Sdružení Calla
  Dnes je 22. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Společná tisková zpráva sdružení Calla a Hnutí Duha ze dne 30. 3. 2009

Martin Říman proti obcím

Na programu vlády je dnes projednání analýzy ministra Římana o možnostech zapojení obcí do vyhledávání hlubinného úložiště radioaktivních odpadů. Jedná se o analýzu předloženou vládě 9. března a odloženou na toto jednání.  Příjme-li vláda návrh v předložené podobě, zůstane legislativa nezměněná - obce i nadále nebudou mít účinný nástroj, jak hájit zájmy svých občanů.

Přitom v březnu 2008 již podobnou analýzu vláda odmítla, protože nerespektovala programové prohlášení vlády. V něm se strany vládní koalice zavázaly pro změnu práv obcí: "Další kroky ve vyhledávání hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva bude vláda činit transparentně a nepřekročitelným kritériem bude souhlas dotčených obcí."

Sdružení Calla a Hnutí DUHA prosazují novelu atomového zákona, která dá obcím a krajům právo spolurozhodovat o kontroverzních úložištích radioaktivních odpadů. Prozatím jsou z povolovací procedury vyloučeny. Upozornily, že paradoxně nejdále se s budováním úložiště radioaktivních odpadů dostalo Švédsko a Finsko, kde dotčené obce mají dokonce právo veta. Spolurozhodování totiž posiluje důvěru místních lidí ke státu.

Osmatřicet starostů z regionů, kde by mohlo stát hlubinné úložiště radioaktivních odpadů, v říjnu 2005 požádalo Poslaneckou sněmovnu, aby takovou novelu schválila. V pětadvaceti obcích se uskutečnilo místní referendum, které úložiště odmítlo. Vláda na základě tlaku obcí a krajů zastavila průzkumné práce do roku 2009, ale pak je hodlá obnovit. Bez změny přístupu to však bude krajně obtížné.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:
"Je podivuhodné, v jaké míře nejsou na počátku jedenadvacátého století uprostřed Evropy dodržovány základní demokratické principy ve jménu podpory jediného průmyslového odvětví - jaderné energetiky. Zdá se, že ji není možné udržovat v provozu bez intervencí státu a pokřivené spravedlnosti."

Martin Sedlák z Hnutí DUHA doplnil:
"Negativní doporučení nezapojit obce do procesu výběrů lokality pro budoucí úložiště se schovává za absurdní argumenty typu diskriminace jaderného odvětví nebo oslabení energetické bezpečnosti. Další důvod pro odmítnutí - prodloužení délky správního řízení - je jen krutým výsměchem starostům v dotčených lokalitách. Je to totiž právě stát, který pět let odmítá splnit rozumné požadavky místních na právo spolurozhodovat v procesu o výběru lokality pro úložiště. Pevně věříme, že stát Římanovu analýzu odmítne a přestane vést zákopovou válku s obcemi a kraji."


Kontakty:
Martin Sedlák, Hnutí DUHA
telefon: 737 128 471, email: martin.sedlak(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz