Sdružení Calla
  Dnes je 29. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Společná tisková zpráva sdružení Calla a Hnutí Duha ze dne 17. 3. 2008

Vláda udělala první krok k plné odpovědnosti ČEZ za škody z atomových reaktorů

 

Prvním a důležitým krokem ke zavedení plné finanční odpovědnosti ČEZ za případné škody způsobené atomovými reaktory je podle ekologických organizací dnešní rozhodnutí vlády. Ale podle Hnutí DUHA a sdružení Calla musí po první fázi následovat druhá: úplné zrušení kontroverzní klauzule atomového zákona, podle které by elektrárenská společnost hradila jen malou část následků. Kabinet ji slíbil ve svém programovém prohlášení.

Ministr Martin Říman dostal od vlády uloženo ratifikovat takzvanou Vídeňskou úmluvu a novelizovat atomový zákon tak, aby se povinné pojištění jaderných elektráren v prvním kroku zvýšilo ze současných šesti miliard korun na úroveň asi 8,4 miliardy. Zároveň dostal za úkol okamžitě zahájit práce na přijetí tzv. Pařížské úmluvy a potažmo zvýšení povinného pojištění na 18,5 miliardy.

Vládní program prohlašuje, že bude "zrušena omezená odpovědnost provozovatelů jaderných reaktorů za případné škody tak, aby platili tržní pojistné stejně jako v jiných průmyslových odvětvích".

Kdyby v Temelíně došlo k havárii, ČEZ dostane od pojišťoven 35 miliard korun, zatímco všichni ostatní postižení podle současných pravidel dohromady jen šest miliard. Přitom v chemickém průmyslu a dalších rizikových odvětvích obdobná zvláštní pravidla nejsou. Expertní odhady kalkulují, že škody při těžké havárii by činily řádově stovky, i více než tisíc miliard korun[1].

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:
"Zvýšení finanční odpovědnosti ČEZ za případné škody z šesti miliard na osm a posléze na osmnáct je nesporně důležitý krok k lepšímu. Nicméně nadále platí, že by ČEZ hradil jen malý zlomek případných škod. Proto by vláda měla dál pracovat na zavedení plné finanční odpovědnosti, jak slíbila ve svém programovém prohlášení. Tuhle otázku je potřeba vytknout před závorku debaty o nových atomových reaktorech.Dokonce i při limitu osmnácti miliard by ČEZ při případné havárii od pojišťoven dostal více něž všichni ostatní poškození dohromady. Případné škody za jadernou havárii se odhadují na stovky až tisíce miliard korun."

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:
"Na nesmyslně nízkou omezenou odpovědnost za jadernou škodu jsme upozorňovali již roky. Avšak mezi šesti a osmi miliardami není zas tak velký rozdíl. V současné úpravě částky jde pouze o první krok. Celkem logicky, jako v jiných průmyslových odvětvích, by se odpovědnost za jadernou škodu neměla omezovat vůbec."


Kontakty:
Martin Sedlák, Hnutí DUHA
telefon: 737 128 471, email: martin.sedlak(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

Poznámky:
[1] Savage, M., Baruya, P., et Cunningham, J.: Energy subsidies in the European Union: a brief overview. EEA Technical Report 1, European Environment Agency, Copenhagen 2004

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz