ při případné havárii měl zaplatit pouze šest miliard korun. ODS ovšem doplnila poznámku, že "mohou existovat případy, kdy to nebude prakticky možné".

Strany se však neshodnou v názoru, zda pokračovat v budování atomových reaktorů. ODS je podporuje, zatímco zelení by se postavili proti.

Lidovci a SNK-ED na anketní otázky neodpověděli.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:
"Na rozdíl od ostatních krajů, kde rovněž hrozí hlubinné úložiště radioaktivních odpadů, se k němu kraj Vysočina vůbec nevyjádřil. Po volbách to tedy budou moci noví zastupitelé napravit a ukázat, že jejich dnešní slova nebyla jen slavičí písní pro uši voličů."

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:
"Výsledky ankety vypadají velmi nadějně. Všechny hlavní strany chtějí občanům z míst, kde stavba úložiště hrozí, dát právo spolurozhodovat. Pro lidi na Vysočině je velmi důležité, že politické strany chtějí, aby ČEZ nesl plnou odpovědnost za případné škody. Budeme spolu s  lidmi z postižených obcí pečlivě sledovat, zda strany dodrží své sliby a opravdu parlamentu navrhnou patřičné změny v atomovém zákoně."

Čestmír Vitner ze sdružení Bezjaderná Vysočina řekl:
"Shoda, s jakou kandidáti odpověděli na tak závažné otázky, mne potěšila. Důležité ale bude, jak se promítne do práce nového krajského zastupitelstva v dalších čtyřech letech."


Kontakty:
Martin Sedlák, Hnutí DUHA
telefon: 737 128 471, email: martin.sedlak(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Čestmír Vitner, Bezjaderná Vysočina
telefon 775 315 818, email: bezjaderna.vysocina(zavinac)seznam.cz

Poznámky:
[1] Kompletní odpovědi politických stran: www.calla.cz/anketa2008

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz